kur ishim dje

kur ishim dje

kur ishim dje

kur ishim dje është një roman historik fiksion i shkruar nga autorja e njohur e Barcelonës, Pilar Eyre. Kjo vepër - e cila ndodh të jetë e njëzet e dyta e Eyre - u botua nga botuesi Planet në vitin 2022. Pena e gazetarit me përvojë i çon lexuesit në një shëtitje në një brez të tërë, nga viti 1968 deri në vitin 1992.

Në të njëjtën kohë, kjo është një histori që rrëfen një romancë të ndaluar, marrëdhënie të prishura familjare dhe një atmosferë konvulsive politike të frymëzuar nga periudha e Frankos. Pilar Eyre shkruan një rrëfim emocionues që pasqyron jetën e saj dhe situatat në të cilat ajo ishte përfshirë gjatë kësaj periudhe kohore, të tilla si betejat e studentëve dhe pranimi i saj në fakultetin e arteve.

Përmbledhje e kur ishim dje

Për komplotin

Romani tregon historinë e Silvia Muntaner dhe familjes së saj gjatë periudhës përkatëse midis 1968 dhe 1992. Silvia është një grua e bukur dhe e re borgjeze që duhet të martohet me një burrë me pozitë të mirë., pasi kasta e tyre është në një problem të pafat ekonomik dhe kjo është mënyra e vetme që ata planifikojnë të rikuperohen. Prezantimi i vajzës për meshkujt e Barcelonës është në hotel Ritz; megjithatë, Silvia nuk arrin kurrë.

Silvia Muntaner ka plane të ndryshme në lidhje me ato të nënës së saj, me të cilën është në mosmarrëveshje të vazhdueshme.. E reja nuk dëshiron të martohet me një zotëri të imponuar, dhe gjithashtu dëshiron të studiojë filozofi dhe letra.. Po kështu, nata që Silvia duhet të prezantohet në shoqëri takohet me Rafaelin, krejt e kundërta e aspiratave të familjes, dashurisë së saj të madhe dhe personit që do t'i ndryshojë jetën përgjithmonë.

Rreth kontekstit të punës

Familja Muntaner është e shkatërruar. Biznesi i tij i prodhimit të batanijeve është në rënie. Sipas kreut të bërthamës familjare, fajtor për këtë fakt është Gjoni XXIII, i cili bëri gabimin e rëndë duke anuluar përdorimin e detyrueshëm të mbulesës dhe mantilës në masat e kremtuara në vend. Ky vendim bëri punë familjare dhe për këtë arsye, paratë e tij dhe pozita e tij, iu shkatërruan.

Për të gjetur një zgjidhje për situatën e tyre të tmerrshme, familja vendos shpresat e tyre për një të ardhme më të mirë në Silvia., vajza e tij e re, e bukur dhe sensuale, e cila duhet të gjejë një burrë të pasur. Megjithatë, vajza nuk zbret kurrë nga taksia që do ta çonte në destinacionin e saj derisa të arrijë në Chinatown, ku takon një grup miqsh të saj të cilët i admiron.

atmosferë

En kur ishim dje, Pilar Eyre është përgjegjëse për krijimin e një atmosfere të ngarkuar me realitetin e jetuar në një çerek shekulli. Barcelona midis viteve 1968 dhe 1992 përshkruhet nga personazhet e Eyre si një qytet plot nuanca, chiaroscuro, ndjenja e zgjerimit, betejat dhe pengesat e tjera. Protagonistët e historisë shpalosen brenda një ritmi të vrullshëm, të përshpejtuar të jetës dhe plot pasiguri.

Kjo ndjenjë e të mos diturit se çfarë do të bëhet me Barcelonën kurorëzohet nga një ngjarje historike që ka ndodhur që nga Lojërat Olimpike të vitit 1992. Deri atëherë, Eyre i lëviz personazhet e tij nga brenda intimitetit dhe jetës së përditshme të kohës.: konfliktet e tyre, betejat dhe mënyra se si jetonin njerëzit e prejardhjes, marrëdhëniet e tyre brenda familjes, si dhe mënyra në të cilën borgjezia e shikonte frankoizmin, grupet nacionaliste dhe familjet e lidhura me të dy grupet.

