Pazos de Ulloa

Citate Emilia Pardo Bazan

Citate Emilia Pardo Bazan

Së bashku me Leopoldo Alas Clarín dhe Benito Pérez Galdós, kontesha Emilia Pardo Bazán është një figurë emblematike e Realizmit letrar spanjoll të shekullit të XNUMX-të. Po kështu, shkrimtari galician konsiderohet si një nga pararendësit e natyralizmit në kombin iberik. Ky pohim bazohet në thelb në karakteristikat e prekshme stilistike në vepra si p.sh Pazos de Ulloa.

Protagonisti i këtij romani është Julián Álvarez, një klerik i sapodiplomuar i cili është i ngarkuar me përmbushjen e funksioneve të kapelanit në Los Pazos. Atje, ai takohet me Don Pedro Moscoso, alias Markezi i Ulloa-s, banori më i këndshëm i asaj famullie ku mbretëron çrregullimi. Ngatërrimi lind kur prifti i ri bie fshehurazi në dashuri me Marselinën, të fejuarën e Markezit.

Analiza e Pazos de Ulloa

Qasja

Don Pedro Moscoso është sundimtari më i lartë i Los Pazos. Ky është një qytet i keqadministruar i zhytur në apati, ku autoritetet priren të vjedhin taksat pa u ndëshkuar falë përtacisë së markezit. Prandaj, Ardhja e një kapelani të ri, të cilit i është besuar korrigjimi i administrimit të famullisë, shihet me dyshim të dukshëm.

Elemente të natyralizmit të pranishëm në vepër

 • Zhvillimi i komplotit i vendos personazhet si pre e rreziqeve të fatit, me pak hapësirë ​​për të reaguar kur krijohen rrethana të padëshiruara;
 • Protagonistët janë në mëshirën e mjedisit të tyre;
 • Mjedisi (në kalbje) ka një ndikim thelbësor në degradimin dhe injorancën e banorëve;
 • Determinizmi social: djepi rezulton të jetë vendimtar për rrjedhën e ngjarjeve së bashku me evolucionin e një shumëllojshmërie të gjerë personazhesh;
 • Shumica dërrmuese e anëtarëve të tregimit janë qenie me mungesë të vetëkontrollit dhe sensi i shëndoshë, i paaftë për të përmbajtur instinktet dhe pasionet e tyre bazë;
 • Përdorimi i një gjuhe shumë përshkruese së bashku me biseda të caktuara;
 • Përdorimi i një stili narrativ pa estetikë të zakonshme të shkrimeve të krijuara tradicionalisht për aristokracinë.

Personazhet kryesore

Julian Alvarez

Ai është një prift i sapodiplomuar në seminar, i cili është dërguar në Pazos për të de të marrë përgjegjësinë e regjencës së pasurisë dhe kristianizimi i banorëve të saj. Sapo mbërrin, trajtohet me pamoralitet dhe vrazhdësi, gjë që bie ndesh kokë më kokë me sjelljet e rafinuara dhe disi feminale të klerikut.

Sido që të jetë, karakteri i tij i sjellshëm, edukata dhe qetësia nuk e pengojnë që përfundimisht të përfshihet në ngjarjet e zymta që ndodhën në atë vend. Përveç kësaj, prifti i ri nuk mund të mos bie në dashuri (në një mënyrë shumë të pastër) nga Nucha (Marceline), i destinuar të jetë gruaja e markezit të Ulloa.

Don Pedro Moskoso

Ai është pronar i Los Pazos. Ndonëse nuk ka një titull të vërtetë fisnik, ai i bën banorët ta quajnë "Marquis". Ai është një burrë trupmadh 30-vjeçar, me sjellje të vrazhda, mizogjene dhe despotë të pa maskuar brenda trojeve të tyre. Për më tepër, nga këndvështrimi i tij, pamoraliteti është sjellje krejtësisht e përshtatshme për moralin patetik që mbizotëron në atë kontekst rural.

Primitive

Ai është lakej dinak, i vrenjtur dhe llogaritës i Markezit. sigurisht, është ai që me vello tërheq fijet e një komuniteti të zhytur në çorganizim shumë i përshtatshëm për interesat tuaja. Pavarësisht se është analfabet, ai është shumë dinak dhe ambicioz. Në fakt, ai ka një plan të fshehtë për ta bërë nipin e tij – i cili është djali i paligjshëm i vajzës së tij dhe markezit – pronar i të gjithë vendit.

Izabelë

Ajo është kuzhinierja hacienda, vajza e Primitivos dhe e dashura e Don Pedros, me të cilin ka një djalë jashtëmartesor, Perucho.. Bëhet fjalë për një grua mjaft të keqtrajtuar nga Markezi. Megjithatë, ajo nuk është plotësisht viktimë e situatës, pasi e duron abuzimin sepse thellë brenda vetes dëshiron që djali i saj të trashëgojë vilën dhe pasuritë e Markezit.

