Emilia Pardo Bazan

Emilia Pardo Bazan.

Emilia Pardo Bazan.

Kontesha e Pardo Bazán Ajo ishte figura më e rëndësishme intelektuale femër në Spanjë gjatë dekadave të fundit të shekullit të XNUMX-të dhe fillimit të shekullit të XNUMX-të. Falë trajnimit të pasur arsimor të ofruar nga babai i saj, Emilia Pardo Bazán u shqua si shkrimtare, gazetare, dramaturg, përkthyese, lektor dhe pioniere e të drejtave të grave.

Puna e tij letrare është shumë e gjerë, duke përfshirë romane, poezi, ese, redaktim dhe kritikë. Polemikat ishin një situatë e përsëritur në jetën e tij pasi ai gjithmonë mbante qasje artistike avangardë (si një pararendës i natyralizmit) dhe mbrojti me vendosmëri barazinë gjinore. Për këtë arsye, pavarësisht se kishte grumbulluar më shumë merita, ajo kurrë nuk u pranua në Akademinë Mbretërore Spanjolle.

Fëmijëria, rinia dhe punët e para

Emilia Pardo-Bazán dhe de la Rúa Figueroa Ai lindi më 16 shtator 1851, në një familje aristokrate nga La Coruña, Spanjë. Ajo ishte një shkrimtare e parakohshme, që nga adoleshenca e saj ajo tregoi predispozicion të madh ndaj leximit dhe punës intelektuale. Në moshën 13 vjeç ai shkroi romanin e tij të parë, Hobi të rrezikshëm (botuar në 2012).

Pasi mbushi 16 vjeç (1868) ajo u martua me José Quiroga dhe shkoi të jetonte në Madrid. Çifti udhëtoi gjerësisht në Evropë; Sipas kronistëve, ishte një bashkim mjaft harmonik. Doña Emilia botoi kronikat e këtij udhëtimi në gazetën El Imparcial, gjithashtu në librin e saj Për Evropën Katolike (1901), ku ai rekomandon të udhëtojë të paktën një herë në vit për vetë-trajnim arsimor, si dhe të shprehë nevojën për "evropianizimin" e Spanjës.

Çifti kishte tre fëmijë: Jaime (1876), Blanca (1879) dhe Carmen (1881). Gjatë asaj periudhe ajo bëri botimet e saj të para si shkrimtare, ese Studim kritik i veprave të At Feijoo dhe libri me poezi Jaime (kushtuar djalit të tij të parë), të dyja vepra nga 1976. Gjithashtu, në 1877 ai shprehu qëndrimin e tij kundër teorive të Darvinit mbi origjinën e specieve në revistë Shkenca e krishterë. Nëse Emilia Pardo Bazán gjithashtu shquhej për diçka, kjo ishte për shkak të frazave të saj të famshme.

Në vitet në vijim, Emilia Pardo Bazán po fitonte famë me, Pascual López, autobiografia e një studenti të mjekësisë (1879) y Një muaj mjalti (1881), dy romane romantike në një stil tregimi realist. Me këtë të fundit, shfaqen tipare të qarta që e vendosin aristokratin Galik si një nga paraardhësit e Natyralizmit, në sajë të përshkrimeve të hollësishme të fiziologjisë së elementeve natyrore dhe të personazheve.

fraza nga Emilia Pardo Bazán.

fraza nga Emilia Pardo Bazán.

Pjekuria letrare

Që nga 1881, Emilia Pardo Bazán do të mbante një komunikim epistolare me Benito Pérez Galdós. Fillimisht ishte një marrëdhënie letrare, megjithatë, pas botimit të Pyetja e ndezur (1883) u hap një polemikë shumë e fortë rreth librit që skandalizoi burrin e saj dhe çoi në një ndarje miqësore. Edhe shumë nga miqtë e saj më të ngushtë e sulmuan konteshën për të qenë një punë gjoja ateiste, e favorshme për "pornografinë franceze".

Një vit më parë (1882), Doña Emilia botoi Tribuna, një punë me tipare socio-politike të bëra me teknika natyraliste, konsiderohet si një nga veprat e tij të para për të mbrojtur të drejtat e grave. Për më tepër, në këtë punë ai përfshin proletariatin si një element të rëndësishëm të argumentit.

Isshtë një fazë në të cilën ajo mbron letërsinë spanjolle dhe prezanton propozimin natyralist përmes eseve të tij gazetareske për Émilie Zola, botuar në revistë Epokë. Në 1885 nisja e Zonja e re, duke iu referuar krizës martesore.

Në 1886 u shfaq romani më i njohur nga Emilia Pardo Bazán, Pazot e Ulloa. Isshtë një vepër natyraliste e vendosur në fshatin Galician që reflekton përplasjen midis shoqërisë së rafinuar të qyteteve dhe njerëzve nga zonat më të prapambetura rurale. Atje, personazhet pasqyrojnë premisat e Zolës në lidhje me ndikimin e mjedisit në etiologjinë njerëzore.

