Fytyra veriore e zemrës

Fytyra veriore e zemrës.

Fytyra veriore e zemrës.

Fytyra veriore e zemrës (2019) është rikthimi i Dolores Redondo pas të suksesshmit Trilogjia Baztán. Po, pas "pushimit" të karakterit të Amaia Salazar për disa vjet, kjo vepër na sjell. Ishte një periudhë po aq e frytshme për shkrimtarin spanjoll, siç dëshmohet nga romani i saj fitues i çmimeve Të gjitha këto do t'ju jap (2016) Në këtë pjesë të re letrare, Redondo i kthen lexuesit në kohë, në vitin 2005.

Në roman, shkrimtari tregon përvojat e Salazar (XNUMX vjeç) gjatë një programi shkëmbimi midis oficerëve të Europolit në Akademinë e FBI-së në Quantico. Atje, zëvendës inspektori i atëhershëm i Policisë Krahinore merr pjesë në një rast të vërtetë të udhëhequr nga Aloisius Dupree, shefi i hetimeve. Ky është "Kompozitori", një vrasës serial i prirur për të sulmuar familje të tëra gjatë katastrofave të mëdha natyrore ... dhe Katrina ishte ende për të ardhur.

Për autorin, Dolores Redondo

Dolores Redondo Meira lindi në 1 Shkurt 1969, në Pasajes, një qytet bregdetar afër San Sebastián, Spanjë. Ajo është e parëlindura nga katër vëllezër, rezultati i bashkimit midis një marinar dhe një amvise, të dy me origjinë galike. Ai filloi të shkruajë tregime të shkurtra dhe tregime për fëmijë nga mosha katërmbëdhjetë vjeç. Më vonë, ai u regjistrua në Universitetin e Deusto për të studiuar Juridik, por nuk e përfundoi diplomën.

Më vonë, ai u trajnua në restaurimin gastronomik me synimin për t'u bërë një kuzhinier; Ai madje hapi restorantin e tij në San Sebastián. Që nga viti 2006, Dolores Redondo ka jetuar në Cintruénigo - një qytet i vogël në Navarra Ribera - ku ajo filloi t'i kushtohej plotësisht shkrimit. Në vitin 2009 ai lëshoi ​​romanin e tij të parë, Privilegjet e engjëllit. Pothuajse katër vjet më vonë ai shenjtëroi veten me Trilogji Baztán.

Trilogji Baztán

Ky serial me protagonist inspektorin e Policisë Provinciale Navarra, Amaia Salazar, e ktheu Dolores Redondo në një autor shitës të mirë. Me më shumë se 700.000 kopje të shitura dhe përkthime në më shumë se pesëmbëdhjetë gjuhë. Përbëhet nga Kujdestari i padukshëm (Janar 2013), Trashëgimi në kocka (Nëntor 2013) dhe Ofrimi i stuhisë (Nëntor 2014)

Romani i zi i Dolores Redondo

Portali Artet Ravot (Maj 2015), thekson “aftësia e autorit për të bërë hetimet dhe jeta e inspektorit të shkojnë krah për krah, por jo në mënyrë paralele por të ndërthurura ”. I cili, së bashku me një stil të rrjedhshëm, të qëndrueshëm narrativ, të bollshëm në burime letrare dhe pa probleme në komplot, përbën stilin unik të romanit kriminal të zhvilluar nga Dolores Redondo.

Trilogji Baztán, antagonistët ngatërrojnë studiuesit përmes figurave mitologjike të njohura në vendin bask: Basajaun, Tarttalo dhe Inguma. Ndërsa në Fytyra veriore e zemrës Dolores Redondo krijon një fshehtë të vrasësve serial për një "përbindësh" të motit real (Uragani Katrina). Ky fenomen u bë një nga katastrofat më të njohura të fillimit të mijëvjeçarit të ri.

Konteksti i Fytyra veriore e zemrës, sipas Dolores Redondo

Në një intervistë të dhënë Pilar Sanz (për faqen në internet mundodelibros.com, 19 nëntor 2015), Redondo shpjegoi kontekstin e botimit të tij më të fundit. Në lidhje me këtë, ai deklaroi:

“Tr Trilogjia është plot me të dhëna që çojnë në New Orleans. Shumë personazhe tashmë u ishin prezantuar lexuesve me goditje të vogla. Qëllimi i të shkruarit për atë moment specifik, pas Uraganit Katrina (2005), e kisha kohë më parë, ishte borxhi im personal ndaj qytetit.

Dhe shtoj:

“Një uragan është një fenomen natyror relativisht i zakonshëm. Ajo që është e pazakontë është ajo që ndodhi më vonë, braktisja e pësuar nga popullata ishte e çmendur. Ndihma nuk arriti pas 24 ose 48 orësh. U deshën katër ditë dhe në atë kohë mijëra njerëz kishin vdekur nga etja, nxehtësia, sëmundja. Spitali kryesor u shemb. Bebet vdiqën në inkubatorë! Një katastrofë e mjerimit të ekzagjeruar njerëzor ”.

