Juan Díaz Canales, një komik i shkëlqyeshëm. Nga Blacksad te Corto Maltese.

Juan Díaz Canales. Fnac, 2 dhjetor 2016

Juan Díaz Canales. Fnac Callao, 2 dhjetor 2016

Juan Diaz-Canales (Madrid, 1972), karikaturist dhe skenarist, morri pjesë ditën e fundit në 2 Konferenca e Comiqueras de Fnac. Ai ishte një nga shumë emrat e shkëlqyeshëm që nënshkruan kopje të punëve të tij dhe përshëndeti admiruesit dhe publikun e gjerë që paketuan dyqanin Callao. Njëri isha unë dhe isha i lumtur vetëm që isha në gjendje ta shihja.

Çdo adhurues i komikeve dhe romaneve grafike e di këtë Diaz-Canales si skenarist dhe Juanjo Guarnido si karikaturist Janë prindërit e një nga personazhet më karizmatikë dhe më të suksesshëm të zhanrit: John Blacksad, Ai detektiv i heshtur në Amerikën e viteve 50 me lesh mace të zezë. Por Díaz-Canales ka romanin e tij grafik, Si udhëton uji, dhe gjithashtu nënshkruan skenarin për këstin e ri të Malteze e shkurtër. Le të rishikojmë punën e tij.

Unë jam nga shkolla e vjetër. Nga ata me të cilët kemi mësuar të lexojmë komike në vend të anglicizmave të adaptuara. Ne mësuam me mësuesit Ibáñez dhe Escobar, Segura, RAF, Vázquez, Purita Campos... Dhe atëherë ne bëhemi të dashur Të martën. Kam lexuar edhe ato të Marvel dhe DC Comics, i cili ia dha vëllait tim të vogël. Sidoqoftë, ne ishim ende politikisht jo korrekt. Ose jo. Vëllai im nuk lexoi Estera dhe bota e sajPor unë tashmë e adhuroja Wolverine.

Më vonë, dikush bëhet më i dashur për librin dhe lë sanduiçët për një meze të lehtë, por nuk ndalet së hedhuri një vështrim në atë që po del dhe po arrin një status shumë më të njohur dhe prestigjioz. Një ditë plakesh, merr gjininë e zezë dhe pastaj gjen veten një mbulesë shumë e errët me pamje të duhanpirësit të maceve. Ju shfletoni albumin dhe ju shihni emrat spanjollë që nënshkruajnë disa vineta spektakolare dhe një histori sa klasike, aq edhe tërheqëse. Nga më të tutë. Me pak fjalë, unë u pushtova në mënyrë të pakthyeshme.

Albumet e mia Blacksad.

Albumet e mia Blacksad.

Blacksad

John blacksad është një detektiv privat në traditën më klasike të zhanrit të zi dhe historitë e tij janë vendosur në Amerikë në vitet '50. I vetmuar, ironik, me një të kaluar misterioze dhe metoda joortodokse. Ai shkon vetë, por ka një mik në Polici. Y është një mace e zezë që nuk i pëlqen qumështi. Sepse bota nga ai jeton është nga kafshë antropomorfe.

Seriali përbëhet nga 5 vëllime deri më tani ata gjithashtu takohen në Integral Blacksad (2015) Ekziston edhe një Si është bërë të titullit të parë. Y lista e çmimeve (për albumin më të mirë, autorët, vizatimet, botimin ...) që ai ka arritur është i pafund. Nga prestigjozja Festivali Angouleme ose Eisner dhe Harvey deri në disa nga Panairi Komik i Barcelonës. Por mbi të gjitha ai ka marrë çmimin e një shumë të shumtë publik besnik dhe i përkushtuar në rastet, dialogët, personazhet dhe mjediset që portretizojnë një epokë dhe shoqëri me një fuqi tërheqëse të jashtëzakonshme.

Të kujton një ton Disney në estetikën e tij të dy Guarnido dhe Díaz Canales shpejt sqaruan se e tyre ndikim kishte me shume fabula klasike. Sigurisht Dialogët e kanaleve nuk janë shumë miqësorë për fëmijë.

I. Një vend në hije

Fillimi është ajo që duhet të ketë çdo histori e mirë e zezë: zbulimi në një pallat të madh të kufoma e një aktoreje, ish-dashnor nga Blacksad, ata do të rijetojnë detektivin ditët që ai kaloi me të. Hetimi bën një vizitë në tipiken prodhuesit e filmit, skenaristë romantikëshefat simpatikë të policisë (I shkëlqyeshëm ai çobani gjerman që është komisioneri Smirnov), banditë nga bota e nëndheshme që mund të jenë vetëm hardhuca, shantazhe, milionerë të errëtThe përfundimtar është gjithashtu kanonik dhe nuk bën lëshime.

Ishte një debutim shumë duartrokitur por edhe me kritika, sikur të ishte e parashikueshme, e historisë me një aromë të shkëlqyeshme klasike, por të thënë një mijë herë. Nuk ka arsye të mjaftueshme për sukses të menjëhershëm dhe ndjekës të vendosur.