Artikulli i lidhur:
"The pazos de Ulloa" nga Emilia Pardo Bazán

Pazot e Ulloa shenjtëroi Emilia Pardo Bazán si një nga figurat e mëdha letrare të Spanjës të të gjitha kohërave. Romani merret me një vështrim realist në rënien e rolit të aristokracisë në shoqëri. Më 1887 botoi Nëna natyrë, një roman natyralist që tregon për dashurinë inçestuale midis dy të rinjve që nuk dinë se janë vëllezër.

Distancimi nga natyralizmi

Pasi u nda nga burri i saj, ajo ishte në gjendje t'i përkushtohej lirisht eksplorimit të prirjeve të tij intelektuale. Ajo ndërhynte shpesh në gazetarinë politike dhe në luftën për emancipimin e femrës. Në këtë mënyrë, ese të tilla si Revolucioni dhe romani në Rusi (1987) ose Një grua spanjolle (1890), i vlerësuar nga publiku dhe kritika letrare.

Nënë Natyra, libër nga Emilia Pardo Bazán.

Nënë Natyra, libër nga Emilia Pardo Bazán.

Megjithëse ai kurrë nuk pushoi së admiruari doktrinat e Zola-s, vitet 1890 shënuan qasjen e Emilia Pardo Bazán drejt idealizmit dhe simbolizmit, në dëm të natyralizmit. Ky evolucion konfirmohet në vepra të tilla si Një i krishterë (1890), Histori të zgjedhura (1891), Zonja Milagros (1894), Kimera (1895), Kujtimet e një Bachelor (1896) Përralla të shenjta-profane (1899), Sirenë e zezë (1908) y Pronar i ëmbël (1911), ndër të tjera.

Një arsye tjetër që bëri që Pardo Bazán të distancohej nga natyralizmi ishin shoqërimet me determinizmin racor, latente në referencat e tyre ndaj trashëgimisë racore dhe atavizmit racor. Ishte një pozicion që erdhi për të justifikuar Ilustrimi artistik (1899), në lidhje me antisemitizmin e çështjes Dreyfus. Sidoqoftë, është e nevojshme të sqarohet se ajo kurrë nuk e përcaktoi veten si raciste (një fakt i konfirmuar nga disa specialistë të letërsisë).

Teatri i Ri Kritik

Pas vdekjes së babait të saj në 1890, Doña Emilia përdori trashëgiminë e gjerë atërore për të financuar krijimin e Teatri i Ri Kritik.Botimi i Said ishte një revistë shoqërore dhe politike e shkruar nga ajo për nder të admiruar të saj Benito Jerónimo Feijoo. Përfshinte ese, kritika letrare, informacione mbi shkrimtarë të tjerë dhe kërkime politike dhe studime shoqërore për të treguar realitetin intelektual të kohës së tij.

Gjatë ditëve të para, Teatri i Ri Kritik u prit shumë mirë për shkak të stilit të tij të drejtpërdrejtë, konciz dhe të sinqertë. Por kjo revistë i solli asaj keqbërës të rinj (veçanërisht në botën konservatore të aristokracisë spanjolle), të cilët e quajtën stoike dhe revolucionare (aluzion i rebelimit, thjesht për të qenë grua).

Pas tre vjetësh, Pardo Bazán i dha lamtumirën lexuesve të tij duke argumentuar se revista i kishte shkaktuar atij "humbje parash dhe humori".

Trashëgimia e Emilia Pardo Bazán

Dhuna ishte një element i vazhdueshëm në punët e Konteshës. Më shumë sesa një burim për të kapur lexuesin përmes përshkrimeve të hollësishme, ishte një mënyrë për të denoncuar abuzimin fizik, emocional dhe psikologjik të pësuar nga më të rrezikuarit në shoqëri.

Megjithëse nuk përjashtoi format e agresionit ndaj personazheve meshkuj të rritur, para e saj më mbresëlënëse u pasqyrua në abuzimet e pësuara nga foshnjat dhe - veçanërisht - gratë. Për këtë arsye, ajo konsiderohet si një nga aktivistet e para për të drejtat e grave. Cilësia, shkathtësia dhe gjerësia e punës së tij nuk u vlerësuan plotësisht deri në disa dekada pas zhdukjes së tij fizike.

Emilia Pardo Bazán në një lexim.

Emilia Pardo Bazán në një lexim.

Pavarësisht statusit të tij dhe njohjes intelektuale, deri në fund të ditëve të saj shoqëria macho spanjolle nuk pushoi së sulmuari te Bazani. Shkrimtarit iu mohuan hapësirat që ajo më shumë se fitoi me punën e saj, veçanërisht në Akademinë Mbretërore (ajo u refuzua tre herë).

Emilia Pardo Bazan ndërroi jetë më 12 maj 1921, në numrin 27 Calle de la Princesa, Madrid.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)