format e dashurisë

format e dashurisë

format e dashurisë

format e dashurisë është një roman tregimtar i shkruar nga autorja dhe gazetarja madrilene Inés Martín Rodrigo. Vepra u botua nga botuesi Destinacion në vitin 2022. Më vonë ajo u ngrit si fituese e çmimit Nadal të të njëjtit vit. Libri i Martín Rodrigo shpaloset në një mënyrë lëvizëse përmes një historie familjare që zbulon sekrete dhe mënyra të ndryshme të dashurisë.

Herë pas here, autori është pyetur nëse protagonisti i format e dashurisë dhe përvojat e tij bazohen në jetën e tij. Rreth, Martín Rodrigo ka thënë: “Ne të dy kemi shumë gjëra të përbashkëta, kryesorja, pasioni për letërsinë., letrat e lexuara dhe të shkruara, të cilat na kanë strehuar gjithmonë në momentet më të këqija…”.

Përmbledhje e format e dashurisë

në lidhje me argumentin

format e dashurisë Është një kronikë për familjen e Bollard, protagonistin. Ky personazh është i zhytur në pikëllim për humbjen e të dy gjyshërve të tij të dashur, Carmen dhe Tomás, i cili vdiq papritur. Thyerja e zemrës dhe dëshpërimi e zhytin Norajin brenda shtëpisë së familjes, atë vend ku ajo mësoi të dashuronte, ku të dashurit e saj i mësuan gjuhën e dashurisë.

Në sfondin e dëshpërimit dhe trishtimit të thellë, Noray tërhiqet dhe strehohet me shkrim për të duruar dhimbjen. Në të njëjtën kohë, protagonistja vendos të formësojë një roman që dëshiron ta tregojë prej shumë vitesh, një libër që gjithmonë ka dashur ta shkruajë. Historia që tregon vepra e tij është ajo e lexuesit format e dashurisë do të lexojë, atë të familjes së tij.

Për komplotin

Ismael është një njeri që është martuar me yllin, një grua që nuk e kupton pse burri i saj është kaq i interesuar për një të dashur nga e kaluara. Kur Ismael zbulon se Noray është në spital - në gjendje të rëndë si rezultat i tentativës së tij për vetëvrasje - mos hezitoni të shkoni tek ajo.

Në dhomën ku prehet e reja, burri gjen një dorëshkrim. Kur fillon të lexojë kupton se është një roman që edhe e përfshin atë. Në libër, Noray e përshkruan Ismaelin si dashurinë e jetës së tij dhe tregon për një të kaluar ambivalente. Megjithatë, me fjalët e protagonistit, Ismaeli fillon të mendojë nëse është apo jo vonë për të drejtuar fatin e tij. Në të njëjtën kohë, ai ndihet fajtor për largimin e Noray.

Rreth kontekstit

format e dashurisë është një roman që Flet për familjen dhe dashurinë. Personazhet e tij kërkojnë ashpër të zgjidhin konfliktet e brendshme latente, si t'i rregullojnë problemet e tyre midis asaj që mendojnë dhe asaj që ndjejnë. Të gjithë kryhet sipas një shoqërie të shënuar nga lufta, periudha e pasluftës, migrimi, strukturimi i demokracisë dhe detaje të tjera kombëtare që përcaktojnë epokën.

Ndërkohë Inés Martín Rodrigo zhvillon komplotin e rrëfimit të saj përmes veprës së shkruar nga protagonistja e saj, i cili rrëfen historinë e Spanjës. Klima e kombit përcaktohet nga njerëz që nuk duan të shikojnë prapa, por që duhet të mësojnë nga gabimet e tyre.

Noray punon si kronikan që ndërthur histori të ndryshme që lidhen me njerëzit dhe fshatin e tyre.

personazhet kryesore të format e dashurisë

Ismael

Mund të thuhet se Ismaili është personazhi që hap këtë roman. Falë tij, lexuesi është në gjendje të zbulojë historinë e Noray, dhe, në të njëjtën kohë, ai i njerëzve dhe i shumë njerëzve të tjerë të cilët janë të përçarë mes ndjenjave dhe veprimeve të papajtueshme. Duke lexuar librin e dashurisë së tij të vjetër, Ismaili kupton se ku është thirrja e tij e vërtetë dhe dashuria e tij e vërtetë.

Bollard

Noray shtrihet në një shtrat spitali, kështu që ajo nuk ndërvepron drejtpërdrejt me personazhet e tjerë. Megjithatë, është e mundur ta njohësh atë dhe të gjitha historitë e saj falë librit të saj. Protagonistja flet për të kaluarën, për dashurinë e saj për gjyshërit, për dashurinë idilike që ndjen për Ismaelin, që mund të përkufizohet si romantike, një fakt fati. Ajo zhytet në kujtesën subjektive dhe skicon rrugën e saj bazuar në të.

Carmen dhe bashkëshortet

Në historinë e saj, Noray e përshkruan gjyshen e saj Carmen si një grua që duhej të emigronte në Madrid me burrin e saj për të mbijetuar. Carmen Ai është një person i fortë që nuk ka pasur mundësi të plotësojë nevojat e tij akademike për shkak të kontekstit historik në të cilin ka jetuar.. Gjatë gjithë jetës së saj, kjo personazh takohet me Margaritën dhe Filomenën (komadret), shoqe të pandashme që e duan pa kushte.

Thomas dhe Sixtus

Tomás është gjyshi i Noray, dhe Sixto është vëllai të këtij njeriu. Të dy duhej të ndaheshin për shkak të luftës, dhe ata u rritën duke i munguar njëri-tjetrit nga larg. Mirëpo, falë fjalëve të shkruara nga protagonisti, shihet se si dashuria mes këtyre personazheve nuk u zhduk kurrë.

Filomena

Filomena është një grua përmes së cilës mund të vlerësohet efekti i madh që ka letërsia te protagonisti dhe te njerëzit e qytetit. Ajo Është një referencë dashurie për letrat, letërsinë dhe mësimdhënien.

Rreth autorit, Inés Martín Rodrigo

Ines Martin Rodrigo

Ines Martin Rodrigo

Inés Martín Rodrigo ka lindur në vitin 1983, në Madrid, Spanjë. Autori është diplomuar për gazetari në Universitetin Complutense të Madridit. Pas diplomimit, ai punoi si anëtar i seksionit të Kulturës në ABC kulturore për 14 vjet. Më vonë ai bashkëpunoi në programin kulturor RNE. Në vitin 2019 ajo u përzgjodh për të punuar në Agjencia Spanjolle për Bashkëpunim Ndërkombëtar për Zhvillim.

Aktualisht, Agnes Martín Rodrigo punon së bashku me ekipin e suplementit “Abril” të Iberian Press. Kur shkrimtarja ishte 14 vjeçe, vdiq Aurora Rodrigo, nëna e saj, e cila e njohu me leximin dhe falë së cilës u frymëzua të shkruante më vonë. format e dashurisë, punë që fitoi Çmimi Nadal në 2022.

Libra të tjerë nga Inés Martín Rodrigo

 • Blu janë orët. Espasa (2016);
 • Shtëpia e rastësishme (2016);
 • antologji me tregime të shkurtra Zjarri i zbehtë (2017);
 • Një dhomë e përbashkët: biseda me shkrimtarë të mëdhenj. (2020);
 • Tri motra (2020).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.