Jorge Molist: «Kam një kuriozitet dhe dëshirë të madhe për të mësuar»

Fotografi: Jorge Molist. Profili në Facebook.

Pak karriera letrare si ajo e Gjergj Molist, jo në romanin historik, por në përgjithësi. Ky shkrimtar i Barcelonës ka nënshkruar tituj të tillë të njohur si Mbretëresha e fshehur (Çmimi i Romanit Historik Alfonso X), Më premto që do të jesh i lirë, apo atë Këngë gjaku dhe ari, puna e tij e fundit e cila ishte Çmimi Fernando Lara 2.

Përkthyer në më shumë se 20 gjuhë, më dhuro kjo intervistë ku na tregon për të tijat librat e pare, ndikimet dhe autorët të preferuarat ose tuajat projekti i fundit letrare. Shumë faleminderit për kohën dhe mirësinë tuaj.

INTERVIST ME JORGE MOLIST

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

JORGE MOLIST: Libri i parë duhet të ketë qenë një nga ata histori me siluetë të prerë popullor në vitet pesëdhjetë: Pema e gështenjës, Delet e vogla, etj Më vonë, në bibliotekën komunale për fëmijë, lexova Babar, Tintin, Një Salgari, Korrik Verne...

Historia e parë që mbaj mend të kisha shkruar ishte histori për një moment magjik ku objekte nga një dyqan antikuarian ata erdhën në jetë dhe filozofuan. Ai fitoi një çmim në shkollën e mesme. Ata më dhanë një libër me titull Trashëgimia në Afrikë, të cilën padyshim që e mbaj me dashuri. Kisha dymbëdhjetë vjet.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

JM: difficultshtë e vështirë të përgjigjem sepse shumë kanë ndikuar tek unë. Supozoni se ishte Sekreti i njëbrirëshitnga Tintin.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

JM: hardshtë e vështirë të thuash sepse kam kaq shumë. Dhe më mirë të përmend veprat e preferuara sesa shkrimtarët. Por le të fillojmë me Gjyqtar që favorizon ekipin vendas, në kohët antike, le të vazhdojmë me Joanot nga Martorell në mesjetë dhe a Ken follet në kohën tonë.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

JM: Uilliam i Baskerville de Emri i trëndafilit. Padyshim.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

JM: ndonjë. Ndërsa të dy janë vese të patjetërsueshme për mua, unë shkruaj dhe lexoj kudo dhe sidoqoftë.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

JM: Fillova të shkruaj, pak seriozisht, për të dhënë veten pas punës. Dhe që në atë kohë kam udhëtuar shumë, kam lexuar dhe shkruar në aeroplanhoteltren ose në vendet më të papritura. Sot në ditë çdo vend akoma mirë Por, pa presionin për t'iu përmbajtur një orari të rreptë pune, më pëlqen ta bëj. ne krevat, menjëherë pas zgjimit ose para gjumit.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

JM: Shumë, nuk mund ta përmend një në veçanti. Nga Homeri me odisea e Iliada, te Ken Follet me Shtyllat e tokës, duke kaluar përmes Walter Scott me Ivanhoeose Mjeku, nga Noah Gordon, Perez Galdós dhe shumë më tepër.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

JM: nuk kam Zhanri i preferuar, përveç atij historik. Ajo që unë kam është një kuriozitet dhe dëshirë e madhe për të mësuar, gjë që më bën të lexoj shumë provë, sidomos historike. Por une lexova todo ajo që bie në duart e mia dhe ka fuqinë për të të fiksohem.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

JM: Epo, në këtë moment alternativ tre libra: një në jetën e përditshme të shekullit të katërmbëdhjetë, nga Montserrat Rumbau, një tjetër rreth Templarë, de Helen nicholson, dhe një e treta nga shekujt XVI-XVII me të drejtë autobiografike Jeta e këtij kapiteni, Alonso de Contreras.

Tani po shkruaj një historia e shekulli i trembëdhjetë çfarë ka të bëjë me të Tempull dhe Mesdhetar.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka apo duan të botojnë?

JM: Goodshtë mirë që ka shumë autorë ju doni të postoni. Nga atje do të vijnë histori cilësore. Për autorët është e vështirë, por e cilësi, trimëri që i ofrohet lexuesit, është themelor. Sepse lexuesit vendosin çdo ditë që kalojnë kohën e tyre të lirë. Nëse ato ofrohen libra emocionues, do të zgjedhë të lexojë para televizionit, lojërave video ose ndonjë argëtimi tjetër.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të merrni diçka pozitive prej tij për romanet e ardhshme?

JM: Gjithçka kontribuon në jetë nëse përpiqemi të nxjerrim pozitiven. Nuk e di nëse kjo përvojë do të kontribuojë në romanet e mia të ardhshme, por ju duhet ta jetoni atë dhe t'i mbijetoni asaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.