Librat e Lojërave të urisë

Librat e Lojërave të urisë.

Librat e Lojërave të urisë.

La trilogji e suksesshme dhe e vlerësuar e libra të Lojërat e urisë u shkrua nga Suzanne Collins, një dramaturg amerikan i lindur në Hartford, Connecticut, më 10 gusht 1962. Ajo është vajza e Jane dhe Michael Collins, një anëtar ushtarak i Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara. Ai filloi studimet e tij për Dramë në Universitetin e Indiana, më vonë ai përfundoi trajnimin e tij në Universitetin e New York-ut.

Para se të shenjtërohen me Lojërat e urisë (2008), Lojërat e urisë: Zjarri që kap (2009) y Lojërat e urisë: Mockingjay (2010), një nga sagat letrare më të mira të kohëve të fundit, Collins prodhoi gjithashtu tregime për fëmijë për shfaqje televizive. që nga fillimi i viteve 1990. Këto përfshijnë Ariu i vogël y Historia e Clarisa.

Një mijëvjeçar i ri për Collins: histori, triumfe dhe ndarje

Me hyrjen e mijëvjeçarit të ri Ka shkruar Collins Gregor, një serial për fëmijë që tregon një botë fantastike plot brejtës dhe insekte që flasin dhe të ndarë në pesë dërgesa: Ultësira (2003), Profecia e Dytë (2004), Murtaja e madhe (2005), Sekreti i errët (2006) y Profecia Finale (2007).

Me sa duket, Ardhja e Lojërave të urisë në kinema shënoi një pikë kthese në karrierën e Collins. Kur trilogjia u soll në ekranin e madh nga Gary Ross (2012) dhe Francis Lawrence (2013, 2014 dhe 2015), bota u trondit. Kjo nuk ishte rastësi, saga u luajt nga një kast yjor i udhëhequr nga fituesja e Oskarit Jennifer Lawrence.

Në vitin 2013 ai botoi Një vit në xhungël, një histori për fëmijët e ilustruar autobiografike në të cilën ai tregon përvojat e një vajze në pritje të babait të saj, të dërguar në luftë në Vietnam. Suzanne Collins ishte e martuar me Charles Pryor për 23 vjet, nga 1992 në 2015. Martesa dha dy fëmijë.

Frymëzimi dhe komploti i Lojërave të urisë

Collins ka deklaruar në intervista të ndryshme se ai ishte frymëzuar nga legjenda e Spartacus. Autori gjithashtu përfshiu elementë të mitologjisë Greko-Romake siç është përralla e Tezeut. Në shenjtërim, Lojërat e urisë është një tregim me protagonist personazhe të moshës rinore. Ndikimet e dukshme të konkurseve të gladiatorëve Romakë të transferuar në një kohë të pasigurt dhe distopike janë të dukshme. Jo më kot krijimi i tij është brenda librave më të mirë futuristikë. 

Poster i filmit "Lojërat e urisë".

Poster i filmit «Lojërat e urisë».

Komploti përqendrohet në përshkrimin se si qeveria PANEM ndëshkon rebelimin me një dënim të tmerrshëm televiziv vjetor. Shtë një komb i përbërë nga dymbëdhjetë rrethet e mbetura të një lufte civile post-bërthamore në Amerikën e shekullit XNUMX. Për këtë qëllim, secili rreth jep dy të rinj midis moshës dymbëdhjetë dhe tetëmbëdhjetë, një femër dhe një mashkull (haraçet).

Përfaqësuesit e çdo rrethi dërgohen në një arenë ku ata luftojnë deri në vdekje dhe vetëm një person mund të mbijetojë. Fituesi i shfaqjes së përgjakshme shpërblehet me para, një shtëpi më të mirë dhe luks, pavarësisht nga kostoja fizike dhe psikologjike që mund të përfshinte marrjen e një fitore të tillë.