Klasat shoqërore

kur ishim dje bën një turne në klasat e ndryshme shoqërore të kohës që mbulonte komploti. Pjesëmarrja e të gjitha grupeve është e rëndësishme për të përcaktuar dhe kuptuar mendimin, karakterin dhe vlerat morale, sociale dhe politike të protagonistëve. dhe personazhe dytësore. Një nga tregimet më të ashpra tregon se si jetuan rebelët që vepruan në hije kundër regjimit në pushtet në Barcelonë.

Përveç kësaj, Vepra e Eyre tregon për emigracionin që erdhi në Spanjë nga duart e njerëzve nga Andaluzia dhe zona të tjera të Spanjës. Këto ngjarje transformuan një shoqëri të tërë, një popull që duhej t'i nënshtrohej ndryshimeve në kulturë dhe zakone dhe që me kalimin e kohës fitoi një identitet që buronte nga këto përmbysje. Në këtë mënyrë flitet edhe për Vdekja e Frankos dhe një sëmundje misterioze.

Personazhet kryesore

Silvia Muntaner

Protagonisti i kur ishim dje Ajo është një e re e vendosur dhe e vendosur, e cila njeh një dashuri të ndaluar dhe duhet të mbushë boshllëqet mes njerëzve që do., dhe që jetojnë në qytetin e tyre. Gjatë komplotit ajo piqet dhe e kupton se, ndoshta, dallimet mes saj dhe familjes së saj nuk janë aq të shumta sa ajo imagjinon.

Carmen Muntaner

Nëna e Silvia Muntaner ka idenë e çuditshme se ishte shumë e dashuruar kur u martua. Gjatë gjithë komplotit thuhet se e ka përmbushur punën e saj si nënë në një mënyrë të jashtëzakonshme dhe gruaja shembullore. Megjithatë, ai nuk është dhe nuk ka qenë kurrë i lumtur. Carmen zbulon se cili mund të jetë në të vërtetë fati i saj falë sjelljes së çrregullt dhe rebele të së bijës.

Rreth autorit, Pilar Eyre Estrada

syri i shtyllës

syri i shtyllës

Pilar Eyre Estrada ka lindur në vitin 1947, në Barcelonë, Spanjë. Ajo është një gazetare, socialiste, prezantuese në radio dhe televizion, eseiste dhe shkrimtare spanjolle, njihet për të shkruar në gazeta si p.sh El Mundo, La Vanguardia, Gazeta e Katalonjësose Intervistë. Eyre studioi Shkencat e Informacionit, si dhe Filozofi dhe Letrat. Njohuritë e saj e çuan atë në botën e gazetarisë informative dhe sociale derisa u hodh në letërsi në 1985.

Në atë vit, Pilar Eyre botoi veprën e saj të parë letrare, të quajtur Vipat: të gjitha sekretet e të famshmit. Që atëherë, pena e tij e shkathët dhe pjellore nuk kishte prehje. Në vitin 2014 ajo u nominua për Çmimi Planet falë romanit të tij autobiografik Ngjyra ime e preferuar është jeshile. Më vonë, në vitin 2015, ai mori Çmimi Joaquín Soler Serrano për Letërsinë.

Libra të tjerë nga Pilar Eyre

 • Gjithçka filloi në Marbella Club (1989);
 • Rrugica e harresës (1992);
 • Gratë, njëzet vjet më vonë (1996);
 • Quico Sabaté, guerilasi i fundit (2001);
 • Cybersex (2002);
 • Dy Burbon në Oborrin e Frankos (2005);
 • Sekretet dhe gënjeshtrat e Familjes Mbretërore (2007);
 • I pasur, i famshëm dhe i braktisur (2008);
 • Romani (2009);
 • Pasion perandorak (2010);
 • María la Brava: Nëna e mbretit (2010);
 • Vetmia e mbretëreshës: Sofia një jetë (2012);
 • Mbretëresha e shtëpisë (2012);
 • E sinqertë konfidenciale (2013);
 • Mos më harro (2015);
 • Një dashuri nga Lindja (2016);
 • Karmen, rebel (2018);
 • Një zotëri perfekt (2019);
 • Unë, mbreti (2020).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.