Guillermo Galvan: "theshtë detyrimi i secilit autor të kërkojë zërin e tij"

Fotografi. Guillermo Galván Profili në Twitter.

Guillermo Galvan Ai është një shkrimtar dhe gazetar. Lindur në Valencia dhe në pension nga gazetaria, praktikuar për shumë vite në Cadena SER, ai i është përkushtuar plotësisht letërsisë që nga viti 2005. Ai nënshkruan tituj të tillë si Më thirr Judë ose Vështrimi i Saturnit, ndër të tjera, dhe në 2019 sagë me protagonist inspektorin Carlos lombardi me Koha e kositjes dhe e nxori në pranverë Virgjëresha e kockave.

E vlerësoj vërtet mirësinë dhe trajtimin tuaj, përveç kohës së tij për këtë intervistë ku ai na tregon pak për gjithçka. Nga e tyre leximet e para, autorët dhe personazhet i preferuar edhe si e shihni panorama sociale dhe editoriale përreth

INTERVIST ME GUILLERMO GALVÁN

 • ACTUALIDAD LITERATURA: E mbani mend librin e parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

GUILLERMO GALVÁN: Leximi im i parë, le të themi serioz, ishte Glasgow në Charleston, një nga romanet e vogla të verne, e cila u botua në Spanjisht me titullin e Detyrimi i bllokadës. Unë ende e mbaj atë kopje si ar në pëlhurë, sepse Unë e fitova atë në një konkurs në moshën tetë vjeç; Kam humbur të tjerët, por që, për fat të mirë, e mbaj. Çfarë shkrimtar, hapat e mi të parë ishin komike, tregime për fëmijë në të cilat ai luante rolin e skenaristit dhe karikaturistit.

Në fushën narrative, ushtrime për të shkruar Harrova kur pata mundësinë t’i hiqja qafe, sepse arsimi im akademik në aspektin letrar ishte më traumatik sesa i gjallë. Unë kisha për të shkuar në adoleshencë avancuar për të gjetur kënaqësi në fakt lexoni dhe shkruani, dhe në atë kohë mora dramaturgji, me vepra - natyrshëm jo të plota - që sot mund të përshkruhen, me një bujari të madhe, si ekzistencialistët apo absurdët. Nuk ka asnjë gjurmë prej tyre.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

GG: Më e rëndësishmja në jetën tuaj janë ata në të cilët merrni moshë e re. Të paktën, kështu ishte në rastin tim, dhe në atë kuptim nuk mund të kufizohem vetëm në një punë. Unë do të duhet të përmend disa nga Hesse, Kafka, Baroja, Unamuno ose Dostoevsky. Për të qenë një nga të parët, mbase Ujku i stepës të Hessen. Pse Me siguri sepse në atë kohë Unë u identifikova me një protagonist të hutuar para botës, dhe sepse mënyra e tregimit të saj më joshi.

 • AL: Një shkrimtar i preferuar apo ai që ka ndikuar veçanërisht në punën tuaj? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

GG: Unë i admiroj shumë shkrimtarë, megjithëse përpiqem të mos ndikoj tek unë. Unë besoj se është detyrimi i secilit autor të kërkojë zërin e tij dhe ndikimet - të vetëdijshme ose jo - kanë tendencë ta imponojnë atë. Kjo tha, dhe duke lënë klasikët në tubacion: Galdós, Baroja, Marsé, Grandes, Landero, Padura, Dostoevski, Auster, McEwan, Coe...   