Një qeveri shumë e vërtetë tirane

gjithashtu, Suzanne Collins përshkruan qeverinë tirane dhe despotike të Presidentit Snow, i cili kontrollon popullatën përmes terrorit dhe me një mjet tipik të diktatorëve në jetën reale: ushqimin. Po kështu, sistemi i kastës dhe i klasave shoqërore favorizon stilin e jetës të dukshëm të Kapitolit dhe rretheve të tij më të afërta në dëm të burimeve dhe mirëqenies së zonave më të largëta.

Në të kundërt, është e pamundur të mos ndiesh simpati dhe dhembshuri për protagonisten, Katniss Everdeen, pasi ajo i ofron vetes si një "haraç vullnetar" për të shpëtuar motrën e saj të vogël, Prim, nga therja e sigurt. Collins demonstron përmes heroinës së saj një shkathtësi tematike shumë solide duke trajtuar tema të tilla si romanca, veprimi, pezullimi, intrigat dhe politika në një mënyrë mjaft të detajuar dhe emocionuese.

Zhvillimi i librave

Lojërat e urisë (2008)

Në librin e parë, lexuesi është i tërhequr nga një argument mjaft tërheqës: kufizoni 24 qenie njerëzore brenda një rrethimi të përgatitur me kurthe vdekjeje, ku qëllimi i secilës është vrasja e pjesës tjetër. Aksioni televiziv tregon një përzierje perfekte të mendjelehtësisë dhe mizorisë së një shoqërie futuriste, por me një aluzion nënliminal për sipërfaqësinë e opinionit aktual publik.

Përfundimi i papritur i këstit të parë zbulon pasionin e sapolindur midis Katniss dhe Peeta. Ata janë të gatshëm të sakrifikojnë sesa të vrasin njëri-tjetrin. Ky akt konfirmon qëndrimin e parespektueshëm të protagonistëve përballë një regjimi të pamëshirshëm.

Lojërat e urisë: Zjarri që kap (2009)

Në librin e dytë, motivi i vërtetë i gjithë sagës fillon të zbulohet: një revolucion, këtë ai e bën në një mënyrë shumë delikate. Aktet sfiduese të Katniss dhe Peeta u kanë dhënë shpresë njerëzve të rretheve të nënshtruara nga Kapitoli.

Ndërkohë, një tjetër spektakël grotesk vihet në një arenë në të cilën marrin pjesë fituesit e konkurseve të së kaluarës. Collins arrin të përcjellë me mjeshtëri te lexuesi një ndjenjë të komplotit të afërt ku gjithçka rrotullohet rreth Katniss (pa e kuptuar ajo se çfarë po ndodh). Në libra komploti zbulohet në një mënyrë shumë më delikate sesa në filma.

Suzanne Collins, shkrimtare e Lojërave të urisë.

Suzanne Collins, shkrimtare e Lojërave të urisë.

Lojërat e urisë: Mockingjay (2010)

Në librin e tretë, revolucioni është lëshuar përfundimisht. Katniss përdoret nga secila palë për të arritur qëllimet e tyre. Kthesat e komplotit janë shumë emocionuese. Së pari, Peeta sulmon Katniss për shkak të torturës psikologjike që ajo pësoi para se të shpëtohej. Pas kësaj, pak para se të rrëzonte Snow, Prim vritet nga një shpërthim.

Së treti, Dëbora i zbulon të vërtetën Katniss. Ai i thotë asaj që bombat që vranë motrën e tij nuk ishin porosia e tij, por e Coin. Më në fund, Katniss hakmerret me Coin, komandantin e forcave që kundërshtojnë regjimin. Kjo ndodh në mes të një akti tjetër televiziv publik ku kufijtë e perversitetit njerëzor mbeten në qendër të vëmendjes - edhe një herë.

Mockingjay, filmi, një mbyllje pak emocionuese

Tallës ishte i ndarë në dy filma artistikë që u bënë progresivisht më të mërzitshëm (sidomos pjesa 2) ndërsa afrohet denouement. Sidoqoftë, kjo nuk ndodh në libra për shkak të rrëfimit të tyre plotësisht dinamik, plot befasi të vazhdueshme. Krahasuar, tekstet janë shumë më emocionuese dhe harku i secilit karakter është përfunduar në mënyrë perfekte.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.