Skenarët e trillimeve spanjolle të krimit që dëshironi të vizitoni.

Vigo: Vendosja e romaneve nga Domingo Villar, me protagonistë Inspektorin Leo Caldas dhe Zëvendës Inspektorin Estévez.

Romanet e krimit me një mjedis lokal triumfojnë në tregun spanjoll. Ecja në rrugët e qyteteve dhe qyteteve shtojnë një plus në hetimin e një vrasjeje për vendasit dhe turistët. Jo të gjitha vendet janë të njohura, të paktën ato nuk do të ndodhin derisa saga në fjalë të mos triumfojë në treg. Si një shembull i qartë, fama e fituar nga Baztán pas trilogjisë së Dolores Redondo, pasi fitoi Çmimin Planeta. Një rajon Navarre i panjohur për turizmin e përgjithshëm spanjoll, i cili sot sheh rrugët dhe pyjet e tij plot ura dhe pushime.

Jo vetëm që kjo ndodh me romanin e intrigave, gjithashtu me romanin historik ose serialin televiziv, por detaji i përpiktë që kërkon një hetim penal është komploti perfekt për të zbuluar detaje arkitektonike pa e lodhur lexuesin me përshkrimet. Këto janë vetëm disa shembuj.

Vitoria: Eva García Sáenz de Urturi.

Me Trilogjinë e tij për Qytetin e Bardhë, ai ka vendosur Vitoria në skenën turistike kombëtare. Ecni nëpër rrugët me kalldrëm të qytetit të vjetër, katedralen dhe monumentet e tjera përkatëse me ndihmën e studiuesit të saj, Kraken, një inspektor me prirje për introspeksion dhe faj. Shumë episode në historinë e Vitoria kornizojnë trilogjinë, duke u dhënë lexuesve një perspektivë gati të udhëzuesit turistik.

Castellon: Julio Cesar Cano

Nga dora e inspektorit Monfort, lexuesi kalon nëpër atraksionet kryesore turistike të Castellón, nga tregu në auditor, kufomat janë shpërndarë përreth këtij qyteti, jashtë zonave me interes turistik, i cili jep në plazhet e provincës. Më shumë se një turist plazhi tani po i afrohet qytetit për të vizituar skenat e rasteve të hetuara nga Monfort.

Barcelona: Carlos Zanon

Barcelona është një mjedis klasik për romanin spanjoll, ai i zi dhe tjetri. Nga Alicia Giménez Barlett me Petra Delicado në Carvalho de Montalban, duke kaluar përmes Toni Hill me inspektorin e saj Salgado, shumë janë ata që zgjedhin Barcelonën si ambientin e tyre dhe të gjithë ia vlejnë. Me një këndvështrim tjetër, Carlos Zanón portretizon Barcelonën më të trishtuar dhe të errët në romanet e tij, duke zgjedhur mjediset qendrore dhe të largëta, të gjitha njësoj të zymta.

Gijón: Skena e serialit policor nga JM Guelbenzu me protagonist gjykatësen hetuese Mariana de Marco.

Baztan: Dolores Redondo

El Baztán, një rajon Navarran me më pak se tetë mijë banorë më pak se gjashtëdhjetë kilometra nga Pamplona. Një parajsë natyrore që është bërë e famshme nga dora e inspektorit Amaia Salazar, ku turisti pret që të bjerë shi me bollëk treqind e gjashtëdhjetë e pesë ditë në vit, siç ndodh në trilogji, megjithëse realiteti është se nuk bie shi edhe gjysma e vitit. Rrugët letrare, turistët rurale dhe gastronomikë, sot përmbytin një zonë deri vite më parë të panjohur për shumicën.

Gijon: Jose Maria Guelbenzu

Nëntë romane në serinë Mariana de Marco, një gjykatës që shqyrton paksa mashkullor, i cili pëlqen të pijë, të dëgjojë muzikë klasike dhe të vrapojë në plazhin e shiut ose të shkëlqejë. Qendra, zonat e banuara dhe disa bare kult janë vendi i përsosur për komplotet intime që Guelbenzu zhvillon në romanet e tij, shumica e tyre të vendosura në Gijón.

Vigo: Domingo Villar

Qendra e Vigos, qytetet fqinje, grykëderdhja, plazhi, shkolla tregtare, bare që ishin mbyllur tashmë, të gjithë marrin një jetë ndryshe nga dora e inspektorit Leo Caldas dhe Estevezit të tij të pandarë. Përshkrimet e gjata jo tipike të romanit klasik të intrigave dhe një protagonist gri dhe i ndrojtur i japin historisë një atmosferë të qetë dhe intriguese.

Këto janë vetëm disa shembuj, në çdo rast, ia vlen të shikoni në duart e inspektorëve, detektivëve, gjykatësve dhe protagonistëve të tjerë të romanit spanjoll të krimit. Vizita në skenat e këtyre romaneve merr një këndvështrim të ri për lexuesin turistik.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.