Lorenzo Silva: libra me tipare

Shkrimtari Lorenzo Silva.

Shkrimtari Lorenzo Silva.

Vendosja e "librave të Lorenzo Silva" në motorët e kërkimit është të përdorni romanet më të mira detektive, ku veprimi dhe misteri janë gjellë e ditës. Shkrimtari lindi në Madrid, Spanjë, më 7 qershor 1966. Silva filloi të interesohej për letërsinë që në moshë shumë të re dhe ndikimi i tij në letërsi ka qenë i tillë që me kalimin e viteve shumë prej veprave që ai prodhoi janë përkthyer në Italisht, rusisht, gjermanisht, frëngjisht, arabisht dhe katalanisht.

Lorenzo fitoi njohje në të gjithë botën për romanet e tij detektive, një rast i spikatur është Alkimisti i paduruar (1999). Kjo vepër tërhoqi vëmendjen e shumë të rinjve dhe gjithashtu meritoi Çmimin Nadal në 2000. Protagonistët e këtyre romaneve ishin rojet me emrin Virginia Chamorro dhe Rubén Bevilacqua.

Rinia dhe studimet

Silva lindi në një lagje të kryeqytetit spanjoll të quajtur Carabanchel, konkretisht në repartin e maternitetit të spitalit të vjetër ushtarak Gómez Ulla. Prindërit e tij ishin Juan Silva dhe Paquita Amador. Në moshën pesë vjeç ai u zhvendos në një rreth të Latinës të quajtur Cuatros Vientos., në Madrid, ku ai filloi të shkruajë kur ishte vetëm trembëdhjetë vjeç.

Gjatë adoleshencës së tij ai shkruante furishëm, dhe që nga ai moment e konsideroi letërsinë si zanatin e tij. Në vitin 1985 ai shkoi të jetonte në Getafe, i cili është një nga vendet e preferuara të autorit dhe të cilit i kushtoi një trilogji. Më vonë, ai u diplomua për drejtësi në Universitetin Complutense të Madridit.

Autori vendosi të studionte juridik sepse konsideronte se ishte një karrierë që do t'i sillte mundësi të mira. Gjatë këtyre viteve, i riu Lorenzo fitoi njohuri që e ndihmuan atë për të shkruar veprat e tij. Në 1990 ai punoi si këshilltar tatimor dhe në 1991 si auditor llogarie.

Fillimi i karrierës së tij letrare dhe njohjet e para

Lorenzo Silva vazhdoi të ushtronte profesionin e avokatit në një kompani energjetike në 1992. Gjatë kësaj kohe ai botoi romane të tilla si Nëntori pa manushaqe (1995), Substanca e brendshme (1996) dhe në viti që keni botuar Dobësia e Bolshevikut (1997) ishte finalist për Çmimin Nadal.

Historia e parë që ai botoi për rojet Bevilacqua dhe Chamorro ishte Vendi i largët i pellgjeve (1998), një vit më vonë lindi vajza e tij Laura dhe në vitin 2000 ai fitoi Çmimin Nadal për Alkimisti i paduruar. Kjo kohë ishte e mirë për autorin, kështu që ai kërkoi një leje pushimi në 2002, ai ndaloi punën si avokat dhe iu përkushtua ekskluzivisht shkrimit.

Bevilacqua dhe Chamorro

Këta personazhe janë protagonistët e serisë kriminale të Lorenzo SilvaTë dy udhëtuan së bashku nëpër Spanjë duke hetuar të gjitha llojet e vrasjeve. Në fillim Bevilacqua nuk i pëlqente të punonte me Chamorro; por më vonë ajo mori respektin e oficerit.

Ruben Bevilacqua ("Vila") është një njeri i sinqertë dhe i patëmetë, një uruguajan i cili shkoi në Spanjë me nënën e tij, pasi i ati i la ata. Ai kishte një djalë me të cilin mban një marrëdhënie të mirë, por nuk e viziton vazhdimisht për punën e tij.

Virginia Chamorro ajo është një rreshter i ri që fsheh pasionin e tij për astronominë. Ai është 24 vjeç, dhe edhe pse babai i tij ishte një ushtarak, ai kishte pak përvojë në terren kur filloi të punojë me Vila. Ajo është një grua e ndrojtur dhe gjatë gjithë tregimeve ajo filloi të bëhej pak më e largët.

Marrëdhënia e Vila dhe Chamorro u zhvillua në një mënyrë të mirë gjatë pesëmbëdhjetë viteve që kaluan në histori. Fakti që kanë punuar së bashku për një kohë të gjatë bëri që lidhja e personazheve të arrijë pikën e të kuptuarit pa fjalë. Tashmë sot për sot Bevilacqua dhe Chamorro janë në letërsinë hispanike për 20 vjet. 

