20 vjet Vila y Chamorro, çifti legjendar i rojeve civile i krijuar nga Lorenzo Silva.

Ngushtica e Gjibraltarit, skena e Lejos del Corazón, pjesa e 20-të e Vila y Chamorro.

Ngushtica e Gjibraltarit, skena e Lejos del Corazón, pjesa e re e Vila y Chamorro.

Megjithëse Vila dhe Chamorro nuk janë plakur aq sa kanë kaluar vitet që nga ajo këst i parë i Vendi i largët i pellgjeve në vitin 1998, nëse ka kohë të mjaftueshme midis tyre dhe, mbi të gjitha, shumë përvoja në mënyrë që çdo ditë ata të bëhen më të menduar, më të pjekur dhe më pak impulsivë: Larg nga Zemra është numri i dorëzimit 11 i serisë. Silva rritet në secilin prej tyre si shkrimtar dhe bashkë me të personazhet e tij.

"Ndoshta sfida më e madhe në artin e të jetuarit konsiston në zbulimin e një mënyre për të qëndruar të lidhur me ditët kur jeta fillon t'ju dërgojë sinjale se keni filluar të shpenzoheni për të."

Kështu fillon Larg nga Zemra, me fjalët e Bevilacqua, Vila, tani toger i dytë i Gardës Civile.

Larg nga zemra: Komplot.

Në këtë aventurë të re, ata përballen me një botë shumë të ngjashme dhe shumë të ndryshme Ai që bënë kur të dy ishin shumë më të rinj në rojet civile, Rubén Vila, rreshter, Virginia Chamorro, një roje i sapodalë nga akademia. Vendosur në Cádiz, San Roque, Sotogrande, La Línea de la concepción dhe Gjibraltar, vendet ku gjeografia dhe politika lejojnë narcotráfico brez pas brezi vazhdon sikur koha të ishte ndalur atje.

"Ata janë rritur në një mjedis dhe një kulturë ku paraja është gjithçka: fuqia, prestigji, sjellja e sigurt për të udhëhequr jetën që i ka zili kushdo."

Pranë tij, në hijen e tij, ekzekutuar në tokat britanike të Gjibraltar, pastrim parash. Silva na tregon se si gjërat gjithashtu kanë ndryshuar, por në thelb, të paktën në mënyrën e realizimit të saj. Me paratë virtuale si boshti lidhës i historisë, Vila dhe Chamorro përballen me një zhdukje të mbështjellë bitcoins, vjedhja e kapacitetit përpunues dhe mashtrimi i identiteteve dixhitale.

"Një nga shumë arsyet për të filluar një juridiksion të specializuar të krimit kibernetik, por ju tashmë e dini atë: kur bëhet fjalë për drejtësinë, as e rëndësishme as e ngutshmja nuk trajtohet."

Krimi në një botë gjithnjë e më dixhitale:

L teknikë kompjuterikë të Gardës Civile kanë në Larg nga zemra un pesha në zgjidhjen e konflikteve sipas momentit shoqëror në të cilin jetojmë, ata nuk mund ta kishin imagjinuar çiftin më të famshëm në Korpus kur u larguan nga akademia.

Vjedhja e kapacitetit të procesit dhe pastrimi i parave formojnë komplotin e Larg nga Zemra.

Bitcoins, vjedhja e identitetit dixhital, vjedhja e kapacitetit të procesit dhe pastrimi i parave përbëjnë komplotin e Larg nga Zemra.

Lorenzo Silva është ai që është dhe nuk mund ta ndihmojë ca shaka politike por kjo nuk e pengon aspak ritmin e mirë të komplotit.

"Le të shohim, ju të dy, nëse doni t'i përkushtoheni vetes për të bërë reforma ligjore, kërkoni leje pushimi dhe do të paraqiteni në zgjedhjet e ardhshme me një listë të perroflautave."

Protagonistët:

Edhe një herë Vila dhe Chamorro, argëtohen, angazhohen, më shumë nëse është e mundur, sesa në fillim. Pozita dhe këmbëngulja e Chamorro-s, së bashku me Filozofia e dorëhequr e VilësAto na bëjnë të reflektojmë ndërsa ne gllabërojmë historinë për të zbuluar se kush është më i keqi nga njerëzit e këqij.

"Megjithëse nga një moment i caktuar jeta është kjo, gjatë gjithë kohës: duke u përballur me versione të vetes që nuk i keni parashikuar kurrë dhe që nuk dini si dreqin t'i shpjegoni fëmijës që është ende atje, i fshehur diku".

Vila Ai është akoma ai që është, por shumë më i butë, vazhdon me reflektimet e tij filozofike:

"Ambicia e moderuar është gjysma e lumturisë."

Vazhdoni të pikturoni ushtarë të mundur prej kallaji:

"Mërzia prishet", i thotë Bevilacqua nënës së saj.

Y ata të dy mbeten dy shpirtra të vetmuar për të cilët marrëdhëniet nuk shkojnë mirë.

"Ka gjëra që pushojnë të jenë sepse ato thjesht nuk duhet të vazhdojnë të jenë dhe në lidhje me to mllefi është po aq i papërshtatshëm sa çdo formë e mallit."

Fillimet e Vila y Chamorro.

Disa redaktorë gabuan kur refuzuan të botonin historinë e parë të dy rojeve civile, Vendi i largët i pellgjeve. Veryshtë shumë e lehtë ta shohësh qartë sot, pas njëzet dërgesa dhe dy milion libra të shitur, por e vërteta është se askush nuk di se si të parashikojë të ardhmen pa marrë parasysh se sa botues mund të jenë.

Sot, romani spanjoll i krimit nuk do të ishte i njëjtë pa Lorenzo Silva, vizioni që lexuesit e Gardës Civile kanë shumë më tepër falë Vila, Chamorro dhe shokëve që i shoqërojnë në secilin rast.

Siç thotë vetë Rubén Bevilacqua:

"Jeta, në kompensim të gjithçkaje që ju merr, nga pafajësia te fuqia e rinisë, ju jep jo vetëm mjete të tjera, por edhe gatishmëri për t'i përdorur ato, dhe për ta bërë atë në një mënyrë jo shumë famëkeqe."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.