Nieves Muñoz. Intervistë me autorin e Luftërave të Heshtura

Fotografia: Nieves Muñoz, dosja e autorit të shtëpisë botuese Edhasa.

Nieves Munoz, Valladolid dhe infermiere me profesion, ka qenë gjithmonë e lidhur me letërsinë, si shkrimtar tregimesh, kolumnist apo bashkëpunëtor në revista letrare. Me Betejat e heshtura ka bërë një hap drejt romanit. Shume faleminderit koha juaj, mirësia dhe përkushtimi ndaj kjo intervistë ku flet për të dhe shumë tema të tjera.

Nieves Munoz - Intervistë

 • AKTUALE LITERATURE: Romani juaj titullohet Betejat e heshturaMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

NIEVES MUÑOZ: Ka një anekdotë në lidhje me titullinMe Daniel Fernández, redaktor i Edhasa, i komentoi Penelope Acero, redaktores sime, se pse nuk e ndryshuam për Betejat e heshtura, e cila ishte më mirë, dhe të dyja ne refuzojmë sepse ndryshon plotësisht kuptiminMe Ato nuk janë beteja që zhvillohen në heshtje (të cilat gjithashtu ka), por ato që heshtin për ndonjë arsye. Dhe ky është thelbi i romanit. 

Nga njëra anë, ka nga ato luftërat e brendshme që në një situatë kufitare ata luftojnë njëri -tjetrin dhe nuk llogariten. Jam i bindur (dhe e tregoj në këtë mënyrë) se qeniet njerëzore janë të afta për më të mirën dhe më të keqen kur rrezikohet mbijetesa e tyre. 

Dhe nga ana tjetër, ka beteja që nuk janë thënë kurrë në librat e historisë, siç ndodh në romanin tim, vizioni dhe përvojat e grave që morën pjesë në Luftën e Parë BotëroreMe Jo gjithçka është llogore, lufta arriti në çdo cep. 

Ideja origjinale ishte të shkruani një haraç për infermierët e parë profesionistë të cilët morën pjesë në konkurs. Duke kërkuar informacione rreth tyre, erdha Marie Curie dhe pjesëmarrjen e saj si infermiere vullnetare dhe si mësuese për kirurgët e radiologjisë. Sheshtë ajo që e çon lexuesin me dorë për të njohur një spital në terren dhe përvojat e tij dhe krijon hyrjen e protagonistëve të vërtetë, grave të zakonshme, infermierëve, vullnetarëve, grave fshatare dhe madje edhe një prostitutë. Eshte nje roman korale, kështu komplotet e ndryshme bashkohen në një të vetme në gjysmën e dytë të tregimit.

 • AL: A mund ta mbani mend atë libër të parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

SL: Unë isha një lexues i hershëm, por të parët që mbaj mend ishin nga koleksioni Hollister, të cilin i lexova të gjithë. Nga atje shkova në Pesë, Shtatë Sekretet, Tre Hetuesit, koleksioni i Varkë me avull... Këtë të fundit e kujtoj me dashuri të veçantë Vajza e dordolecit y Pas telit

Unë kam një kujtim i hidhur i një prej tregimeve të mia të paraMe Kam shkruar një histori për shkollën, një fantazi për një gjahtar që qëlloi një dre dhe zana e pyllit e ktheu gjahtarin në një dre në mënyrë që ai të kuptonte dëmin që kishte bërë. Mësuesi më pyeti nëse më kishin ndihmuar dhe unë u përgjigja jo. Unë isha gjithë ditën përballë raftit të palltos, i dënuar për gënjeshtrën.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

SL: Në fakt, une nuk kam një shkrimtar kryesor. Kam lexuar për të gjitha nën -zhanret dhe është e vështirë në atë mënyrë. Por unë do të përmend disa nga referencat e mia.

- Në fantazi, Tolkiennatyrisht, por edhe fund ose më të fundit Kina Mieville

-trillim shkencor, Ursula K. Le Guin dhe Margaret Atwood jane fantastike. 

