Librat e Elena Ferrantes

Rrugët e Napolit

Rrugët e Napolit

Elena Ferrante është pseudonimi i një shkrimtareje italiane që ka mahnitur skenën letrare botërore për gati dy dekada. Pavarësisht se filloi punën e tij letrare në vitet '90, karriera e tij katapultoi në vitin 2012 pas botimit Shoku i madh, roman me të cilin filloi tetralogjia Dy shokë. Në vitin 2018, pas suksesit të sagës, HBO e përshtati për TV me emrin e librit të parë dhe deri më tani janë transmetuar 2 sezone.

Me gati 20 vite në mjedisin letrar, autori ka një katalog me nëntë romane, një tregim për fëmijë dhe një ese. Anonimiteti i tij nuk e ka penguar të pushtojë lexues të panumërt si në Itali ashtu edhe në mbarë botën. Romani i tij i fundit, Jeta gënjeshtare e të rriturve (2020), është kataloguar nga kohë si një nga 100 librat më të mirë të vitit.

Librat e Elena Ferrantes

Jam i mërzitur (1992)

Është libri i parë i shkrimtares italiane, të cilin ajo ia ka kushtuar nënës së saj. Është botuar në Spanjë me emrin Dashuri e bezdisshme (1996), përkthyer nga Juana Bignozzi. Është një roman i vendosur në Napoli në mesin e shekullit të XNUMX-të, ka 26 kapituj dhe rrëfehet në vetën e parë. Në faqet e saj Marrëdhënia midis një nëne dhe vajzës së saj është e lidhur - Amalia dhe Delia -.

Përmbledhje

Më 23 maj, një kufomë gjendet duke lundruar në det, pas identifikimit të trupit konfirmohet se është Amalia. Lajmi i tmerrshëm arrin në vesh të Delisë pikërisht në ditëlindjen e saj. Që nëna e tij doli e vdekur ishte ajo që ai më së paku priste të dinte vetëm atë ditë.

Pas tragjedisë, Delia vendos të kthehet në Napolin e saj të lindjes për të hetuar ngjarjen, teksa u habit që Amalia kishte veshur vetëm sytjena. Me të mbërritur në qytet, nuk e ka të lehtë të përballet me të kaluarën që u përpoq aq shumë ta shpërfillte, atë fëmijëri komplekse që kishte vendosur ta bllokonte në mendjen e tij.

Teksa ai zbulon misteret që rrethojnë të ligën, të vërtetat që ata farkëtuan dalin në dritë mjedisin tuaj, jetën tuaj dhe personaliteti yt, vrazhdësi që do t'ju bëjë të shihni një realitet të ri.

Vajza e erret (2006)

Është romani i tretë i letërsisë. Ajo u përkthye nga Celia Filipetto dhe u botua në spanjisht me titull Vajza e erret (2011). Është një histori e treguar në vetën e parë nga protagonistja e saj, Leda, dhe tema kryesore e të cilit është amësia. Komploti zhvillohet në Napoli dhe shpaloset mbi 25 kapituj të shkurtër.

Përmbledhje

Leda është një grua gati 50-vjeçare, e divorcuar dhe me dy vajza: Bianca dhe Marta. Ajo jeton në Firence dhe përveçse kujdeset për vajzat e saj, punon si mësuese e letërsisë angleze. Jeta juaj rutinë ndryshon papritur kur pasardhësit e saj vendosin të shpërngulen në Kanada me babain e tyre.

Fraza nga Elena Ferrante

Fraza nga Elena Ferrante

Gruaja, larg nga nostalgjia, ajo e sheh veten £ të bësh çfarë të duash, pra shkon me pushime në vendlindjen e tij në Napoli.

Ndërsa pushoni në plazh ndarja me disa familje vendase, ngjall, pa dashje, e kaluara e tij. Në atë çast, e pushtuar nga të panjohurat që mbërrijnë në kujtimet e saj, merrni një vendim kompleks dhe të rrezikshëm.

Shoku i shkëlqyer (2011)

Është romani fillestar i sagës Dy miq. Versioni i tij në italisht u botua në vitin 2011. Një vit më vonë u përkthye në spanjisht nga Celia Filipetto dhe u prezantua me emrin: Shoku i madh (2012). Komploti tregohet në vetën e parë dhe zhvillohet në Napoli të shekullit të kaluar. Me këtë rast, miqësia është baza e historisë dhe kjo ka si protagonistë dy të rinj: Lenù dhe Lila.

