Intervistë me Luis Zueco, autor i Librit Tregtar

Fotografi: Mirësjellje e Luis Zueco.

Sot flas me Louis clog në këtë seri intervistash për shkrimtarët e roman historik së cilës i kushtoj këtë qershor. Ashtë kënaqësi të kesh këtë autor nga Zaragoza i cili ka pasur një karrierë të shkëlqyer plot suksese në këtë zhanër. Libri i tij i fundit është Tregtari i librit, vendosur në shekullin e XNUMX-të dhe i cili vazhdon të shfaqet në media. Por ai nënshkruan tituj të tjerë të njohur si trilogji mesjetare të cilat përbëjnë Keshtjella, Qyteti y Manastiri. une jap thank you very much nga kohë kushtuar përgjigjes së këtyre pyetjeve dhe për tuajat mirëdashësi në çdo kohë

 LUIS ZUECO

Inxhinier industrial, Luis Zueco është Diplomë në Histori dhe ka një diplomë master në Kërkime Artistike dhe Historike. Ai është gjithashtu anëtar i Shoqata Spanjolle e Miqve të Kështjellave. Eshte gjithashtu, drejtor të Kështjellave të Grisel dhe Bulbuente, dhe në kohën e tij të lirë ai shkruan.

El sukses midis lexuesve dhe kritikëve të korrur falë trilogjisë së lartpërmendur mesjetare shtrihet edhe në Tregu ndërkombëtar dhe triumfon në Portugali ose Itali. Romani i tij i parë historik ishte Agimi i kuq në Lepanto, por ai gjithashtu ka punuar thriller në Hapi 33, edhe pse pa u larguar nga Mesjeta. Një titull tjetër është Tokë pa mbret.

INTERVISTA

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

LUIS ZUECO: Kur isha i vogël lexoja shumë. Unë isha me fat që familja ime më siguroi libra të të gjitha llojeve. Që në moshë shumë të re kam lexuar histori misterioze, Gjithashtu te Asterix y libra historie. Para se të jem shkrimtar, unë jam lexues, dhe kjo reflektohet edhe në romanet e mia.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

LZ: I pari që më shënoi ishte Njëqind vjet vetminga Gabriel García Márquez. Ashtë një roman madhështor, vetëm brenda mundësive të një gjeniu. Mësova faqet e para përmendsh dhe akoma mbaj mend një pjesë.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

LZ: Kjo është e lehtë: Gabriel García Márquez.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

LZ: Një personazh që gjithmonë më ka magjepsur është Ulises. Më pëlqejnë heronjtë klasikë dhe aventurat e tyre.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

LZ: Para asnjë, me kalimin e viteve po shtoj ndonjë pak. E kam më të vështirë të shkruaj dhe lexoj me zhurmë rreth meje, përpara se të mos kisha asnjë problem.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

LZ: Nga mëngjes. Faqja është indiferente ndaj meje për sa kohë që ka heshtje.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

LZ: Ndoshta më së shumti Umberto Echo y Emri i trëndafilit.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

LZ: Tani roman i zi. Kam lexuar të gjitha ato që mundem. Para se të lexoja shumë poezi, tani nuk e lexoj. Dhe ese varet nga gjetja e një interesante

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

LZ: Po rilexoj Heretiku, e Delibes, dhe shkrim nja dy romane, a mesjetar dhe një tjetër nga shekulli XVIII. Së shpejti do të vendos me cilin nga të dy do të vazhdoj.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

LZ: i vështirë, është botuar gjithashtu. Kjo nuk i sjell dobi askujt. A duhet të jemi të gjithë më shumë pacientët me librat.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

LZ: Po qenka shume e veshtire. unë jam optimistPor jo Unë mendoj se mund të nxirret jashtë shume pozitive. Ajo që duhet të bësh është të bësh mbaj mend lose se po vuajmë për tu përgatitur më mirë herën tjetër që do të ndodhë diçka e ngjashme. Kur tani në një roman flasim për një sëmundje aq të tmerrshme sa kjo, ne do ta bëjmë këtë me njohuri të dorës së parë. Nga pak pozitive që unë shoh është se librat kane ndihmuar njerëzit ta veshin më mirë. Jam i sigurt që shumë e kanë të rikuperuar el zakon të leximit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.