- Tmerr, më pëlqen shumë një shkrimtar spanjoll, David jasoMe Dhe pastaj klasikët, Poe ose Djalë nga Mopasan

- Në një roman historik, Amin Maalouf, Mika Waltari, Noe Gordon, Toti Martinez de Lezea o Engjëjt e Irisarrit. 

- Romani bashkëkohor, Sandor Marai, Donna Tarte një bashkëkohës i imi ende i panjohur, por që do të japë shumë për të folur: Antonio Tocornal

- Për romanet kriminale, do të marr Stieg Larson, Denis Lehane y Xhon konolisht

- Dhe romantike me Pauline Simmons y Diana Gabaldon.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

SL: Çfarë pyetje e vështirë. Unë do të xhiroj për nostalgji. Kam lexuar librat e Anne of Green Gables në adoleshencë dhe herë pas here, në ditë gri, i lexoja përsëri. Më sjellin qetësi. Kështu që unë mbaj Ana Shirli.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim?

SL: Am shkrimtar jashtë rrugës me forcë, sepse nëse nuk përfitoj nga asnjë hapësirë ​​dhe kohë për të shkruar, nuk do të përfundoja kurrë asgjë. E vetmja gjë është se unë vuaj nga tringëllimë në vesh (dëgjoj një zhurmë të vazhdueshme) dhe Preferoj të mos shkruaj në heshtje sepse më shqetësonMe Kështu që unë vendos televizorin, muzikën, ose nëse jam jashtë, zhurmën e ambientit nga rruga.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

SL: Në thelb si në pyetjen e mëparshme, kur ata më lënë dhe unë mund të marr laptopin, kudo dhe në çdo kohë.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

SL: Unë e kam parashikuar këtë pyetje. Më pëlqen të ndryshoj të zhanrit të leximit, përndryshe do të mërzitesha duke lexuar.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

SL: Jam me Toletum, de Mireia Gimenez Higón pas mbarimit I ringjallur, nga partneri im Vic echegoyenMe E para është një aventurë e vendosur në Toledo në shekullin XIX dhe e dyta rrëfen ngjarjet gjatë tërmetit të Lisbonës në 1755. 

Vetëm sapo mbarova draftin e parë të romanit tim të dytë, e cila tashmë është në duart e redaktorit tim, kështu që marr disa ditë pushim nga të shkruarit, sepse procesi ka qenë intensiv.

 • AL: Si mendoni se është skena e botimit? 

SL: Sapo kam mbërritur në këtë botë dhe nuk e di nëse mund të komentoj diçka. Më duket se ka një ofertë brutale e lajmeve editoriale dhe jo shumë shitjeMe Të qëndrosh i interesuar për një roman për një kohë është e vështirë me kaq shumë botime. Nga ana tjetër, problemi i piraterisë Shtë një fatkeqësi e pazgjidhur. Me punën e përfshirë në shkrimin e një romani të mirë, është për të ardhur keq që nuk vlerësohet siç duhet. 

E dërgova dorëshkrimin pa asnjë pritje, fakti që kisha mbaruar së shkruari një roman me 540 faqe ishte tashmë një arritje për mua. Pra, gjithçka që erdhi më pas ka qenë e mrekullueshme, veçanërisht opinionet e lexuesve që kanë miratuar personazhet dhe historitë e tyreMe Unë nuk e ndryshoj atë për asgjë në botë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

SL: Unë gjithmonë marr diçka nga çdo përvojë, madje edhe ato më të vështirat. Unë jetoj çdo ditë me sëmundje, vdekje dhe tragjedi. Dhe madje edhe situatat më të vështira dalin histori të bukura. Varet nga shoqërimi, nga ajo që përfshiheni me të tjerët, çfarë kontribuoni nga vetja. Siç thashë në fillim të intervistës, secili prej nesh është i aftë për më të mirën dhe më të keqen, gjithmonë përpiqem të kërkoj të mirën. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.