Romani realist: çfarë është dhe karakteristikat

Citim nga Benito Pérez Galdós.

Citim nga Benito Pérez Galdós.

Realizmi në Spanjë u shfaq në gjysmën e dytë të shekullit të XNUMX-të. Ishte një lëvizje artistike, estetika e së cilës ishte e kufizuar në (qëllimin) e shfaqjes objektive të realitetit. Në përputhje me këtë, romanet realiste paraqisnin përmbajtje larg sentimentalizmit të kudondodhur te shkrimtarët që i përkisnin rrymës paraardhëse, romantizmit.

Dhe po, prirjet letrare të lartpërmendura u propozuan, si dhe u kundërshtuan të njëpasnjëshme. Per kete arsye, gjeneza e Realizmit është pjesë e evolucionit të propozimeve tematike të periudhës romantike (sidomos Costumbrismo). Ky tranzicion nisi nga historitë e dominuara nga subjektiviteti drejt narrativave në të cilat konteksti historik dhe social u bë më i rëndësishëm.

Atribuimi i realizmit francez

kontekst

Ekonomisti i njohur Enrique Fuentes Quintana (1924 - 2007) shpjeguar në Vendi (1988) arsyet e prapambetjes së Spanjës në lidhje me vende si Anglia apo Franca pas Revolucionit të Parë Industrial. Në mënyrë të veçantë, Quintana vuri në dukje proteksionizmin e tepruar tarifor, mungesën e reformës agrare, një treg të brendshëm të kapur, një sektor të dobët të huaj dhe ndërhyrjen shtetërore.

Kjo situatë e la pas kombin iberik edhe në fushën artistike-intelektuale. Për këto arsye, tendencat avangarde që u shfaqën në Evropën Perëndimore gjatë shekullit të 1840-të u shfaqën një ose dy dekada më vonë në Spanjë. I tillë ishte rasti i Realizmit, i cili u shfaq në Francë rreth vitit 1850 dhe pati një ndikim të pamohueshëm në letërsinë spanjolle që nga viti XNUMX.

Karakteristikat e realizmit francez

 • Artistë me angazhim social dhe politik;
 • Vizionet që kërkonin të portretizonin "esencën e perceptuar para syve" në vend të një paraqitje mimetike të mjedisit;
 • Roli vendimtar i fotografisë tek artistët plastikë;
 • Qëndrime larg gjesteve heroike, teatrale ose të panatyrshme;
 • Refuzimi i qasjes neoklasike apo romantike (e shprehur si false nga artistë dhe intelektualë realistë).

Romancierët kryesorë të realizmit francez dhe disa nga veprat e tyre më emblematike

 • Stendhal (1783-1842): Kuq e zi (1830), Karta e Parmës (1839);
 • Honoré de Balzac (1799 - 1850): Komedi njerëzore, iluzionet e humbura (I, 1837; II, 1839; III, 1843);
 • Gustave Flaubert (1821-1880): Zonja Bovary (1857), Edukimi sentimental (1869), Tundimi i San Antonio (1874);
 • Emile Zola (1840-1902): Lokali (1877), Germinal (1885).

Duhet theksuar se Zola konsiderohet si një nga eksponentët më të mëdhenj të natyralizmit, i cili, nga ana tjetër, shihet si pjesë e realizmit.. Në këtë mënyrë, Regjenti (1885) - e konsideruar si vepra më sublime e Leopoldo Alas Clarín - paraqet veçori tematike dhe një ndërtim personazhesh mjaft të ndikuar nga puna e autorëve të përmendur në pjesën e mëparshme.

Po kështu, një pjesë e madhe e librave të Benito Pérez Galdós - një tjetër nga "proceres" e realizmit letrar spanjoll - dëshmojnë ndikimin e padiskutueshëm të shkrimtarëve realistë galikë. Në plotësim, format narrative të trashëguara nga Costumbrismo (që bashkëjetonte me ato të romantizmit) shërbyen si pikënisje për shkrimtarët realistë.

Ngjarjet historike që shënuan origjinën e Realizmit në Spanjë

Gjatë dekadave të viteve 1869 dhe 1870, ndodhën disa ngjarje transcendentale për identitetin e mëvonshëm të Spanjës si komb. Shumë nga ato ngjarje ato u rishikuan ose u aluduan drejtpërdrejt ose tërthorazi nga shkrimtarët më të njohur iberikë të kohës. Këtu janë ngjarjet më të dukshme të asaj kohe:

 • 1865: Revolta e Natës së San Danielit (10 prill) dhe kryengritja e rreshterëve të kazermave San Gil (22 qershor);
 • Revolucioni i vitit 1868 (19 – 28 shtator);
 • Administrata Demokratike (shtator 1868 – dhjetor 1874);
 • Lindja dhe rënia e Republikës së Parë (shkurt 1873 – janar 1874);
 • Restaurimi i Burbonit (1874) dhe shpallja e Kushtetutës së 1876.

Romani realist spanjoll

Leopoldo Mjerisht, Clarín.

Leopoldo Mjerisht, Clarín.

