Santiago Diaz. Intervistë me autorin e Atit të Mirë

Fotografi: Santiago Díaz, profil në Twitter.

Santiago Diaz ka një roman të ri që nga dita e kaluar 14, Babai i mirë, të cilën e theksova në risitë e zeza në fillim të muajit. Në këtë intervistënuk eshte e para që na jep, shkrimtari dhe skenaristi na tregon për këtë dhe shumë më tepër. Unë e vlerësoj kohën tuaj, vëmendje dhe mirësi.

SANTIAGO DÍAZ - INTERVIST

 • LAJME LITERATURA: Pra, i ftohtë, ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

SANTIAGO DIAZ: Unë jam një shkrimtar i vonë, si dhe Isha një lexues i vonë. Si fëmijë dhe në adoleshencën time më tërhiqnin vetëm komikët, derisa zbulova libra. E kam menduar shumë herë dhe nuk më kujtohet se cila ishte e para, por një nga ato që më bëri më shumë përshtypje ishte Varrezat e kafshëve, Stephen King. Unë duhet të kem qenë rreth trembëdhjetë vjeç dhe ende e mbaj mend frikën që kam kaluar.

Sa për gjënë e parë që kam shkruar me synimin për ta mësuar atë, ajo ishte skenari i filmit në njëzet e dy ose njëzet e tre. Mbaj mend se ishte shumë keq, por më shërbeu për të futur kokën në industri, dhe deri më sot.

 • AL: Dhe cili ishte ai libër që të goditi dhe pse?

SD: Me përjashtim të një për të cilën ju kam thënë, me siguri i pari i vëllait tim Jorge, Numrat e elefantëve. Unë kisha qenë skenarist për gati njëzet vjet dhe nuk e kisha menduar kurrë të shkruaja një roman, por më dukej aq mirë sa vendosa që edhe unë të kisha dëshirë të bëja diçka të tillë një ditë.

Përveç kësaj, siç mendoj se i ka ndodhur të gjithë brezit tim, kjo gjithashtu ka ndikuar shumë tek unë Tërheqësi në thekërnga JD Salinger.

 • AL: Tani na prezantoni Babai i mirë dhe përsëri ju propozoni një sy për një prekje të syrit si në atë të mëparshëm, Talion. A është kështu apo ka shumë më tepër?

SD: Si në TalionBabai i mirë Unë flas për nevoja për drejtësi që ka shoqëria. Në rastin e parë, ajo u bë përmes "syrit për një sy" të aplikuar nga një gazetar që kishte pak kohë për të jetuar. Në këtë roman të dytë është një baba se, duke besuar se e tij bir është i burgosur padrejtësisht për vrasjen e gruas së tij, ai vendos për të rrëmbyer tre personave që ai i mban përgjegjës dhe i kërcënon se do t'i lërë të vdesin nëse nuk gjejnë vrasësin e vërtetë të nuses së tij: një gjyqtar, një avokat dhe një student i cili veproi si dëshmitar në gjykim.

Përveç rihapjes së asaj vrasje, ne do ta dimë jetën e rrëmbyer, të policët, jeta në burg dhe disa secretos nga qyteti nga Madridi. Jam shumë krenar për të Talionsigurisht por mendoj me Babai i mirë Unë kam bërë një hap përpara si shkrimtar.

 • AL: Inspektorja Indira Ramos është e ngarkuar të kujdeset për rastin e atij "babai të mirë" dhe ajo ka një fobi të veçantë të mikrobeve. A mund të na tregoni pak më shumë se kush është ai dhe me çfarë do të duhet të përballet në atë hetim?

SD: Indira Ramos është një grua shumë e veçantë. Vuan nga një çrregullim obsesiv kompulsiv që ju pengon të bëni një jetë normale. Unë nuk kam ndërmend të bëj komedi me këtë, por kjo më bëri të qesh duke u përballur me heroinën time me një armik aq të padukshëm sa mikrobe.

Por përveç që është një grua e veçantë, ajo është një polic i drejtë dhe i ndershëm, aq sa ai nuk do të hezitojë të denoncojë ata që shkelin rregullat, edhe nëse gjoja është në të njëjtën krah. Kjo do ta bëjë të vështirë që ai të përshtatet, por pak nga pak ai do të fillojë të gjejë vendin e tij në botë. Ajo ka qenë inspektor për gati dhjetë vjet dhe kjo do të jetë çështja juaj më e rëndësishme dhe mediatike deri më sot. Ju do të duhet të filloni t'u besoni të tjerëve nëse keni ndërmend ta zgjidhni atë.