II. Kombi Artik

La zhdukja e një vajze e çon Blacksad në një qytet ku e gjen veten në telashe të thella racizëm (dremitje qartë drejt Ku Klux Khan) dhe violencia. Klasa të pasura dhe të racave të gjalla, ndarja etnike dhe korrupsioni në të gjitha nivelet, vrasje ... Gjithçka dhe gjithkush në atë komunitet të vogël nuk është ajo që duket. Dhe ajo që shënon komplotin është duke kërkuar hakmarrje.

Këtu takojmë një nga personazhet që do të shoqërojnë Blacksad në historitë e mëposhtme: gazetarin dhe fotografin Javore, skunk hund se macja serioze nuk do të zbavitet por do të përfundojë duke e vlerësuar

III. Shpirt i kuq

Ribashkimi i Blacksad me një të njohur të vjetër nga e kaluara e tij e fut atë në botën e artistëve nga të gjitha sferat e jetës që ndajnë ide të majta. Paranoja e Luftës së Ftohtë rreth terrorit bërthamor dhe komunizmit është portretizuar në mënyrë të patëmetë. Gjithashtu tradhtitë dhe ndonjë mëkat tjetër i së kaluarës. Edhe mbase dashuria.

IV. Ferr, heshtje

Kësaj radhe ne do të shkojmë në New Orleans. Jazz, voodoo, mjedise të qetë, dështim, droga. Weekly bind Blacksad për të kërkuar një muzikant i cili është zhdukur. Çmenduria në atmosferën e Bari Mardi do të komplikojë gjithçka. Blacksad do të jetë gati për të humbur jetën e tij, por dikush shumë i veçantë do të shfaqet për ta shpëtuar atë.

V. E verdha

Blacksad, i lodhur nga kaq shumë dhunë, vendos të marrë ca kohë para se të shkojë në shtëpi. Një i huaj, mirënjohës për një favor nga Blacksad, e punëson atë për të drejtuar makinën e tij, një Cadillac Eldorado, nga New Orleans deri në të verdhë.

Por ato autostrada jugore janë të paparashikueshme dhe do të duhet të kalosh padashur vendin për të zgjidhur vrasjen e një shkrimtari të lëvizjes. sqep, lëvizja kulturore në aktivitet të plotë. Biker, avokatë, shkrimtarë të mallkuar, një cirk me personazhe të paqartë ... Dhe ne do të dimë diçka më shumë rreth familja blacksad.

Më shumë punë nga Díaz Canales.

Më shumë punë nga Díaz Canales.

Më shumë nga Díaz Canales

Si udhëton uji

Pas suksesit të Blacksad, i cili premton të vazhdojë me më shumë tituj, karriera e Díaz Canales ka vazhduar me të romani juaj grafik, Si udhëton ujiku ai është përgjegjës për skenarin dhe vizatimin. E zeza dhe e bardha e plumbave dhe teksteve ka një narrative në të zezë dhe kod shoqëror, vendosur në Madrid aktual. Ndërmjet sjelljet dhe melodramë urban me ndonjë element fantastik, të tijin estetike ekspresioniste tregon një reflektim mbi jetën dhe vdekjen përmes tre anëtarëve të një familjeje nga breza të ndryshëm.

Niceto, 83 vjeç, dhe miqtë e tij të së njëjtës moshë i kushtohen trafikimi i mallrave me pakicë dhe të vjedhura. Por ajo që është një hobi kthehet në tragjedi kur shokët e Nicetos fillojnë të duken të vdekur në rrethana të çuditshme dhe të dhunshme. Kur Niceto zhduket, djali i tij Román dhe nipi i tij varlvaro do ta kërkojnë atë në të gjithë qytetin dhe duhet të zgjidhë misterin e çuditshëm të pashpjegueshëm.

Malteze e shkurtër

Un moment historik më shumë për Díaz Canales: nënshkruaj Linjat e Nën diellin e mesnatës, titulli i fundit në një seri po aq mitik sa ai i Hugo Pratt. Ai dhe gjithashtu Rubén Pellejero spanjoll ruajnë frymën e Pratt për të treguar një aventurë tjetër të marinarit më të famshëm në komik.

Këtë herë ne gjejmë Corto Maltés duke kaluar hapësira të mëdha të ngrira të Veriut të Madh, midis Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë. Ai mbart një mesazh nga miku i tij, shkrimtari i njohur Jack London, një letër e destinuar për një dashuri të rinisë. Në këmbim të lindjes së saj, London i ka premtuar asaj një aventurë të re në të cilën është përfshirë një thesar misterioz.

Patjetër

Se Díaz Canales jo vetëm është në Olimp e të mëdhenjve të komikëve dhe romaneve grafikë, por premton të qëndrojë atje për një kohë të gjatë. Dhe vazhdo lart. Pse jo?

Më e keqardhura: se si gjithmone ne kete gadishull Iberik, le të vazhdojmë vitet e dritës nga njohja më e përgjithshme që meritojnë artistë si Canales, karriera e të cilit dhe sukseset më të rëndësishme janë arritur jashtë kufijve tanë. Gjë e mirë se kaq duket se po ndryshon. Le të jetë ashtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.