Përcaktim

Është ai që praktikohet në Spanjë në kulmin e Realizmit si lëvizja artistike mbizotëruese. Prandaj, qëllimi i tij kryesor ishte të përfaqësonte mjedisin, shoqërinë dhe zakonet në mënyrë të përpiktë dhe objektive. Po kështu, ai u përqendrua në thelb në portretizimin e jetës së përditshme dhe peripecive të borgjezisë gjatë gjysmës së dytë të shekullit të XNUMX-të.

Shumica e historianëve theksojnë se atributet e romanit realist spanjoll u konsoliduan rreth vitit 1880. Në atë kohë, romancierët e famshëm si Juan Varela apo Emilia Pardo Bazán - përveç Galdós dhe Clarín të lartpërmendur - ata zgjodhën një stil më të papërpunuar dhe të besueshëm. Një pozicion i tillë progresiv gjeneroi refuzimin e sektorëve konservatorë të shoqërisë.

karakteristika të

 • Qëndroi si një formë e shprehjes së pretendimit dhe kritikës sociale;
 • Pavarësisht se është një lëvizje e lidhur ngushtë me shoqërinë borgjeze, romani realist shërbeu për të kapur dëshirën për rinovim dhe përparim të popullsisë në e përgjithshme;
 • Synim i qartë për të përshkruar jetën e përditshme në rrugë, pa fraza zbutëse ose idealiste;
 • Ekspozon mospërputhjet e politikanëve, krizën morale të klerit, falsiteti i shoqërisë, marrëdhëniet ndërpersonale dhe materializmi i njerëzve;
 • Ndërtimi i personazheve me profilin psikologjik, fizik dhe qëndrimet e një njeriu të zakonshëm, me defektet dhe kontradiktat përkatëse. Nuk ka lidhje me heronjtë dhe protagonistët e idealizuar të shkrimtarëve romantikë;
 • Narratori di çdo detaj në lidhje me protagonistët: e kaluara, traumat, e tashmja, mendimet dhe ëndrrat. Ata shpesh preken nga mjedisi në të cilin jetojnë dhe, për rrjedhojë, zakonisht janë të prirur ndaj poshtërimit dhe dështimit;
 • Autorët u japin rëndësi më të madhe figurave femërore dhe për komunitetet mbi vlerësimet individuale;
 • Kronika e paanshme bëhet shumë e rëndësishme;
 • Shkrimtarët e kanë zakon të hulumtojnë dhe dokumentojnë në mënyrë që të shtjellohet një rrëfim sa më afër realitetit;
 • Narratori i paraqet ngjarjet si dëshmitare, pa akomoduar këndvështrimin e tij dhe me një këndvështrim të largët;
 • Paralelisht me karakterin e gjithëdijshëm të narratorit, filli narrativ manifeston ironinë e disa situatave dhe kërkon të drejtojë lexuesin në disa (për rëndësinë e disa ngjarjeve dhe/ose personazheve, për shembull);
 • Dialogët e përcaktuar nga intensiteti;
 • Përdorimi i gjuhës së saktë, pa retorikë dhe e përshtatshme për kulturën e secilit personazhPrandaj, nuk janë të panjohura për shprehjet vulgare kur e kërkon konteksti, së bashku me bisedat, fjalët dhe idiomat e huaja;
 • Strukturë narrative lineare, me fillim dhe fund të mirëpërcaktuar, ku kërcimet kohore ndodhin rrallë (ose aspak). Edhe pse ekziston një përjashtim: përdorimi i analepsis për të kontribuar në kuptimin e a rrethanë aktuale;
 • Difuzioni i të ashtuquajturave romane tezash, në të cilat, shkrimtari argumenton mbizotërimin e ideve të tij në lidhje me një subjekt të domenit kolektiv.
 • Shkrimtarët realistë gjithmonë përpiqeshin të mos mungonin asnjë detaj në mjediset e peizazhit dhe të brendshëm (ndër të tjera dekorimi, arkitektura, estetika dhe proporcionet e hapësirës). E njëjta gjë ndodhi me personazhet: gjestet, gjuha e trupit, disponimi, ekspresiviteti...

Romancierët emblematikë të realizmit letrar spanjoll dhe veprat e tyre më të shquara

Citim nga Juan Valera

Citim nga Juan Valera

 • Juan Valera (1824 - 1905): Pepita Jimenez (), Juanita e gjata ();
 • Benito Perez Galdós (1843 – 1920): Zonja perfekte (1876), Fortunata dhe Jacinta (1886-87) Episodet Kombëtare (seri prej 48 vëllimesh);
 • Emilia Pardo Bazan (1851 – 1921): Tribuna (1883), Pazot e Ulloa (1886-87) Përrallat e Marinedës (1892);
 • Leopoldo Alas – Clarín (1852 – 1901): Regjenti (1884-85) Muhabet (1894), Mirupafshim Qengji (roman i shkurtër);
 • Vicente Blasco Ibáñez (1867 - 1928): Barakat (1898), Katedrale (1903), Katër kalorësit e apokalipsit (1916).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul Ariel Victoriano dijo

  Shënim shumë i mirë, shumë i plotë dhe i realizuar me një frymë didaktike për të falenderuar. Urime për punën. pershendetje.