Lola Llatas. Intervistë me autorin e Mistereve të Sarës

Fotografia: Lola Llatas, profili në Twitter.

lola llatas Ajo është valenciane dhe shkruan letërsi për fëmijë, të rinj dhe të rritur. Ai studioi Inxhinieri Ndërtimi, gjë që e lejoi atë të punonte dhe të jetonte në vende si India apo Australia. Kjo e bëri atë t'i përkushtohej letërsisë. Ajo është autorja e serialit Misteret e Sara dhe gjithashtu të Klubi i vëllezërve të vegjël.  Shume faleminderit kohën dhe mirësinë tuaj për esta intervistë ku na flet për të gjitha ato dhe disa tema të tjera.

Lola Llatas- Intervistë

 • LITERATURA AKTUALE: Ju jeni autor i Misteret e Sarës y Klubi i Vëllezërve të Vogël. Nga erdhën idetë për t'i krijuar ato?

lola llatas: Unë kam qenë gjithmonë një i apasionuar pas letërsisë për fëmijë. Nuk e kam ndalur kurrë së lexuari dhe, tani që kam dy fëmijë të vegjël, e shoh veten të reflektuar në zbulimin e tyre të botës. Më pëlqen të rijetoj iluzionin e gjërave të para.

Sara vjen nga kjo pjesë kurioze që nuk gjykon dhe hulumton ndërsa Klubi i Vëllezërve të Vogël tregon të gjitha përvojat me vëllain tonës, ato nuk ndryshojnë pavarësisht brezave.

 • N THE:Mund të ktheheni te libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

LL: Një nga librat e parë që lexova në mënyrë të pavarur ishte Momo, Michael Ende, dhe u dashurova me Momon dhe se si ajo vë në dyshim sistemin e blerjes dhe shitjes së kohës që i bën njerëzit e moshuar kaq të mjerueshëm. Pikërisht atëherë kuptova se sa shumë do të përmirësohej bota nëse do të ishim në gjendje ta shihnim atë me sytë e fëmijërisë.

La historia e parë që kam shkruar është ende në sirtarin tim, dhe gjithashtu bëhet fjalë për një Niño kujt i takon shpëtimit el Mundo të të moshuarve. Jam jashtëzakonisht krenar për të dhe shpresoj që një ditë të shoh dritën e ditës.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

LL: Kam mësuar të shkruaj duke lexuar dhe ka shumë shkrimtarë që më kanë shënuar ndër vite. Nga proza ​​e Emilia Pardo Bazan dhe Gustavo Adolfo Bekoj o Poe, madje edhe mënyra e rrëfimit të Stephen King.

Më pëlqen aksesueshmëria e Isabel Allende, Carlos Ruiz Zafon o Elvira e lezetshme.

Vazhdoj të mësoj, të evoloj dhe të shtoj autorë në këtë listë të gjatë autorësh.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

LL: Me encanta Gota Manolito. Ai na zbulon absurditetin e botës sonë përmes syve të tij. Të bën të qeshësh dhe të mendosh në pjesë të barabarta.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

LL: Jam përshtatur me rrethanat dhe lexoj e shkruaj Kur mundem. Është e vështirë të gjesh kohë, por jo e pamundur. Ndërsa fëmijët flenë ose në orare të rastësishme. Çdo kohë është perfekte për të paraqitur një skenë.

Mania? Nuk jam aspak kërkuese. Po vërtet, Nuk e lë kurrë një libër pa përfunduarqoftë kur lexoni apo shkruani.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

LL: Nëse do të mund të zgjidhja, do të preferoja të shkruaja në mëngjes dhe me shtëpinë bosh nga njerëzit. Më pëlqen të shkruaj përballë dritare. Në ato raste kalojnë orët dhe unë nuk ndalem as për të ngrënë.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

LL: Nuk kam zbuluar ende ndonjë zhanër që nuk e kam pasion. Ata të gjithë zbulojnë shoqërinë në të cilën jetojmë nga këndvështrime të ndryshme dhe më ndihmojnë të kuptoj botën.

Më magjeps eksploroni kufijtë, dhe prandaj lexoj dhe shkruaj terror. Edhe në librat për fëmijë, si në Misteret e Sarës, vendosur për të përfshirë elemente të mbinatyrshme që na bëjnë të vëmë në dyshim realitetin.

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

LL: Unë jam duke lexuar tani Frances Hardinger. Më pëlqejnë romanet e tij YA dhe mënyra se si ai e trajton tensionin dhe misterin. Ajo arrin të më mbajë në pritje gjatë gjithë kohës. Une jam duke shkruar një roman për fëmijë çfarë përfshin extraterrestres, dhe unë jam duke pasur një shpërthim.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

LL: Duket se kemi dalë nga pandemia duke lexuar pak më shumë dhe shpresoj të vazhdojë. Peizazhi botues është duke u zgjuar përsëri pas mbylljeve të shumta dhe iluzioni fryhet në panairet dhe takimet e para.

Ajo që më nxiti të botoj është pasioni për të shkruar. Më duhej të profesionalizoja veten për të vazhduar të shkruaja dhe këtë duhet ta rrëfej Më ka shkuar shumë mirë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

LL: Të shkruarit është mënyra ime e meditimit, dhe shërben si rruga ime e arratisjes kur gjërat shkojnë keq. Më ndihmon të eksploroj aspektet e ndryshme të secilës përvojë dhe të gjej pikën e fillimit për të vazhduar.

Krizat sjellin gjithmonë ndryshime dhe që ne si shoqëri të marrim vendimet e duhura, kemi nevojë për shumë lexues mendim kritik, pra, për të vazhduar leximin e librave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.