Lajmet për nëntorin. Një përzgjedhje

përzgjedhja e risive

Ndërmjet lajme per nentorin Ajo që do të veçojmë janë tituj për të gjitha shijet nga emra ndërkombëtarë dhe kombëtarë. Ato janë një pamje paraprake e fushatës së afërt të Krishtlindjeve, e cila është në afërsi. Shikojmë.

Lajmet për nëntorin

Blacksad 7: Gjithçka bie (Pjesa e dytë) - Juan Díaz Canales dhe Juanjo Guarnido

Dashamirët e maces së zezë më të zezë në komike ndërkombëtare janë me fat. Pjesa e dytë - dhe albumi i shtatë - i Çdo gjë bie. Do të jetë në fund të muajit.

Alma Mayer ishte kthyer në jetën e Blacksad dhe ai nuk mund të mos e rijetojë një dashuri që mendonte se e kishte harruar. Për më tepër, është lidhur me vrasjen e Iris Allen, për të cilin miku gazetar i tabloidit të Blacksad, Weekly, është i dyshuari kryesor. Por ka shumë shenja që tregojnë edhe për manjatin e fuqishëm Lewis Solomon, i cili po ndërton një urë të madhe.

Do ta bënit? - Megan Maxwell

Një nga emrat kombëtarë referues në romanet romantike paraqet tre gra këtu: Afrika, gazetar, që dëshiron të bëhet redaktor; Perlë, e specializuar në marketing dhe reklamë dhe nënë e dy fëmijëve; dhe Belinda, pastrues në hotele dhe spitale.

Ata nuk e njohin njëri-tjetrin, por një ditë takohen në një vend të quajtur Pini ish-in tuaj. Nga atje do të jenë shokët dhe do të ndihmojnë njëri-tjetrin të përballojnë zhgënjimet që kanë pësuar për dashurinë. Kjo do të thotë gjithashtu të jesh në gjendje të përballesh dhe të kapërcesh frikën dhe turpin e tyre ose atë që ata do të thonë, dhe përballen me një jetë të re.

Fletorja sekrete e María Callas - Carmen Ro

Për dashamirët e ndoshta këngëtarja më e famshme e operës në histori Jam i sigurt se mund t'ju interesojë ky roman. Na vendos në verën e 1959 kur ajo u nis me burrin e saj në Yate Christina nuk mund ta imagjinonte se po fillonte udhëtimi i saj më i rrezikshëm dhe vendimtar.

Autorja rikrijon ato ditë të Callas kur gjeti pasionin e një dashuri e ndaluar. Gjithashtu zbulon gruan e fshehur pas divës që del në a diario Udhëtim. Në të, Maria tregon hapur vertigon e atyre momenteve të ndaluara dhe sekretin e një dashurie të imagjinueshme kurorëshkelëse, të përzier me dhimbjen e një e kaluara traumatike.

Nën dëborë - Helen McCloy

Vendosur në Nju Jork në vitet 30, Është rreth Rasti i parë i Dr. Basil Willing dhe nderon klasikët e mëdhenj të romaneve misterioze me disa të dyshuar.

Trupi i të resë Kitty Jocelyn Ai shfaqet i varrosur nën dëborë pas festës së tij të daljes. Autopsia zbuloi se vdekja ishte për shkak të një mbidozë nga disa pilula dobësimi që Kitty reklamonte, por që në realitet nuk i kishte marrë kurrë.

Të ngarkuarit e çështjes, Inspektori Foyle dhe Dr Basil Willing, këshilltar psikiatrik i prokurorit të Nju Jorkut, besoni se ishte i helmuar me një koktej pasdite para festës. Pra, kushdo që ishte atje mund të kishte qenë fajtori: Rhoda Jocelyn, njerka e tij elegante dhe e falimentuar; Zonja Jowett, sekretar social në krye të partisë; Philip Leach, gazetari i pashëm gossip i momentit, apo edhe Ann Jocelyn, kushërira e Kitit, me një ngjashmëri të jashtëzakonshme me të, e cila rrëfen menjëherë se ishte detyruar ta imitonte atë natën e kërcimit.

E kuqe e ndezur qesh -Luis Moreno

Një tjetër risi për nëntorin është edhe ky titull historik që zhvillohet në SevillaShekulli XVII.

Dy fëmijë besojnë se zbulojnë një kufomë në brigjet e Guadalquivir, por ndërsa afrohen, trupi merr jetë dhe përpiqet t'i gllabërojë. Kështu fillon të përhapet legjenda e përbindëshit dhe një hetim për to gllabëruesit e fëmijëve, vampirë ose thjesht heretikë të çmendur. Por këto hetime janë Paul, një individ që e di se është një përbindësh sepse nuk mund të mos vrasë për ata, gjërat e të cilëve ju bie në dashuri me pasion. Dhe i fshehur pas pozicionit të tij, ai lehtësisht shkel ligjin. Në fakt, ai është ligji.

Me të, pa dëshirë, do të ecë rrugëve në kërkim të përgjigjeve Don Isidoro, një inkuizitor sa i paepur aq edhe njeri, i cili gjithashtu ruan sekrete nën zellin e tij profesional. Për shkak të natyrës ezoterike të krimeve, ai do të jetë përfaqësuesi i Zyrës së Shenjtë.

Biblioteka e lexuesve të guximshëm -Kate Thompson

Dhe ne e përfundojmë këtë rishikim të lajmeve për nëntorin me këtë roman të vendosur në Luftën e Dytë Botërore. Jemi në Lindja e Londrës në 1944 dhe ne e dimë Klara Buton, Një Bibliotekar i cili ka krijuar të vetmen biblioteka e nëndheshme e vendit, i ndërtuar në gjurmët e stacionit të metrosë së papërdorur Bethnal Green.

Aty eshte nje Komuniteti me shumë krevate marinari, një çerdhe, një kafene dhe një teatër që ofrojnë strehim dhe shpërqendrim nga bombardimet. Klara dhe shoqja dhe ndihmësja e saj më e mirë, Ruby Munroe, sigurohen që biblioteka të jetë zemra e asaj jete nëntokësore. Por kur lufta të zvarritet, do të jetë më e vështirë përballen me fatkeqësi.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.