Peruço

Ai është djali i panjohur i Don Pedro dhe Isabel. Edhe pse ka tipare të bukura dhe një natyrë të ëmbël, ai është gjithmonë i rreckosur dhe i parregullt. Veç kësaj, pleqtë e marrin në detyra—shumë prej tyre të paligjshme—në vend që t'i japin arsimin e duhur. Rrjedhimisht, djaloshi i hutuar kryen grabitje të shumta dhe përfshihet në paturpësi mbizotërojnë në mjedisin tuaj.

Marselina

I mbiquajtur Nucha, është vajza e dalluar e zotit Lage e fejuar për t'u martuar me Don Pedro. Në përputhje me prejardhjen e tij hidalgo, tregon sjelljen e një zonje elegante, të qetë, të nënshtruar dhe shumë fetare. Pikërisht, besimi i saj e shtyn atë të mbështetet ngushtë te Julián kur përbuzja e të shoqit bëhet e dukshme (pavarësisht se i ka dhënë një vajzë).

Rreth autorit, Emilia Pardo Bazán

Emilia Pardo Bazan

Emilia Pardo Bazan

zonjë Emilia Pardo Bazan dhe de la Rúa-Figueroa lindi më 16 shtator 1851, në La Coruña, Spanjë. Ajo ishte vajza e vetme e Kontit José Pardo Bazán y Mosquera dhe Amalia de la Rúa Figueroa y Somoza (ajo trashëgoi titullin e fisnikërisë nga babai i saj në 1890). shkrimtari i ardhshëm Ai kishte një arsim të privilegjuar të plotësuar nga një zakon i zjarrtë i të lexuarit që në fëmijëri.

Publikimet e para, martesa dhe udhëtimet

Në moshën pesëmbëdhjetëvjeçare, ai botoi tregimin e tij të parë: "Një martesë e shekullit të XNUMX-të". Në atë moshë, aristokrati i ri kishte shfaqur tashmë një interes të madh për gjuhët dhe tashmë fliste rrjedhshëm gjermanisht, frëngjisht dhe anglisht. Përveç kësaj, Ai përfundoi arsimin në Madrid, por u pengua të hynte në universitet, pasi në atë kohë lejohej vetëm për burrat.

Në verën e vitit 1868, shkrimtari - ende adoleshente - u martua me José Quiroga y Pérez Deza, një student juridik 19-vjeçar. Pas revolucionit në shtator të atij viti, të sapomartuarit bënë turne në Francë dhe Itali me prindërit e saj. Gjatë udhëtimit, Emilia u interesua të lexonte autorë të mëdhenj nga ato vende në gjuhën e tyre origjinale.

Jeta familjare

Emilia Pardo Bazan dhe Jose Quiroga ata patën tre fëmijë: Jaime (1876), María de las Nieves (1879) dhe Carmen (1881). Kronikanët theksojnë se ishte një martesë harmonike. Sidoqoftë, bashkimi filloi të ndahej në vitet 1900 për shkak të pozicionit të saj intelektual. Ndër idetë - disa shumë të diskutueshme për kohën e tyre - të shprehura nga autorja gjatë gjithë jetës së saj, janë:

 • determinizmi social;
 • Aktivizmi dhe feminizmi për të drejtat e grave;
 • Antisemitizmi (pikëpamja e tij e njëanshme për rastin Dreyfus ishte veçanërisht e famshme).

Carrera

Postuar në 1876, Studim kritik i veprave të At Feijoo Ishte eseja me të cilën Pardo Bazán u bë i njohur si shkrimtar. Po atë vit ai botoi Jaime, një përmbledhje me poezi të redaktuar nga Francisco Giner de los Ríos kushtuar djalit të tij të madh. Që atëherë, autori iberik përfundoi tridhjetë e nëntë vepra narrative, më shumë se gjashtëqind e pesëdhjetë tregime të shkurtra dhe tetëmbëdhjetë ese.

Përveç kësaj, Për shkrimtarin spanjoll janë botuar gjashtë fjalime dhe tekste për konferenca, pesë poezi, trembëdhjetë libra udhëtimi, gjashtë biografi, nëntë pjesë teatrale., dy tekste gatimi, tre letra dhe një përkthim. Disa nga këto botime u shfaqën pas vdekjes së tij, e cila ndodhi më 12 maj 1921, për shkak të një ndërlikimi të lidhur me diabetin.

Librat më të njohur të Emilia Pardo Bazan

 • Tribuna (1883);
 • Pyetja e ndezur (1883). Testi;
 • Zonja e re (1885);
 • Pazos de Ulloa (1886-87);
 • Kujtimet e një Bachelor (1896);
 • Vampir (1901). Përrallë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.