Përmbledhje

Lenù dhe Lila kanë kaluar fëmijërinë dhe rininë e tyre në vendlindjen e tij, një vend jashtëzakonisht i varfër në periferi të Napolit. Vajzat u rritën së bashku dhe marrëdhënia e tyre ka ndryshuar midis miqësisë dhe rivalitetit tipik të asaj moshe. Të dy i kanë ëndrrat e tyre të qarta, janë të bindur të kapërcejnë veten dhe të dalin nga ai vend i errët. Për të arritur ambiciet tuaja, arsimi do të jetë çelësi.

Historia e perduta bambina (2014)

Vajza e humbur (2014) —titulli në spanjisht—është vepra që i jep fund tetralogjisë Dy miq. Historia zhvillohet në shekullin e XNUMX-të në Napoli dhe paraqet Lenù dhe Lila në moshën e rritur. Të dy kanë marrë drejtime të ndryshme, gjë që i ka bërë të distancohen, por një histori e re e Lenù-së do t'i bashkojë përsëri. Historia udhëton nga dita e sotme e këtyre dy grave dhe bën një retrospektivë të jetës së tyre.

Përmbledhje

Lenù u bë një shkrimtar i njohur, u transferua në Firence, u martua dhe pati fëmijë. Megjithatë, martesa e tyre u shpërbë. Nga ana e saj, Lila ka pasur një fat tjetër, nuk ka arritur të largohet nga fshati i saj dhe ende lufton kundër pabarazive që mbizotërojnë atje. Lenù vendos të fillojë një libër të ri dhe subjekti e bëri atë të kthehet në Napoli, gjë që do ta lejojë atë të takojë sërish shoqen e saj..

La Vita bugiarda degli Adulti (2019)

Pas suksesit të sagës Dy shokë, prezantoi Elena Ferrante Jeta gënjeshtare e të rriturve (2020). Është një histori që ka protagoniste Giovanna-n dhe që zhvillohet në Napoli të viteve '90.. Ky roman ka tipare personale të Ferrantes, i cili në një intervistë kolektive u shpreh: “Si fëmijë kam qenë shumë gënjeshtar. Rreth moshës 14-vjeçare, pas shumë poshtërimeve, vendosa të rritesha”.

Përmbledhje

Fraza nga Elena Ferrante

Fraza nga Elena Ferrante

Giovanna është një vajzë 12-vjeçare i përket borgjezisë napolitane. Një ditë dëgjoi nga babai i tij -Pa e ditur ai... se ajo ishte një vajzë e shëmtuar, si tezja e saj Vittoria. E intriguar dhe e hutuar nga ajo që dëgjoi, ajo ishte në gjendje të shihte se si të rriturit janë hipokritë dhe gënjeshtarë. E pushtuar nga kurioziteti, ajo vendosi të kërkonte këtë grua, për të parë nga dora e parë se çfarë i referohej babai i saj.

Për autorin, Elena Ferrante

Për shkak të anonimitetit të saj, pak detaje biografike dihen për autoren italiane. Shumë thonë se ai ka lindur në Napoli në vitin 1946 dhe se aktualisht jeton në Torino.  Gjatë gjithë karrierës së saj, ajo njihet vetëm nga disa intervista që ka dhënë përmes emaileve.

Anita Raja, “shkrimtarja” pas Elena Ferrantes

Në 2016 një grua e quajtur Anita Raja "konfirmoi" përmes një profili në Twitter se ishte personi pas pseudonimit.. Përmes mesazheve të ndryshme, ky person ka rrëfyer se është “shkrimtari” dhe ka kërkuar që të respektohet privatësia e tij, më pas ka fshirë llogarinë. Megjithatë, pak kohë më vonë Tommaso Debenedetti - i njohur mjerisht për përhapjen e intervistave të rreme me të famshëm - pretendoi tweetet, duke krijuar kështu më shumë dyshime.

Debenedetti siguroi se ai ishte takuar me Raja dhe se ajo i dha atij informacionin. Pavarësisht trajektores së dyshimtë të shkrimtarit - i cili e quan veten "Kampioni italian i gënjeshtrës" - disa gazetarë e konfirmuan teorinë. Për ta bërë këtë, ata u interesuan se ku janë depozituar paratë e të drejtave të autorit dhe janë kredituar në një llogari të Anita Rajës, e cila mund të konfirmojë se është ajo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.