Komplot, analiza dhe personazhet e Fytyra veriore e zemrës

Nga prologu, autori shënon kalimin e analepsës dhe prolepsës së vazhdueshme, të cilat janë thelbësore në zhvillimin e argumentit.

“Kur Amaia Salazar ishte dymbëdhjetë vjeç, ajo humbi në pyll për gjashtëmbëdhjetë orë. Ishte herët në mëngjes kur e gjetën njëzet milje në veri të vendit ku ajo kishte humbur gjurmët e gjurmës.

“Të zbehur nga shiu i madh, rrobat u nxinë dhe u përvëluan si ato të një magjistareje mesjetare të shpëtuar nga një zjarr zjarri dhe, në të kundërt, lëkura e bardhë, e pastër dhe e ngrirë sikur të kishte dalë vetëm nga akulli. Amaia gjithmonë pohoi se ajo nuk mbante mend asgjë nga të gjitha ato. Sapo ai kishte lënë gjurmët, klipi në kujtesën e tij zgjati vetëm disa sekonda të imazheve të përsëritura vazhdimisht. "

Kursi i Metodave Forenzike dhe Kriminologjisë

Fraza nga Dolores Redondo.

Fraza nga Dolores Redondo.

Fillimi i romanit e çon lexuesin në 2005, konkretisht në qytetin e New Orleans. Në një kurs të teknikave mjeko-ligjore të dhënë nga Aloisius Dupree, kreu i trupit hetues të FBI, Amaia Salazar shkëlqen si asistente. Si pasojë, ajo përfundon duke shoqëruar Njësinë e Analizës së Sjelljes të FBI-së, ku shkrimtarja demonstron të gjitha njohuritë e saj për hetimin e policisë.

Kompozitori

Ai është një personazh i panjohur kushtuar vrasjeve të grupeve të tëra familjes nën një modus operandi mjaft të veçantë dhe të thyer. Regjistrimi tregon se ai sulmon në kushte ekstreme të motit me qëllim të vendosjes së skenave të hijshme të krimit për shkak të saktësisë së tij. Për këtë arsye, Shefi Dupree - i cili është bërë i vetëdijshëm për dhuratat misterioze të Amaia - rekruton Salazar si pjesë e ekipit të tij të hetimit.

Halla Engrasi

Thirrja e teto Engrasit nga Elizondo është një element kryesor në histori, pasi ajo rijeton të gjitha traumat e fëmijërisë së Amaia-s. Ato janë pasazhe që shërbejnë për të konfirmuar cilësitë - pothuajse - të mbinatyrshme të nën-inspektorit (shumë të vlerësuara nga Dupree). Po kështu, shpjegohen detaje të rëndësishme që formuan personalitetin e Salazar, duke përfshirë një marrëdhënie problematike me babanë e tij.

Sidoqoftë, elementi kryesor në psikikën e trazuar të protagonistes është frika pothuajse irracionale e nënës së saj. Në këto rreshta, lexuesi habitet nga shkalla e abuzimit të pësuar nga Amaia gjatë fëmijërisë së saj dhe një pjesë të adoleshencës së saj. Një abuzim i kapërcyer kryesisht për shkak të dashurisë dhe mbështetjes së pakushtëzuar të halla e saj Engrasi.

Miqësia me Aloisius Dupree

Ndërsa ngjarjet zhvillohen, kreu i hetimit kupton natyrën jokonvencionale të çështjes. Me fjalë të tjera, në këtë përballje të dukshme midis së mirës dhe së keqes, metodologjitë e zakonshme kriminalistike nuk arrijnë. Prandaj, ndërhyrja e Amaia-s është thelbësore për gjetjen e vrasësit.

Falë "intuitës" së saj, Amaia fillon të perceptojë ide dhe ndjenja deduktive shumë korrekte në mes të një skene krimi. Sidoqoftë, Salazar nuk duhet të merret vetëm me një psikopat jashtëzakonisht inteligjent dhe me kushte ekstreme të motit. Ai gjithashtu duhet të përballet me armiqësinë e disa anëtarëve të ekipit të FBI-së, veçanërisht me pabesinë e një agjenti federal shumë ziliqar.

Dolores Round.

Dolores Round.

atmosferë

Dolores Redondo është vlerësuar shumë në vlerësimet letrare për mjedisin e krijuar për romanin e saj. Sipas portalit Sa e bukur është të lexosh! (Nëntor 2019), "incredibleshtë e pabesueshme se si ai arrin të krijojë atë atmosferë të mbyllur, të ftohtë dhe kërcënuese me përdorimin e shiut të pandërprerë". Po kështu, paralelizmi midis vrasësit dhe Uraganit Katrina në mënyrë që të demonstrojë brutalitet të njëjtë, është arritur me mjeshtëri.

Veçanërisht prekëse janë segmentet që detajojnë shkatërrimin në New Orleans. Si dhe nxehtësia mbytëse dhe atmosfera e përshkuar me aromën e vdekjes. Në tërësi, Fytyra veriore e zemrës është një roman që i përmbush pritjet e krijuara nga Trilogji Baztán. Isshtë një libër shumë i rekomanduar për adhuruesit e romani i zi dhe me të gjithë elementët karakteristikë të rrëfimit të Dolores Redondo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.