Lulëkuqe në tetor: Laura Riñón Sirera

lulëkuqe në tetor

lulëkuqe në tetor

lulëkuqe në tetor është një roman i shkruar nga bibliofileja dhe librashitësi spanjolle Laura Riñón Sirera. Ajo, pikërisht, është menaxherja e librarisë së famshme që njëkohësisht mban emrin e veprës së cituar në këtë recension dhe që ndodhet në qendër të Madridit. Titulli u botua nga shtëpia botuese Espasa në vitin 2016 dhe ka gjeneruar opinione të favorshme që nga fillimi i tij.

Shumë kritika dhe komente përfshijnë librin e Laura Riñón brenda fiksionit romantik. Megjithatë, lulëkuqe në tetor prek çështje përtej dashurisë — edhe pse, duhet theksuar, këto tema nuk largohen kurrë nga ndjenjat e personazheve të tyre. Ndër to bie në sy përgjegjësia afektive dhe rëndësia e familjes. Në të njëjtën mënyrë, brenda romanit ka një faktor shumë të rëndësishëm: letërsia si litar shpëtimi.

Përmbledhje e lulëkuqe në tetor (2016)

librat si terapi

Komploti sillet rreth jetës së Karolinës, një grua gati për të hyrë në të dyzetat i cili është pronar le, një librari e mrekullueshme. Jeta ecën ëmbël derisa prindërit e protagonistit pësojnë një aksident të tmerrshëm. Babai i tij ndërron jetë dhe nëna e tij, Barbara, është e shtrirë në shtrat në një shtrat spitali, pa fjalë. Në atë moment, jeta e Karolinës shembet, sepse ata që i dhanë jetën përbëjnë të gjithë universin e saj.

Kjo është kur personazhi kryesor zbulon një mënyrë për ta rikthyer nënën e tij në mendje. Është një terapi që mund të kthejë të folurit tuaj: çdo ditë më pas ai ulet pranë saj dhe lexoni për të libra që kanë mbajtur një kuptim në rininë e protagonistes dhe në jetën e nënës së saj. Janë tekste që Barbara i mësoi t'i donte dhe që Karolina shpreson ta ndihmojë atë të shërohet.

Historitë e trilluara janë shembuj të kapërcimit

Ndërsa Karolina merr librat dhe lexon faqet e tyre me shpresë, ajo rizbulon jetën e saj: fëmijërinë, adoleshencën dhe të tashmen. Përmes tregimeve të titujve të ndryshëm, protagonistja thurin së bashku historinë e përvojave të saj, në të njëjtën kohë kur bashkon një enigmë të përpiktë kujtimesh që përbëhen nga momentet që keni kaluar me të dashurit tuaj. Në lidhje me këtë, Laura Riñón Sirera thotë: “Karolina është palca kurrizore, por secili personazh ka historinë e tij”.

Në këtë mënyrë -përmes titujve letrarë, citimeve të librave dhe reflektimeve- Karolina rrëfen çdo anekdotë me prindërit e saj, miqtë e saj, vëllain e saj Guillermo, lidhjet e saj të dashurisë dhe aventurat sentimentale që e shtynë atë ta bënte vetminë një vend të veçantë dhe të sigurt.

Familja e protagonistit është një nga boshtet qendrore të historisë.. Si lexues, mund të vërehet se si ky grup, pavarësisht se ka të gjitha burimet për të qenë i lumtur, nuk di të grumbullojë më shumë se fatkeqësi.

Rruga drejt vetes

Përveç letrave dhe dashurisë në të gjitha aspektet e saj, lulëkuqe në tetor është një roman që thekson konceptin e gjetjes së vetvetes. Kjo është diçka që mund të vërehet me vetëdije në mënyrën se si Carolina i ilustron leximet e saj dhe i shoqëron ato me pjesë të biografisë së saj. Në fillim të komplotit protagonisti është një grua e humbur mes libraria juaj e ëndrrave dhe realitetin e babait të tij të ndjerë dhe nënës së sëmurë. Megjithatë, ai arrin një nivel qartësie më vonë.

Kjo dritë që e drejton buron nga një mësim që babai i saj e imponoi në shtëpi që kur ajo ishte shumë e re.: Kur Carolina dhe vëllai i saj Guillermo u ndjenë keq, Barbara, me një kaligrafi të bukur, shkroi citate letrare mbi mozaikun në kuzhinë.

Pasi e bëra këtë, shtova emrin e librit ose të autorit. Qëllimi ishte që, duke kaluar nëpër dhomën e vogël, djemtë ndjenin se dikush, diku, kishte jetuar njësoj si ata. Rrjedhimisht, gjesti i bukur i ka bërë të ndihen më mirë.

Letërsia si personazh kyç në histori

Kur Karolina e gjen veten të bllokuar dhe të munduar nga situata e saj familjare, ajo përdor ushtrimin e kujtimit të citimeve nga librat për të kapërcyer shqetësimet e instaluara në kuzhinën e shtëpisë së prindërve të saj. Është e mundur të kuptohet vlera që Laura Riñón Sirera bën që personazhet e saj t'i japin letërsisë. Kështu është librat dhe tregimet e tyre përkatëse bëhen personazhe brenda komplotit.

Në mes të leximeve të tij, Karolina zbulon tituj që do ta ndihmojnë atë të jetë një person më i mirë, të zbulojë se kush ishte si qenie njerëzore. Tregon gjithashtu se si një vëllim tjetër e mësoi atë të njihte më mirë prindërit e saj, të zbulonte më plotësisht se si të përballonte dashurinë dhe humbjet e saj dhe si të kuptonte atë që tani është një nga miqtë e saj më të mirë.

Fjalët në çdo vëllim e inkurajojnë atë, e mbajnë të palëkundur në detyrën e saj duke i lexuar nënës së tij, kujtojini atij bukurinë dhe rehatinë që, thellë brenda, ne të gjithë kërkojmë kur ulemi për të shijuar një libër.

Rreth autorit, Laura Riñón Sirera

Laura Kidney Sirera

Laura Kidney Sirera

Laura Riñón Sirera ka lindur në vitin 1975, në Zaragoza, Spanjë. Autorja studioi drejtësi deri në vitin e katërt, një karrierë të cilën e braktisi për t'u bërë stjuardesë. Megjithatë, pasioni i tij i madh ishin gjithmonë librat. Ai lexonte dhe shkruante në pushimet e tij të fluturimit. Një ditë, një shoqja e saj e telefonoi për t'i thënë se po largohej nga dyqani i saj, lajm që Laura e shfrytëzoi për të hapur një nga libraritë më të famshme në Madrid: Poppies në tetor.

Si rezultat i asaj lindjeje, ai iu përkushtua tërësisht shndërrimit të një dyqani të vogël veshjesh në një vend takimi ku kultura ishte protagonistja kryesore. Me kalimin e kohës, libraria dhe libraria e saj u bënë pikë referimi. Ndërkohë Laura vazhdoi me pasionin e saj për të shkruarin, pasi sipas saj: “Nëse do të më jepje një zgjedhje për të bërë në jetën time… epo, dy: do të ishte të pija verë dhe të shkruaj. Para leximit".

Libra të tjerë nga Laura Riñón Sirera

  • pronar i fatit tuaj (2014);
  • Zhurma e një treni gjatë natës (2020);
  • të gjithë ne ishim (2021);
  • Letra nga Massachusetts (2022).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.