Simon Scarrow: "Shumë shkrimtarë do të luftojnë në vitet e ardhshme".

Fotografi: Simon Scarrow. Profile në Facebook dhe Twitter.

Simon Scarrow nuk ka nevojë për prezantim. Sigurisht që jo nëse jeni i dashur me romanin historik. Shtë e vështirë të gjesh një lexues të zhanrit që nuk ka lexuar, të paktën, një nga protagonistët më të njohur të tij, Centurionët romakë Pestë Licinius Cato dhe shoku i tij më besnik Lucio Cornelio Makro. Dhe ata tashmë kanë 17 tituj. Ka qene një kënaqësi e vërtetë të ma dhurojë këtë intervistë dhe ju falënderoj shumë për mirësinë dhe kohën tuaj. Thank you so much, Z. Scarrow. (Version dygjuhësh)

simon scarrow

Përveç serialit me Cato dhe Macro, ai ka shkruar edhe skenarin seri rinore Gladiator, dhe tre romane të pavarura: Shpata dhe skimitari, Gjak në rërë y Zemra guri. Dhe ndoshta projekti i tij më ambicioz është tetralogji rreth jetës paralele të Napoleon Bonaparte dhe Duka i Uellingtonit: Gjak i ri, GjeneralëtMe zjarr dhe me shpatë y Vrasja e fushave.

Së bashku me Lee Francis, ka thrillerin Duke luajtur me vdekjen, me protagonist Rose Blake, një agjente speciale e FBI-së.

INTERVISTA ME SHARON SIMON

 • AKTUALI I LETERRSIS: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

SIMON SCARROW: Libri i parë që mbaj mend të lexoj ishte një nga seritë e Shtatë Sekretet, Enid Blyton. Mbaj mend që isha shumë krenar për veten time që kam lexuar një libër të tërë dhe që atëherë e tutje mora të metën! Dhe deri tani.

Nuk e mbaj mend historinë e parë që kam shkruar. Sidoqoftë, më pëlqente të tregoja histori nga mosha tetë vjeç kur më dërguan në një praktikë. Pasi dritat dilnin në dhomën e gjumit, ne i tregonim njëri-tjetrit me radhë. Pastaj një natë vendosa ta ndërpres historinë dhe ta lë në moment kulmor, duke premtuar të vazhdojë natën tjetër. Shpejt e gjeta veten duke bërë punën me kohë të plotë. Kjo më mësoi të tregoj histori. E dinte kur Po shkoja mire sepse të gjithë ishin të qetë dhe dëgjonin. Pas kësaj, gjithnjë e më shumë më pëlqente të shkruaj tregime për detyrat e shtëpisë dhe për qejf.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

SHARONI SIMON: Pyetje interesante. Unë kisha një pauzë në leximin nga mosha dhjetë deri në dymbëdhjetë dhe pastaj një ditë isha i semure dhe unë nuk shkova në shkollë dhe Mora një libër që vëllai im i madh kishte marrë nga biblioteka. Ishte Ujku, de Streeber Whitley, një përmbledhje e azhurnuar e historisë së ujkut. Më mbajti i tëri dhe i tmerruar dhe kjo Kam lexuar në një ulur.

Kohët e fundit Më ka befasuar puna e Yasmine Khadra, pseudonimi i një shkrimtari algjerian. Surprisingshtë çuditërisht mirë dhe është përulëse si shkrimtar për të gjetur dikë që e bën atë shumë më mirë se ju.

 • AL: Kush është shkrimtari juaj i preferuar? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

SHARONI SIMON: Pyetje e vështirë. Ashtu si të gjitha zgjedhjet e preferuara të çdo gjëje, ajo ndryshon herë pas here ndërsa shijet e mia ndryshojnë. Nëse do të duhej të zgjidhja, Shakespeare do të ishte i pari në listën time për shkak të poezisë në fjalët e tij dhe thellësia e kuptimit të tyre të gjendjes njerëzore. Unë gjithashtu kam gëzuar shumë punën e Filip K. Dik y Alan MooreShkëlqyeshëm, shkrimtarë që kanë evokuar botë që provokojnë.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

SS: Sherlock Holmes! Kam lexuar të gjitha historitë kur isha në shkollë dhe kjo më futi në fiction detektivë dhe detektivë. Unë encantó zotëria detektiv me sjelljen e tij të veçantë dhe, mirë, zakonet e tjera ...

