komike. Disa tituj për këtë verë

Komike të zgjedhura për këtë verë

Komike. ata janë gjithmonë një ide e mire, në pushimet verore dhe në çdo stinë. Për fëmijë dhe të rritur, të të gjitha zhanreve dhe stileve, histori intime, historike apo rilindëse, autorë të njohur apo të pazbuluar... Me pak fjalë, janë të mira për të kaluar një kohë argëtuese. Ky është një përzgjedhja e disa titujve për t'u hedhur një sy atyre.

Komike - Përzgjedhja

Lidia - Zidrou dhe Jordi Lafebre

Ky titull është ribotuar dhe konsiderohet një klasik bashkëkohor i komikeve evropiane, a histori sa intime aq edhe prekëse që apelon në ndjenjat më themelore të dhembshurisë, mirëkuptimit dhe ndjeshmërisë. Të gjitha në një kohë dhe një mjedis që përmbyllin funksionin dhe komplotin e disave personazhe të paharrueshëm në një lagje të Parisit.

Protagonistja edhe pse është aty dhe nuk është aty, është Lidia. Dhe është ajo Lidi e vogël vdes sapo lindpor pas disa ditësh Camille, nëna e saj, shfaqet plot gëzim duke njoftuar se vajza ai u kthye. Dhe para këtij gëzimi dhe iluzion as babai dhe fqinjët e saj nuk do të guxojnë ta kundërshtojnë atë dhe do të luajë përgjatë viteve. Me pak fjalë, një histori për të theksuar se sa e rëndësishme mund të jetë zgjidhni të bëni mirë dikush të jetë i lumtur.

goditje me shkumës - Miguelanxo Prado

Kjo është ajo që konsiderohet vepra më e vlerësuar e kësaj autor referencë në skenën komike kombëtare, e cila tani paraqitet në a botim i ri i rishikuar me materiale shtesë të pabotuara. Festimi në stilin e 30 vjetorit të tij.

Është vendosur në një ishull në mes të oqeanit ku ka një lojë me letra i papërdorur dhe një i vogël Hostal drejtuar nga një grua dhe djali i saj që vizitohet nga disa personazhe të humbur dhe shumëngjyrëshe.

Judee Sill. Ekstazi dhe shpengim - Juan Díaz Canales dhe Jesús Alonso Iglesias

Komiket dhe muzika shkojnë dorë për dore në këtë titull që ata firmosin Juan Diaz Canales (Blacksad, Malteze e shkurtër) Dhe Jezusi Alonso Iglesias (fantazma e Gaudi, Spiderman: një univers i ri). Në të ata rindërtojnë jetën e kantautorit judee sill, i cili vdiq në fund të viteve 70 dhe tendencat vetëshkatërruese dhe personaliteti kompleks i të cilit nuk mund të ndahen nga një talent i jashtëzakonshëm për të shkruar këngë të paharrueshme. Në jetë ajo nuk njihej realisht, megjithëse tashmë figura e saj ka filluar të pretendohet.

Caty vajza mace — Giorgio Giorgetti, Ramzee dhe Elkys Nova

Ata prej nesh që janë të një moshe të caktuar me siguri kujtojnë se kanë parë ndonjë film vizatimor në komike (veçanërisht në revista si p.sh. zambak, drejtuar lexuesve femra më të reja) nga vitet XNUMX dhe XNUMX me këtë personaje si protagonist.

Es karter mace, një adoleshent i pazakontë, i cili falë a kostum magjik, mund të kërcesh, të ngjitesh dhe të sillesh si mace për të përballur kriminelët dhe organizatorët më të rrezikshëm kriminalë, por në mënyrën më magjepsëse të mundshme. Dhe të gjitha pas shpinës së babait të tij, Një detektiv private

Ky vëllim mbledh një përzgjedhja e tregimeve më të mira e Caty, e cila tërhoqi Giorgio Giorgetti, dhe të cilat u botuan në kohën e tyre në revistë Hedhje në sulm, zambak britanike. Dhe gjithashtu përfshin një Nueva tregimi me plot ngjyra, Kthimi i vajzës së maceve, me protagonist një vajzë mace që është bijë të origjinalit.

Oswald - Lucas Casalanguida dhe Christopher Cantwell

Për dashamirët e komikeve më serioze dhe me një ton të melodramë historike dhe policore, ky titull mund t'ju interesojë. Përveç kësaj, ai luan një nga ato këngë që, edhe pse mund të duken të çuditshme, i bëjnë gjithmonë. Dhe është se vrasja e Gjon F. Kennedy Gjithmonë ka dhënë shumë lojë, veçanërisht për shkak të teorive të shumta konspirative përreth: nga përfshirja e mafies, një person i dytë i armatosur, mbulimi i qeverisë. Por ajo që është më e habitshme është se kufoma çfarë ka në varr Lee H Oswald jo vërtet e juaja.

El skenarist i nominuar për çmimet prestigjioze Eisner, producent dhe regjisor Christopher Cantwell dhe karikaturist Luca Casalanguida paraqesin një ekip të larmishëm "idiotësh të dobishëm" si një aspirant lopar, një i vjetër) hajdut e makinave, një aktivist për të drejtat civile dhe a agjent të FBI-së së dështuar, të cilët janë mbledhur dhe porositur nga dikush për të bëj që të gjitha gjurmët të zhduken nga atentati më i famshëm i shekullit të XNUMX-të.

bar — Keum Suk Gendry Kim

Ne e përfundojmë këtë përzgjedhje komike me një nga më të fundit dhe të vlerësuar novela grafike jofiction rreth "gratë rehati" Aziatikët në Luftën e Dytë Botërore.

Kjo është historia e vërtetë e një të mbijetuari: Lee Ok Sun, një grua e re korean se gjatë Luftës së Paqësorit ajo u shfrytëzua si një "grua ngushëlluese", një eufemizëm që dha ushtria japoneze për t'iu referuar të tij skllave seksi. Autorja është bazuar në intervistat që ka pasur me të në një shtëpi pleqsh. Kështu ajo tregon se si fëmijëria e saj ka qenë shumë e përulur dhe se si u shit në familje të ndryshme birësuese deri në pushtimin japonez.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.