Profecia e armadillos: Zerocalcare

Profecia e armadillos

Profecia e armadillos

Profecia e armadillos -ose Profecia e armadillos, me titullin e tij origjinal në italisht - është një roman grafik i natyrës politike, satirike, autobiografike dhe dokumentare i shkruar dhe vizatuar nga karikaturisti dhe autori kortanez Michele Rech, i njohur më mirë me pseudonimin e tij: Zerocalcare. Vepra u botua për herë të parë në vitin 2011, nga Graficart, kompania e gjithashtu karikaturistit Makkox. Një vit më vonë, historia pati një botim me ngjyra nga BAO Publishing.

Në vitin 2013, Zerocalcare dhe Valerio Mastandrea shkruan skenarin për versionin veprim i drejtpërdrejtë de Profecia e armadillos, e cila u realizua përfundimisht në vitin 2018, nën drejtimin e Emanuele Scaringi. Shumë më vonë, në vitin 2021, Netflix prodhoi një miniserial të animuar me gjashtë episode, i cili është frymëzuar besnikërisht nga komiku origjinal, duke shërbyer si plotësues i veprës së parë.

Përmbledhje e Profecia e armadillos

Çfarë është Profecia Aradillo?

Kujdes zero i referohet kësaj si çdo parashikim optimist që bazohet në argumente naive, subjektive dhe të pabaza.. Në shumicën e rasteve, ky perceptim maskohet si objektivitet dhe logjikë, por pothuajse gjithmonë e bën atë që e zbaton të vuajë zhgënjime, zhgënjime dhe pikëllime. Ky koncept përdoret në mënyrë perfekte në veprën e Zerocalcare, veçanërisht për shkak të qasjes filozofike të personazhit që i jep emrin romanit grafik.

Komploti sillet rreth Zerocalcare —më shpesh quhet Zero—, një i ri që është i përçarë mes pyetjeve, dyshime ekzistenciale dhe kujtime të rastësishme pasi mori lajmin për vdekjen e Camille, shoqes së saj më të mirë dhe dashurisë së parë. Menjëherë pasi mësoi për vdekjen e dikujt kaq të rëndësishëm për të, protagonisti fillon të flasë me përfaqësimin e nënndërgjegjeshëm të tij. Është një armadillo gjigante që ju nxit të përballoni problemet pozitivisht.

Udhëtimi nëpër zi

Profecia e armadillos Është një portret brezash i mbushur me referenca të shumta për kulturën pop.. Vepra aludon për muzikën, artin, politikën dhe shoqërinë e vitit 2010, por trajton edhe një temë të shpeshtë në jetën e njeriut: zinë. Megjithatë, komiku e trajton këtë temë në një mënyrë kaq unike, saqë, pavarësisht kutive ku protagonisti duket melankolik, gjithmonë ka një ton pozitiv në dialogët dhe aventurat e tij.

Kjo, natyrisht, është me qëllim, pasi Sjellja e Zero është e bazuar, Në shumicën e rasteve, në këshillën e armadilit, një personazh që karakterizohet nga inkurajimi i të rinjve përmes frazave që duken logjike, por që, në realitet, nuk bazohen në logjikë. Edhe kështu, është e lehtë të identifikohesh me të dyja, sepse të gjitha ngjarjet që kalon Zero janë pjesë e përditshmërisë së kujtdo.

Kujtimet e Camille

Vinjetat e para të Profecia e armadillos Ata e drejtojnë lexuesin te kujtimet e Zeros për Camille.. Protagonisti u takua me shokun e tij në një festë, kur të dy ishin rreth dymbëdhjetë vjeç. Ajo e fton atë të kërcejë në një këngë Eurodance të quajtur "Bailando", nga grupi belg Paradisio. Duke vepruar kështu, djali magjepset nga vajza, një franceze argëtuese. Ndikimi i tij ishte aq i madh sa Zero kaloi gjithë kohën e tij duke u përpjekur të gjente emrin e pjesës muzikore që u luajt atë natë.

Megjithatë, protagonisti nuk pati shumë sukses në kërkimin e tij, pasi zakonisht frekuenton vetëm lokalet ku shesin muzikë punk. Personi i parë që i riu tregon për vdekjen e Camille është Secco, shoku tjetër i tij më i mirë.. Pas reflektimit për këtë, partnerja e tij i sugjeron të kontaktojë Gretën për ta bërë të ditur se çfarë ka ndodhur. Kjo e fundit ishte shoqja më e mirë e Camille, edhe pse ata nuk ishin parë prej disa vitesh.

