E keqja e Corcira

Ibiza, një nga vendet e El mal de Corcira

Ibiza, një nga vendet e El mal de Corcira

E keqja e Corcira është një roman nga shkrimtari i shquar spanjoll Lorenzo Silva. Lëshuar në qershor 2020, është pjesa e fundit në serinë e mirënjohur Bevilacqua dhe Chamorro. Edhe një herë, dhe si zakonisht, autori riboton pas dy vitesh një kapitull të ri të serisë që filloi në 1998. Ashtu si ato të mëparshmet, është një komplot që i përket zhanrit detektiv.

Silva ka rrëfyer se gjithmonë ka dashur ta tregojë këtë histori, e cila është një borxh që më në fund e ka shlyer me lexuesit e tij. Pasi botoi punën e tij, ai deklaroi: "Rezultati është shpërndarja më e gjerë dhe ndoshta më komplekse në seri”. Në këtë, përveç zgjidhjes së një krimi, ne mund të mësojmë më shumë për rininë e protagonistit dhe përvojat e tij si agjent antiterrorist.

Përmbledhje e E keqja e Corcira

Rast i ri

Agjentët Rubén Bevilacqua —Vila— dhe Virginia Chamorro, e gjejnë veten pas kapjes së disa kriminelëve. Gjatë asaj nate, brigadista plagoset dhe dërgohet në spital. Ndërsa po shërohej, Vila merr një telefonatë nga Gjeneral Lejtnant Pereira, i cili i cakton atij një çështje të re. Në një plazh në Formentera, është shfaqur një burrë i vdekur, të cilit i ishin hequr rrobat dhe ishte plagosur mizorisht.

Shenjat e para

Pas intervistimit të disa dëshmitarëve në zonë, përfundimisht konkludojnë se mund të jetë një krim pasioni. Kjo ndodh sepse shumë pretenduan se e kishin parë viktimën në shoqërinë e të rinjve të tjerë në klubet lokale në Ibiza. Gjithashtu, ai kishte organizuar takimin me një burrë atë natë në bregdet. Por, e gjithë kjo hamendje ndryshon kur arrijnë të zbulojnë identitetin e të ndjerit.

Ai është Basku Igor López Etxebarri, një ish anëtar i grupit ETA, i cili kaloi një kohë të gjatë në burg në Madrid. Për shkak të këtij sfondi, komanda e lartë i cakton Vilës hetimin e vrasjes. Për ta bërë këtë, ai duhet të udhëtojë në Guipúzcoa, një provincë ku López Etxebarri jetonte rregullisht, një vend që togeri i dytë e ka njohur në mënyrë të përsosur për dekada të tëra.

Histori paralele

Gjatë hetimeve, ai kalon nëpër disa kapituj të jetës -Personale dhe pune- të të ndjerit, me qëllim zbardhjen e vrasjes. Në të njëjtën kohë, Vila kujton fillimet e tij në kazermën Intxaurrondo, kur luftoi terrorizmin. Agjenti merr një udhëtim prapa në kohë duke kujtuar të gjithë përgatitjen që ata morën për operacionet dhe ato momente të vështira në veprim.

Kështu zhvillohet historia, midis përvojave të së kaluarës dhe të tashmes të protagonistit të patrembur. Përshkruhen komplote të ndryshme, mes tyre, kohët e vështira në Spanjë për shkak të sulmeve të ETA, dhe si Vila, vetëm 26 vjeç, ishte në gjendje t'i përballonte ashpër. Në të njëjtën kohë, brigadista zgjidh rastin misterioz që iu caktua.

Analiza e E keqja e Corcira

Detajet themelore të punës

E keqja e Corcira është një roman që ka 540 faqe, i ndarë në 30 kapituj dhe një epilog. Komploti zhvillohet në dy vendndodhje: së pari në ishullin spanjoll të Ibiza, Formentera dhe më pas lëviz në Guipúzcoa. Historia tregohet në vetën e parë nga protagonisti i saj, me përshkrime të hollësishme dhe të sakta.

Figurë

Ruben Bevilacqua (Vila)

Ai është personazhi kryesor i serialit, një burrë 54-vjeçar me diplomë në psikologji, i cili ai punon si toger i dytë në Gardën Civile. Ai i përket Njësisë Qendrore Operative, një grupi elitar për zgjidhjen e krimeve. Ai është një agjent i qartë, vëzhgues dhe këmbëngulës, të cilit nuk i mungojnë detajet.

