Trashëgimi në kocka

Fraza nga Dolores Redondo.

Fraza nga Dolores Redondo.

Dolores Redondo është një nga autoret në modë sot në sferën letrare spanjolle. Ajo është bërë e famshme në publikun letrar spanjoll falë saj Trilogji Baztán. Nuk është për t'u habitur që fama e njohur e autorit nga San Sebastiani ka pushtuar lexuesit në gjuhë të tjera - kryesisht - për shkak të titujve si p.sh. Trashëgimi në kocka (2013).

Ky roman kriminal është përkthyer deri më sot në njëzet e dy gjuhë. Ashtu si instalimi paraardhës i trilogjisë së lartpërmendur (Kujdestari i padukshëm, 2013), Trashëgimi në kocka është përshtatur në kinema (2019). Filmi ka një kast yjor të udhëhequr nga Marta Etura, Leonardo Sbaraglia dhe Álvaro Cervantes, nën drejtimin e Fernando González Molina.

Trashëgimi në kocka sipas fjalëve të autorit të saj

Një trilogji e thënë në mënyrë jolineare

Në një intervistë dhënë Patricia Tena dhe Jordi Milian në 2013, Raundi i Dolores zbuloi perceptimin në lidhje me romanin. Sipas shkrimtarit spanjoll, "en Kujdestari i padukshëm Amaia vuan nga stresi i rëndë post-traumatik, por nuk u thelluam në atë që e kishte shkaktuar... En Trashëgimi në kocka ne tregojmë se çfarë e ka shkaktuar atë frikë".

Redondo ripohoi gjithashtu rëndësinë e "Shkruaj sinqerisht" në mënyrë që të lëvizë lexuesit përmes një rrëfimi imagjinar. Në këtë proces krijues, ajo pohoi se ka eksploruar frikën e saj në mënyrë që të jetë në gjendje të transmetojë emocione të besueshme. me tutje, autori arriti të rrisë ndjenjën e mbingarkesës së protagonistit për shkak të amësisë së saj të afërt në fillim të librit.

figurat mitologjike

En Kujdestari i padukshëm përbindëshi i dyshuar për vrasjen e tmerrshme të përshkruar në fillim të trilogjisë është Bassajaun. I njëjti trend vazhdon edhe në Trashëgimi në kocka me shfaqjen e supozuar të Tarttalo, një Ciklop i etur për gjak. Rreth, Redondo shpjegoi se qeniet mitologjike janë të brendshme të kulturës dhe kulteve fetare para ardhjes së krishterimit në vendin bask..

Një zhvillim plot me nënparcela

Dendësia dhe thellësia e rrëfimit është një shenjë dalluese e tre librave të Baztán-it (si dhe paraardhësi i trilogjisë, Fytyra veriore e zemrës). Në këtë kuptim, kompleksiteti është pasojë e drejtpërdrejtë e mikrohistorive të bollshme të çdo personazhi. Në këtë mënyrë, Redondo arriti të krijojë një histori shumë argëtuese dhe të ndërlikuar, ku çdo detaj ka rëndësi.

Përveç kësaj, shkrimtari bask beson se peizazhi Navarrez përbën një lloj personazhi në vetvete, i aftë për të ndikuar te lexuesi dhe të gjithë pjesëmarrësit në roman. Shtuar kësaj, Redondo përfiton nga ky libër për të ekspozuar aspekte të tilla si "dhuna mashkullore apo vështirësitë në harmonizimin e punës dhe jetës familjare që kanë gratë, veçanërisht”.

Përmbledhje

Qasja fillestare

Një vit pas ngjarjeve të rrëfyera në Kujdestari i padukshëm, Inspektorja Amaia Salazar shfaqet në gjyqin kundër Jason Medinës. Ky i fundit u pozua si Bassajaun me synimin për të mashtruar autoritetet pasi kreu vrasjen e njerkës së tij, Johana Márquez.

Megjithatë, procesi duhet të ndërpritet menjëherë kur i pandehuri shfaqet i vdekur së bashku me një shënim vetëvrasës drejtuar Amaias që lexon "Tarttalo". Për rrjedhojë, drejtuesit e policisë së San Sebastian janë të detyruar të kërkojnë mbështetjen e specialistit të tyre më të mirë në këtë lloj rasti të pazakontë, Salazar.