Mes dashurisë, punës dhe shpërblimeve

Në 2001 Lorenzo Silva u takua me Noemí Trujillo në librarinë Laie në Barcelonë. Në fillim të marrëdhënies së tyre, Lorenzo bëri një version filmik të Dobësia e Bolshevikut së bashku me skenaristin dhe regjisorin Manuel Martín.

Kjo përshtatje mori nominimin për skenarin më të mirë të adaptuar nga Çmimi Goya në 2004 dhe María Velarde, e cila ishte protagoniste e filmit, fitoi çmimin për aktoren më të mirë të re. Katër vjet pas marrjes së këtyre nominimeve, Në vitin 2008, zyrtarisht, Lorenzo shkoi të jetonte me Naomi.

Lorenzo Silva dhe Noemi Trujillo.

Lorenzo Silva dhe Noemi Trujillo.

Punime letrare me te afermit tuaj

Lorenzo Silva shkroi me vajzën e tij Laura një libër me titull Lojë video me kokë poshtë. Komploti i kësaj historie u krijua nga gruaja e re, dhe me ndihmën e babait të saj ata e korrigjuan dhe publikuan atë në vitin 2009. Katër vjet pas kësaj ngjarjeje, lindi Nuria, motra e Laura.

Lorenzo ka shkruar me gruan e tij katër romane kriminale, në vitin 2013 ata botuan Suad dhe mori çmimin La Brújula. Në vitin 2016 ata botuan Asgjë e ndyrë: çështja e parë e detektivës Sonia Ruiz; në 2017 Pallati i Petkos dhe dy vjet më vonë Nëse kjo është një grua. Puna juaj është aq e mirë dhe e fundit sa që ndodhet midis risive të mëdha letrare hispanike.

Lorenzo Silva: libra të veçuar (fragmente)

Këtu janë disa pjesë nga librat më të shquar të Lorenzo Silva:

Alkimisti i paduruar

Kapitulli i parë: Një buzëqeshje e mirë.

“Qëndrimi i trupit ishte gjithçka tjetër veçse i rehatshëm. Trupi ishte me fytyrë poshtë, me krahët e zgjatur në gjatësinë e tyre të plotë dhe kyçet e lidhur në këmbët e shtratit.

“Fytyra e saj ishte kthyer në të majtë dhe këmbët ishin të përkulura nën bark. Të pasmet ishin mbajtur pak lart në thembra dhe mes tyre qëndronte, falë lakimit të saj impotent, një shtizë spektakolare gome e kuqe në krye me një pompon rozë ”.

Vendi i largët i pellgjeve

"Kjo është ajo që unë doja të dija, deri në çfarë mase ju vini me tokën e ngrënë nga ato që ju ka thënë komandanti. Unë guxoj t'ju jap disa këshilla, e dashura ime, dhe jo për shkak të asaj që unë vesh në jastëkun e shpatullave dhe ju nuk po vishni, por sepse unë jam më e vjetër se ju.

“Mundohuni të zbuloni se çfarë duan eprorët tuaj dhe vrisni veten për marrjen e saj, por merreni ashtu siç ju duket e përshtatshme, dhe jo si u duket atyre. Komandanti do vrasësin dhe ne do t'ia japim. Procedura varet nga ne, brenda kufijve të vendosur për ne ”.

Dobësia e Bolshevikut

“Unë nuk isha gjithmonë një djalë me shpirt midis topave. Për shumë vite nuk bëra as be, dhe për shumë më tepër përdora një fjalor të bollshëm dhe të zgjedhur.

"Tani kam vendosur që jeta nuk meriton më shumë se pesëqind fjalë dhe se më të përshtatshmet janë fjalët e mallkimit, por nuk është se nuk ka kaluar kurrë nga këtu, por që unë kam arritur këtu.

Lorenzo Silva: libra të jashtëzakonshëm.

Lorenzo Silva: libra të jashtëzakonshëm.

Disa çmime dhe dallime

- Çmimi për Destinimin e Fëmijëve-Apel.les Mestres 2002-2003 (Laura dhe zemra e gjërave).

- Çmimi Primavera de Novela në 2004 (Karton i bardhë).

- Garda Civile e Nderit në 2010.

- Çmimi Ese Algaba në 2010 (I qetë në rrezik: Aventura historike e Gardës Civile).

- Anëtar Nderi i Bibliotekës Publike të Carabanchel në 2012.

- Çmimi Planet në 2012 (Shenja e meridianit).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.