Igor Lopez Etxebarri

Ai është viktimë e rastit të caktuar për Vilën, ky njeri vjen nga vendi Bask dhe Ai ishte një bashkëpunëtor i grupit ETA. Për shkak të veprimeve të tij, ai u mbajt për 10 vjet në burgun Francia dhe Alcalá Meco në Madrid. Për shkak të refuzimit të bashkëmoshatarëve të tij, ai fshehu orientimin e tij seksual për shumë vite.

Personazhe të tjerë

Në këtë këst, Vila do të ketë Álamo si një shok - një agjent i pacipë dhe i pamatur - pasi partneri i tij i policisë është në pushim. Edhe pse Chamorro nuk do të jetë në veprim të plotë, Vila gjithmonë do të mbajë komunikim telefonik me të. Një tjetër pjesëmarrje e jashtëzakonshme është ajo e brigadista Ruano, një profesionist i shkëlqyeshëm dhe me shumë krijimtari.

Kuriozitetet e E keqja e Corcira

Përgatitja e autorit

Silva e kishte këtë histori në mendje që kur saga filloi në vitet '90.. Për këtë arsye, ai kreu një hetim të rëndë mbi terrorizmin për dekada të tëra. Issueshtë një çështje e vështirë për tu trajtuar, pasi grupi terrorist ETA i shkaktoi shumë dëme popullsisë dhe Gardës Civile. Pasi grupi të çmontohet, autori arriti të mbledhë dëshmi nga agjentët dhe civilët të mbijetuarit e asaj kohe.

Në një intervistë për XL Javore, Silva u shpreh: "Derisa ETA nuk u mund, Garda Civile nuk lëshoi ​​një premtim. As unë. Dhe tani ata më kanë thënë gjithçka me një zemërgjerësi të madhe ”. Autori i kushtoi dhjetë kapituj të librit këtij subjekti delikat, duke përdorur përvojat e agjentit Bevilacqua, luftën e tij antiterroriste të policisë dhe triumfin e tij.

Opinione mbi E keqja e Corcira

Që nga fillimi i tij në vitin 2020, E keqja e Corcira është pritur mirë nga lexuesit, të cilët mezi prisnin një aventurë tjetër nga agjentët Bevilacqua dhe Chamorra. Në ueb shquhet me më shumë se 77% pranim, si dhe qindra opinione pozitive. Në platformë Amazona Ajo ka 1.591 vlerësime, nga të cilat 53% i dhanë 5 yje dhe 9% i dhanë 3 ose më pak.

Rreth autorit, Lorenzo Silva

Lorenzo Manuel Silva Amador Ai lindi të martën, 7 qershor 1966 në maternitetin e spitalit ushtarak Gómez Ulla, që ndodhet në qytetin e Madridit (midis rrethit Latina dhe Carabanchel). Gjatë viteve të tij të hershme, ai jetonte në Cuatro Vientos, pranë qytetit të tij të lindjes. Më vonë, ai jetoi në qytete të tjera të Madridit, të tilla si Getafe.

Lawrence Silva

Lawrence Silva

Ai u diplomua si avokat në Universitetin Complutense të Madridit dhe punoi për 10 vjet (1992-2002) në grupin e biznesit spanjoll Bashkimi Fenosa. Në vitin 1980 ai filloi të flirtojë me letërsinë, shkroi disa tregime, ese, libra me poezi, ndër të tjera. Në 1995, ai prezantoi romanin e tij të parë: Nëntori pa manushaqe, pasuar një vit më vonë nga Substanca e brendshme (1996).

Në 1997 Trilogjia e nostalgjisë me: Dobësia e Bolshevikut, rrëfim që u adaptua në kinema në vitin 2003 me një skenar nga autori së bashku me Manuel Martin Cuenca. Në vitin 2000 ai paraqiti një nga veprat e tij më të spikatura: Alkimisti i paduruar, pjesa e dytë e serisë Bevilacqua dhe Chamorro. Ky roman mori çmimin Nadal po atë vit.

Në 2012, ai botoi Shenja e meridianit -saga Bevilacqua dhe Chamorro -, narrative që fitoi çmimin Planeta (2012). Ky seri e suksesshme tashmë ka dhjetë libra, i fundit prej tyre është E keqja e Corcira (2020). Me atë, autori ka ndërtuar një karrierë të fortë letrare, me më shumë se 30 romane të përkthyer në një duzinë gjuhësh, dhe me të cilën ka arritur miliona lexues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.