The Baker Who Baked Stories, roman i ri nga Carsten Henn

FURKERËSI QË PJEKET TREGIME

Bukëpjekësi që piqte histori është romani i ri i shkrimtarit gjerman dhe del sot në treg. Është titulli i dytë pas suksesit të Njeriu që ecte me libra dhe me siguri do të forcojë karrierën e këtij autori. Ne i hedhim një sy.

Carsten Hen 

Gjithashtu një dramaturg dhe gazetar, lindi ne Colonia më 29 tetor 1973. Diplomuar në gazetari, i specializuar në enologji, dhe gjithashtu punon si kritik i ushqimit. Shkruaj per Verërat për revista të ndryshme kombëtare dhe ndërkombëtare dhe është juri për disa çmime të industrisë. Në aspektin e tij letrar, ai ka botuar romane—kryesisht nga gjinia e zezë- Y gjykimet për tema që lidhen me specialitetin tuaj.

Romanet e tij

Njeriu që ecte me libra

I botuar në vitin 2022, ishte mjaft një sukses me më shumë se 150.000 kopje të shitura në Gjermani dhe vazhdon të jetë në listat më të shitura në disa vende.

Tregon historinë e Carl Kollhoff, Një Librashitës shtatëdhjetë e një vjeç që çdo pasdite pas punës dorëzon personalisht librat që klientët kanë porositur më e veçantë. Në këtë mënyrë ai ecën nëpër qytet çdo ditë duke parë se si po kalon jeta jashtë librarisë dhe duke vizituar atë audiencë të cilët, më shumë se klientë, tashmë janë bërë të tyret Miqtë. Për më tepër, ai ka zakon t'i krahasojë ato me personazhe të klasikëve të mëdhenj të letërsisë dhe u ka dhënë atyre një pseudonimi ndaj njëri-tjetrit. Për shembull, ju keni një klient të moshuar që jeton vetëm në një rezidencë të madhe dhe ju ka telefonuar zotëri Darcy, dhe një tjetër që lexon vetëm ese historike, të cilave ai i referohet si Doktor Fausto.

Por më pas gjithçka ndryshon kur ai humbet puna juaj në mënyrë të papritur dhe a vajzë nëntë vjeçare kalon rrugën e tij. Mes tyre do të lindë një marrëdhënie që së bashku me fuqinë e librave do ta ndihmojë Karlin të gjejë forcën për të ecur përpara dhe për të kapërcyer vështirësitë.

Bukëpjekësi që piqte histori

Ky roman i ri merr stafetën e romanit të mëparshëm përsa i përket personazhe të thjeshtë dhe të sjellshëm që kalojnë kohë të këqija dhe duhet t'i kapërcejnë ato. Në këtë rast kemi ish-balerina Sofie, i cili vëzhgon i magjepsur Bukëpjekësi italian Giacomo ndërsa i mësonte asaj se si të bënte bukë. Ajo ka qenë prima balerina të kompanisë së baletit të qytetit, por a lëndim i rëndë Lëndimi i kyçit të këmbës e ka larguar përgjithmonë nga skena. Aksidenti e ka bërë të ndiejë se gjithçka që ka arritur të ndërtojë ndër vite, duke përfshirë martesën dhe vetëbesimin e saj, ka filluar të shkatërrohet.

Megjithatë, dhe pa e pritur, në atë furrë të vogël jo vetëm që do të gjejë një punë të re, por edhe urtësi të një njeriu të thjeshtë, felicidad e gjërave të thjeshta dhe guximi për të përballuar të ardhmen dhe për të ndryshuar gjithçka që dukej e prishur.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.