 • AL: Ju na thatë në intervistën e mëparshme se Paul Auster kishte qenë shkrimtari juaj i preferuar, por që ishit i zemëruar me të. A mund t'i dimë tani arsyet dhe nëse autori amerikan ka rikuperuar favoret tuaja?

SD: Ha ha, më shumë sesa zemërimi që ishin nja dy zhgënjime me radhë. Unë mendoj se do t'i jap një shans tjetër në një moment sepse nuk ndalem së dashuruari kaq shpejt, por e pranoj që lista ime e gjërave ka filluar të më bëhet më mirë.

 • AL: Dhe tani ka disa pyetje në bateri. Për shembull, cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit dhe pse?

SD: Ka shume, në çdo libër që lexoj dhe më pëlqen, ekziston një personazh që do të kisha dashur ta krijoja vetë. Por kështu, me anije së shpejti, do ta thosha atë Ignatius J. Reilly, protagonist i Bashkimi i ceciuos. Më duket antihero kuintesencialeDikush që arrin të të bëjë të qeshësh dhe të të vijë keq për veten tënde.

 • AL: Ajo mani kur bëhet fjalë për të shkruar ose lexuar që nuk mund ta shmangni, çfarë është ajo?

SD: Nuk mund të lë një fjalë të vetme në një rresht. Unë jam në gjendje të rishkruaj të gjithë paragrafin për ta shmangur atë. Dhe gjëja më e keqe është se unë e di që është budallallëk, sepse më vonë, kur redaktojnë tekstin, ata ndryshojnë gjithçka.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

SD: Edhe pse duhet të përshtatem me hotelet ose trenat, më pëlqen të shkruaj ne zyren time Dhe çdo herë që gjej një moment të lirë, por jam më produktive në pasditen e vonë. Lexoj, kudo, por momentet e mia më të mira janë në plazh me një tinto de verano në dorë. Kjo, për mua, është e paçmuar.

 • AL: Më shumë zhanre letrare që ju pëlqen ose do të dëshironit të luanit si shkrimtar?

SD: Më pëlqen shumë romani i krimit, i ndjekur nga afër roman historik. Për një kohë të gjatë Unë jam duke pjekur një ide të vendosur në një epokë tjetër dhe çdo ditë mund të befasoj ...

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

SD: Sapo mbarova Dera, Manuel Loureiro. Më pëlqeu shumë dhe e rekomandoj. Po lexoj gjithashtu gjithçka që më bie në dorë për një temë specifike, por Unë nuk mund t'ju them sepse kjo është ajo për të cilën do të jetë romani im i radhës. Nëse gjithçka shkon mirë, do të jetë aipjesa e dytë e Indira Ramos.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

SD: Do të doja të them ndryshe, por është shume e nderlikuar. Përveç faktit që, siç e thoni edhe ju, ka shumë ofertë për kaq pak lexues, ekziston edhe ajo pirateri, e cila ka shtypur botuesit, por sidomos autorët. Mendoj se duhet të fillojmë me ngritjen e vetëdijes për t'i dhënë fund sa më shpejt të jetë e mundur. Unë tashmë kam ushqimin moral që rrethi im më i afërt të refuzojë çdo lloj hakimi. Kjo është diçka që duhet të bëjmë të gjithë.

Nga ana pozitive, thuaje atë lexuesit janë të uritur për histori të miraPra, nëse dikush gjen një, unë jam i sigurt se ata do të shohin dritën e diellit.

 • AL: Dhe, së fundmi, cili është momenti i krizës që po jetojmë duke ju supozuar? A mund të mbani diçka pozitive ose të dobishme për romanet e ardhshme?

SD: Po e ndiej shumë për njerëzit përreth meje, të cilët kam parë se kanë kaluar një kohë të tmerrshme, duke u bërë të papunë dhe duke u detyruar të mbyllin bizneset. Jam me fat, sepse para pandemisë tashmë kam punuar në shtëpi, kështu që, në atë kuptim, jeta ime nuk ka ndryshuar shumë.

Nga ana pozitive, të them se, duke qenë i kufizuar, Kam pasur shumë më shumë kohë për të shkruar. Por nuk mendoj se e kompenson; historitë janë në rrugë dhe atje duhet t'i gjesh. Shpresoj se mund ta kapërcejmë këtë makth njëherë e përgjithmonë. Unë mendoj se ne kemi filluar të shohim dritën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Më pëlqen të takoj autorë që fillojnë pak vonë në artin e të shkruarit, kjo më bën të ndiej se nuk është çështje kohe por momenti.
  -Gustavo Woltmann.

bool (e vërtetë)