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

GG: përgjigje mund të jetë ambivalent. Të njohësh do të thotë të futesh në komplotin e romanit si një personazh më shumë, dytësor dhe diskret, për të vendosur kontakte personale me personazhin kryesor. Një lojë emocionuese dhe shumë letrare në vetvete. Duke parë kështu, Unë do të doja të bisedoja me Raskolnikov, protagonist i Krimi dhe ndëshkimi. Dhe vënë për të krijoj, le të vazhdojmë me trillimin: Don Quijote.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

GG: Qetësia, për aq sa është e mundur. Si lexues Unë kam më shumë kapacitet për abstraksion dhe mund ta bëj me pak zhurmë sfond Me shume maniak, nëse mund ta quash kështu, unë jam me shkrim. Për të filluar, më duhet të paktën disa orë përballë pa ndërprerje, nëse jam plotësisht i përfshirë në procesin e shkrimit ose i zhytur në dokumentacion. mbaj shënime në çdo kohë dhe situata është e mirë, dhe nganjëherë ato shënime janë po aq vendimtare sa ato që kam shkruar tashmë në orët e mia më të qeta.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

GG: Në "mousetrap" tim, e cila është mënyra se si e quaj dhomën ku shkruaj, ndihem e qetë, megjithëse mund ta bëj kudo që plotëson kushtet e mësipërme. Tradicionalisht Unë kam qenë një buf nate, dhe në ato orë të vona të natës lindi shumica e romaneve të mia. Me moshën, dhe sidomos me pensionin tim si gazetar, Më ka pëlqyer në mëngjes Kështu që mund ta themi atë çdo kohë është e mirë te punosh nëse keni vullnet për ta bërë këtë.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara?        

GG: Më pëlqen letërsia e mirë, pavarësisht nga zhanret. Brenda këtij, noir dhe romani historik, megjithëse nuk e përbuz të mirën fantazi apo trillim shkencor. Si i përpiktë i dokumentacionit, unë gjithashtu lexoj provë, sidomos historiko-akademik.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

GG: Sapo mbarova Kujtime të jetës, autobiografia e Juan Eduardo Zúñiga, megjithëse leximi im i sfondit nga mbyllja është Episodet Kombëtare të Galdós; Kisha lexuar disa, më të dukshmet, por leximi i tyre në mënyrë që nga fillimi në fund të ofron koherencë narrative dhe është një sfidë që po provon një kënaqësi. Sa i përket shkrimit, unë tashmë kam avancuar kësti i katërt nga saga e Carlos lombardi, të cilën shpresoj ta përfundoj në fund të vitit ose në fillim të vitit të ardhshëm.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

GG: E vështirë, nëse provoni nga menyra tradicionale, si nga numri i shkrimtarëve ashtu edhe nga situata ose interesat e sektorit botues. Sidoqoftë, sa herë që ato ofrohen më shumë mundësi për botim në desktop përmes platformave të caktuara, platformave që, në mënyrë paradoksale, garojnë me përparësi të madhe me libraritë deri në rrezikimin e mbijetesës së tyre.

Ne jetojmë momente të ndryshimit të thellë në atë fushë, dhe shenjat varen nga kush pyet. Do të jetë një ndryshim pozitiv nëse rritet numri i lexuesve që, me pak fjalë, janë ata që mbajnë shkopinjtë e hijes. Dhe po flas për lexuesit meshkuj sepse lexuesit femra, për fat të mirë, duket se rriten dita ditës.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të qëndroni me diçka pozitive personalisht dhe për romanet e ardhshme?

GG: Përveç disa, të cilët po bëjnë një vrasje me pandeminë, një krizë e kësaj madhësie nuk është kurrë pozitive. Nga pikëpamja personale, për fat të mirë, nuk jam dashur të pësoj humbje, por profesionalisht ka ndikuar në romanin tim Virgjëresha e kockave, e dyta e sagës Lombardi, e cila sapo ishte larguar kur gjendja e alarmit. Një ngadalësim i promovimit të tij që tani, përshtatet dhe fillon, po përpiqemi ta kapërcejmë. Do të ishte gabim nëse e konsideroj si një vepër penale të fatit, sepse i njëjti aksident ka pësuar shumë vepra të tjera, autorë dhe autorë.

Dhe të tyret editoriale ata janë detyruar të vononi planet tuaja në të paktën një tremujor; disa, më modestet, kanë qenë plagë gati vdekjeprurëse. Kjo për të mos përmendur shumë sektorë të tjerë socialë. Tani për tani asgjë pozitive Unë mund ta shoh në këtë vit 2020. Ndoshta, sepse nuk jam as Boccaccio dhe as Camus.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.