Një rast i ri i frikshëm

Inspektores nuk i mbetet gjë tjetër veçse të drejtojë grupin hetimor, pavarësisht shtatzënisë në fazën e vonshme. Sikur të mos mjaftonte kjo, radha e ngjarjeve e detyron atë të kujtojë disa ngjarje nga fëmijëria e saj (me të cilin ka disa trauma). Pra, nënkomploti i së shkuarës së Salazarit vjen së bashku me ngjarjet e së tashmes.

Një nga frikërat latente të Amaias ka të bëjë me sjelljen shqetësuese të nënës së saj. Për këtë arsye, Salazari përpiqet të mos përsërisë sjelljen e nënës së tij për të mos e dështuar djalin e tij. Në këtë pikë, vërehet vështirësia e protagonistes për të harmonizuar punën me jetën familjare, e cila bëhet një luftë e brendshme e vazhdueshme gjatë gjithë romanit.

Miti apo realiteti?

Si Amaya Krahasoni të kaluarën e saj me të tashmen, ajo fillon të sqarojë një fakt që është vështirë të besohet: e mbinatyrshme është pjesë e jetës së tij. Në të njëjtën mënyrë, personazhet dytësore plotësojnë panoramën e një protagonisteje që duhet të mësojë t'u besojë sërish atyre që e rrethojnë. E njëjta gjë ndodh edhe me pranimin e magjisë që e shoqëron që në fëmijëri.

Rishikimi

Meritat e Dolores Redondo

Me siguri, autori donostiarra ka demonstruar dokumentacion të shkëlqyer në kohën e shkrimit Trashëgimi në kocka përmes mjediseve të tij. Në fakt, skenarët e zymtë të përshkruar në detaje përbëjnë një veçori narrative (e zakonshme në të gjithë trilogjinë Baztán) që është shumë efektive për të tërhequr lexuesit.

Dolores Round.

Imazhi i shkrimtarit Dolores Redondo.

Paralelisht, thellësia psikologjike e protagonistit dhe personazheve plotësuese përfundon duke bashkuar një histori shumë të qëndrueshme. Në të njëjtën mënyrë, dialogët janë shumë konciz dhe, në të njëjtën kohë, kanë amplituda e nevojshme përshkruese e kërkuar nga detajet e bollshme të ekspozuara në roman.

të metat?

Në disa portale letrare shfaqen komente negative për të Trilogji Baztán. Shumica e tyre kanë të bëjnë me paraqitjen e çështjeve fantastike (fantazmat, tarot, ngjarje paranormale...) në mes të një komploti policor. Megjithatë, a është i huaji i mbinatyrshëm i një komploti të romanit kriminal?

Në çdo rast, historia nuk lë përfundime të lirshme, elemente të vendosura rastësisht apo reflektime të panevojshme. Çdo gjë ka një arsye për të qenë (përfshirë pyetjet, zgjidhja e të cilave nuk i bindet një shpjegimi logjik ose shkencor). Rrjedhimisht, ky libër është —përtej suksesit të tij të jashtëzakonshëm tregtar— një përfaqësues i shquar i romanit të krimit spanjoll të shekullit të XNUMX-të.

Për autorin, Dolores Redondo

Dolores Round.

Dolores Round.

Dolores Redondo është një vendase në San Sebastián; ka lindur më 1 shkurt 1969. Edhe pse ai iu përkushtua shkrimit që në adoleshencë, ai zgjodhi karrierë të tjera gjatë rinisë së tij. Konkretisht, ai vendosi të studionte për Drejtësi, ndonëse nuk mbaroi diplomën, në Universitetin e Deusto dhe Restaurimit Gastronomik në qytetin e tij.

Shkrimet e tij të para formale ishin tregime dhe tregime për fëmijë, deri në shfaqjen e Privilegjet e engjëllit (2009). Në romanin e tij debutues, Redondo tregoi tiparet e para të një narrative plot përshkrime të gjalla në mes të skenarëve të shënuar nga tragjedia dhe traumat e fëmijërisë. Këto tipare janë të dukshme tek protagonisti i Trilogji Baztán, Amaya Salazar.

Librat e Dolores Redondo

 • Privilegjet e engjëllit (2009)
 • Trilogji Baztán
  • Kujdestari i padukshëm (2013)
  • Trashëgimi në kocka (2013)
  • Ofrimi i stuhisë (2014)
 • Të gjitha këto do t'ju jap (2016)
 • Fytyra veriore e zemrës (paraardhëse e Trilogji Baztán, 2019).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.