Stili artistik i veprës

Zerocalcare është bërë një nga karikaturistët më të njohur në Evropë. Kjo falë stilit të tij unik dhe të çmendur, plot pyetje për jetën dhe çështjet sociale. Vizatimet e tij tërheqin menjëherë vëmendjen. Arti i tij është vizatimor dhe plot shprehje të ekzagjeruara, duke i dhënë një pamje disproporcion çdo pjese, e cila ndihmon në vendosjen e tonit të vinjetave.

Për më tepër, kalimi i paneleve ndodh shpejt, kështu që asnjë situatë nuk mbahet për një kohë të gjatë. Profecia e Armadillos Nuk ka një komplot linear, por më tepër ka të bëjë me rrëfime të rastësishme të momenteve që protagonisti ka ndarë me Camille, dhe mënyrën se si i riu i thotë secilit prej miqve të tij se ajo vdiq dhe pse e bëri atë.

Demonët e brendshëm të Camile dhe dashuria e vërtetë

Në fillim të romanit grafik, Zero ndiqet nga një entitet misterioz i njohur si Ruajtësi i Kohës. Me kalimin e viteve, protagonisti e identifikoi atë si një frymë që do të tregonte momentin perfekt për t'i rrëfyer ndjenjat Camille. Mirëpo, sa herë që e shihte djali, ajo jo vetëm kishte një të dashur të ri, por ishte më e dobët se në takimet e mëparshme.

Më në fund, kjo dobësi përfundon të jetë shkaku i vdekjes së vajzës, e cila vuante nga anoreksia. Në fakt, Në një moment, Zero ka një halucinacion ku ai lufton një përbindësh të tmerrshëm. që përfaqëson sëmundjen e shoqes së saj më të mirë.

Rreth autorit, Michele Rech

Michele Rech ka lindur në vitin 1983, në Cortona, Arezzo, Itali. I njohur gjerësisht si Zerocalcare, ai është një nga krijuesit e romane grafike më të famshmit në Evropë. Veprat e tij kanë kaluar kufijtë e vendit të tij të lindjes, duke arritur në Francë, Portugali dhe Spanjë.. Artisti është pjesëmarrës i rregullt në demonstratat sociale që zhvillohen në Itali. Një prej tyre është Crack fumetti dirompenti (Krijoni komike përçarëse).

Gjatë gjithë karrierës së tij ai ka vizatuar një shumëllojshmëri të gjerë të posterave të koncerteve, kopertinave të albumeve dhe fanzinave të stilit punk. Kjo është pjesë e ideologjisë sociale të autorit, i cili ndjek një rrymë buzë e drejtë. Ai është gjithashtu një bashkëpunëtor i rregullt i Radio Onda Rossa, me të cilin ka marrë pjesë në fushata abonimi. Puna e tij e parë më e shitur është Profecia e Armadillos, e cila vazhdon të grumbullojë shitje.

Punime të tjera nga Zerocalcare

Vëllimet e Profecisë Armadillo

 • Një polpo alla gola (2012);
 • Ogni maledetto lunedì su due (2013);
 • dymbëdhjetë (2013);
 • Dimitica il mio nome (2014);
 • harro emrin tim (2019);
 • Kasti i telefonit i accolli (2015);
 • Kobane duke thirrur (2016);
 • Rrënojat e papërpunuara (2017);
 • Macerie prime - Sei mesi dopo (2017);
 • Skavare fossati (2018);
 • Shkolla e picave përballë profesor Calcare (2019);
 • Skelete (2022);
 • Një babo morto. Një histori Natale (2020);
 • Nuk ka gjumë deri në Shengal (2023);
 • Dopo il botto (2023);
 • Libri Arti i Animacionit Zerocalcare (2023).

tregime të shkurtra

 • Pini ujë (2015);
 • Qyteti i dekorit (2015);
 • Ferro e piare (2015);
 • Groviglio (2016);
 • Così passi dalla pjesë e tortës (2016);
 • Edukimi Subatomik (2018);
 • Kjo nuk është një pjesë bocce (2018);
 • C'è një çerek që reziston (2019);
 • Thertoret (2019);
 • Romancë shëndetësore (2021);
 • Dittatura imagjinare (2021);
 • Etiketat (2021);
 • Strati (2022);
 • Vorbulla.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.