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

SS: Sanduiçe me gjalpë kikiriku dhe një gotë me uiski skocez në shkëmbinj herë pas here. Gjithashtu, unë prirem ta shpërblej veten me akullore të mira nga meze Wasabi kur mbaroj një kapitull. Një lloj shpërblimi për punën!

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

SS: Pyetje shumë më e lehtë. Pa dyshim, vendi im i preferuar është Villa Jovis në ishullin e Treçerekëshe. Kur shkova për herë të parë atje isha vetëm për një orë e ca, unë u ula në një stol mermeri afër skajit të shkëmbit dhe shikoja nga deti shumë më poshtë ndërsa valët përplaseshin kundër shkëmbinjve, dhe pastaj pashë nga deti në Sorrento dhe gjirin e Naples përtej Ishte një moment i mrekullueshëm dhe i qetë dhe e kuptova në mënyrë të përsosur pse perandorët e donin ishullin dhe pamjet e tij. Një pamje për të vrarë, siç thonë ata në MB.

 • AL: Cili shkrimtar apo libër ka ndikuar në punën tuaj si autor?

SS: Në punën time ata do të ishin Rosemary sutcliff y Shqiponja e Legjionit të Nëntë, një libër i shkëlqyer nga një shkrimtar që sjell të kaluarën në një jetë të gjallë për lexuesit. Dikur e doja kur isha fëmijë, pastaj ua lexova fëmijëve të mi dhe vetëm atëherë e kuptova fuqinë e shkrimit të tij.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara përveç historike?

SS: Fiction shkencore, generoja e zezë dhe jo-trillim, veçanërisht provë kulturës.

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

SS: Tani për tani kam mbaruar përralloren Sulmi, nga (Yasmina) Khadra dhe po lëviz nëpër romanet e para të krimit.

 • AL: Si mendoni se është tregu / panorama e botimeve? Shumë autorë që përpiqen të botojnë? Apo shumë mënyra për ta bërë atë?

SS: Ka një shuma spektakolare e librave të botuar, që është i qeshur. Por shumë prej tyre ata nuk mund të bëjnë para, gjë që është e keqe për autorët e interesuar (megjithëse disa, ndoshta, mund të mos meritojnë sukses). Po kështu, ka shkrimtarë të mirë cfare bejne ata mirë dhe të tjerët çuditërisht keq Çfarë bëjnë ata fati. Ashtu si në industrinë e filmit dhe zhvillimin e aplikacioneve kompjuterike, askush nuk e di me të vërtetë pse disa tekste kanë sukses dhe të tjerët jo. Unë dyshoj se pandemia do të detyrojë redaktorët për të shkurtuar listat e tyre për të kurseni kostot y shumë shkrimtarë do të ketë vështirësitë në vitet e ardhshme.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për romanet e ardhshme?

SS: Jeta ime nuk ka ndryshuar shumë deri më tani, fatmirësisht. Si shumë shkrimtarë, Jam pak vetmitar dhe unë e kaloj pjesën më të madhe të kohës duke shkruar vetëm, duke shkuar për të ha, Shko të flesh tani duke ecur qenin. Unë blej një herë në javë, si më parë, vetëm tani kam veshur maskë dhe doreza. Unë uroj që të mund të shoh prindërit e mi dhe vëllain tim (Alex Scarrow, gjithashtu një shkrimtar i trillimeve shkencore) të cilët jetojnë në një qytet afër.

Tani për tani po shkruaj një roman i ri romak i vendosur në Sardenjë, ku ka shpërthyer nje plage dhe guvernatori i padobishëm i dhjamit, flokëverdhë nuk mund të merret me të. Nuk kam ide se nga vjen një frymëzim i tillë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.