Panairi i Librit në Madrid. Kronikë e tre ditëve

Panairi i Librit në Madrid ka përfunduar

Fotografitë e artikullit: (c) Mariola DCA

La Panairi i Librit në Madrid Ka mbyllur dyert pas tre javësh. ka qenë Botimi i 82-të nga e kaluara 26 maj deri më 11 qershor dhe një mori prej shkrimtarë vendas dhe ndërkombëtarë, të cilët kanë dashur të prezantojnë veprat e tyre të reja ose thjesht të zhvillojnë një takim me lexuesit dhe vizitorët.

Në mungesë të shifrave ende për numrin e librave që kanë mundur të shiten, sigurisht Panairi i Librit, një nga më prestigjiozët që ekziston, ka qenë një sukses për sa i përket fluksit të publik. Paseo de Coches del Retiro ka qenë në gjendje të shihet në të gjitha orët më shumë se plot, pavarësisht kërcënimit të shiut që ishte planifikuar (dhe përmbushur) shumë herë. Vizita ime këtë vit u bënë tre ditë dhe këto janë përshtypjet dhe momentet e mia më të spikatur.

Panairi i Librit në Madrid - Kronikë

Në përgjithësi, është vlerësuar mot i freskët dhe i lagësht që ka mbizotëruar gjatë tre javëve të panairit, ndonëse ditët e fundit ka qenë më nxehtë, diçka që ka qenë tonifikuese në vitet e mëparshme. Fundjava e parë ishte më grija dhe më e ftohta, por kjo nuk i dekurajoi vizitorët e shumtë që debutuan në shëtitore ndër më shumë se 300 kabina instaluar

Fytyrat e Panairit të Librit të Madridit

Me nënshkrime çdo minutë dhe në çdo stendë, Panairi i Librit në Madrid është vitrinën më të mirë dhe një pikë takimi për shkrimtarët më të afirmuar, të suksesshëm apo të rinj që po debutojnë në një vend plot iluzione dhe buzëqeshje.

Ka pasur shumë fytyra autorë prestigjioz e të vjetër si dhe premtime të reja e letërsisë që e tërheqin edhe shumë lexues të rinj, diçka që vlerësohet shumë. Për shembull, Geronimo Stilton ai kishte shumë lexues të vegjël që prisnin nënshkrimin e tij. Por ato radhë janë përsëritur, mbi të gjitha, në fundjavë, ku shkrimtarë të njohur apo ndërkombëtarë kanë firmosur më shpesh. Shumë prej tyre e kanë përsëritur disa ditë.

kështu që ata shkuan atje Juan Gomez-Jurado dhe Barbara Montes, të cilët ishin me serinë e saj YA të librave Amanda Black. Gjithashtu shkrimtarë të romaneve historike si p.sh Gjergj Molist, Louis clog, Santiago Posteguillo, Idelfonso Falcones ose Marcos Chicot.

Nga e majta në të djathtë: Gerónimo Stilton, Luis Landero, Juan Gómez-Jurado dhe Bárbara Montes, Luis Zueco, Antonio Hidalgo, Benito Olmo, Jorge Molist, Lorenzo Silva, Manuel Vilas, Santiago Posteguillo, Paco Roca, Blue Jeans, Alice Kellen, Antonio Muñoz Molina, Andrés Trapiello dhe Roberto Santiago.

Më të shiturit më të rinj

Ndoshta ky ka qenë edicioni i Panairit të Librit me më shumë emra të rinj që kanë spikatur me një sukses i jashtëzakonshëm mes lexuesve dhe mbi të gjitha femrave. Kanë qenë ata që kanë pasur radhë dhe firma pafund në kabinat e destinuara vetëm për këtë qëllim. Ndër ato që krijuan më shumë pritshmëri në fundjavën e parë ishin luna javierre o Alice kellen, dhe gjithashtu Antonio Hidalgo (Kaq afër jush) si përjashtim mashkullor.

Dhe fundjavën e kaluar pati një revolucion të vërtetë ku ai nënshkroi Mercedes ron. Autorja, me punën e saj të fundit të përshtatur në një serial televiziv në Netflix, Gabimi im, ishte padyshim një nga pranitë më të vlerësuara.

Nga e majta në të djathtë: Cristina Campos, Ian Gibson, Antonio Pérez Henares, Luna Javierre, Javier Cercas, Ayanta Barilli, Juan Luis Cano, Pedro Baños, Santiago Díaz, Javier Díaz dhe Antonio Mercero (Carmen Mola), Ildefonso Falcones, Nieves, Fernando Aramburu, Sara Mesa, Eva Espinet, Javier Urra, Eloy Moreno dhe Marcos Chicot.

autorë të themeluar

Dhe sigurisht ata iu drejtuan shkrimtarëve të tyre që tashmë kanë arritur gjithçka dhe më shumë me punën e tyre, por që edhe një herë kanë bërë banjo masive. Midis tyre, Julia Navarro, Dolores Redondo, Dritë Budallaqe, Fernando aramburu, Anthony Munoz Molina, Trëndafili gjuetar, Manuel Vilas, Sarah Mesa, Santiago Diaz, Andrew Trapiello ose Lorenzo Silva.

disa emra ndërkombëtarë

Prania e shkrimtarëve ndërkombëtarë që vizitojnë Madridin për këtë ngjarje krijon gjithmonë pritshmëri. Dhe disa nga ato në këtë edicion kanë qenë Joel Dicker, Donna Leon, John Boyne, simon scarrow ose një komik i madh evropian si p.sh Milo Manara. Të gjithë kishin një legjion ndjekësish për të marrë firmën e tyre.

Momente me autorët

Momentet që kam ndarë këtë vit me autorë që njoh, kam lexuar apo edhe kam intervistuar për këtë blog nuk kanë qenë të shumta, por kanë qenë intensive. Jam takuar sërish me disa nga shkrimtarët më të mirë të roman historik, i pari prej tyre në fundjavën e parë të panairit, Francis Narla, i cili prezantoi romanin e tij të ri me titull Bro. Dhe në të fundit pata fatin t'i takoj të gjithë në të njëjtën kohë: Teo Palacios, Mario Villén, Javier Pellicer, Nieves Munoz, Victor Fernandez Correas ose historiani Daniel Fernandez deLis.

Dhe ishte një kënaqësi të përshëndes personalisht një nga referencat e mia aktuale nga roman i zi atdheu ashtu siç është Guillermo Galvan. Së fundi, ishte gjithashtu një kohë shumë e këndshme me lola llatas.

Me pak fjalë, çfarë Gjithmonë ia vlen të vizitoni Panairin e Librit të Madriditedhe nëse është vetëm për një pasdite.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.