Vendet më të mira për t'u rilidhur me leximin në Madrid

Vendet më të mira për t'u rilidhur me literaturën në Madrid.

Vendet më të mira për t'u rilidhur me literaturën në Madrid.

Bota e letërsisë ka pësuar ndryshime të mëdha që nga ardhja e Revolucionit 4.0. Shfaqja e PC dhe bashkë me to format Doc dhe PDF, interneti, Ebooks, Kindle dhe mjete të tjera teknologjike e kanë bërë më të lehtë kompresimin e mijëra faqeve në megabajt të thjeshtë, dhe kjo, nga ana tjetër, ka shërbyer për miliona njerëz për të hyrë në material gjë që ishte praktikisht e pamundur më parë.

Sidoqoftë, ajo që fillimisht ishte një përparim ka sjellë edhe pasoja të konsiderueshme. Një pjesë e këtyre mosmarrëveshjeve ne kemi prekur shumë nga afër me atë që ka ndodhur me të mbyllja e Círculo de Lectores nga Grupo Planeta.

A do të përfundojë leximi në letër?

Jo, sigurisht, të flasësh për këtë do të thotë të hysh në ekstreme. Sidoqoftë, dhe më shumë për arsye ekologjike sesa për ndonjë gjë tjetër - planeti e kërkon atë -, ajo që do të ndodhë është që, me kalimin e viteve, shtypja e librave do të zvogëlohet.

Ajo që do të ndodhë gjithashtu është se ky zakon i leximit dhe bashkëveprimit direkt me librin e shtypur gjithashtu do të ulet. Kjo do të kushtëzohet nga disa aspekte, ai teknologjik është një, dhe gjithashtu faktori kohë. Tregtitë e reja janë shumë thithëse për qytetarët e sotëm, dhe me kaq shumë shpërqendrime, pak janë të angazhuar plotësisht në këtë lojë fisnike.

Vendet më të mira për t'u rilidhur me leximin në Madrid

Për ata besnikë ndaj çështjes dhe që jetojnë në Madrid, një seri vendesh të hollë janë përpiluar që ata të shijojnë kënaqësinë e leximit të mënyrës së vjetër në kryeqytetin e bukur Spanjoll.

Librari Manuel Miranda

Aktori i njohur i teatrit Manuel Miranda i la një trashëgimi të shkëlqyer qytetit, koleksionin e tij privat të librave. Vendi ka ndryshuar adresën tre herë, por aktualisht mund ta merrni në Calle Lope de Vega N ° 9.

Hyrja në këtë sit është të hidhesh në të kaluarën e bukur të tryezës, karriges prej druri, gjetheve të forta, pak pluhur dhe një botë që pret një palë sy për ta deshifruar atë.

Biblioteka e Institutit Spanjoll të Trashëgimisë Kulturore

Kjo bibliotekë mund të gjendet në "Crown of Thorns", emri që i është dhënë ndërtesës që e strehon atë për shkak të ngjashmërisë së saj me një diademë të theksuar. Brenda ju do të gjeni rehati dhe më shumë se 40 mijë libra për kënaqësinë tuaj. Vendi është perfekt për të kaluar jetën tuaj duke lexuar.

Biblioteka Kombëtare e Spanjës

Kjo hapësirë ​​komode është në dispozicion për të gjithë madrilenët në Bibliotekën Kombëtare dhe Pallatin e Muzeut. Isshtë një vend i zhytur në histori dhe që aktualisht është shprehur për të mbrojtur arkivat e Círculo de Lectores.

Ne po flasim për një ndërtim që është më shumë se 120 vjeç. Ka një repertor të gjerë librash për të gjitha shijet. Sigurohuni që ta vizitoni në Paseo de Recoletos. Sigurisht, për të hyrë në mjediset e zonës së leximit, kërkohet një kartë. Kjo mund të kërkohet përmes internetit.

Biblioteka Kombëtare e Spanjës.

Biblioteka Kombëtare e Spanjës.

Qendra e Callao

Nëse flasim për vende të habitshme dhe të njohura për të lexuar, La central del Callao është një domosdoshmëri. Mund ta vizitoni në Postigo de San Martín N ° 8. Më e mira nga të gjitha, gjatë leximit, ju mund të shijoni një kafe të mirë ose një aperitiv.

Biblioteka Mbretërore e Manastirit të San Lorenzo de El Escorial

Ne ia kemi borxh këtë monument letërsisë mbretit Felipe II. Dashuria e këtij monarku për librat e bëri atë të urdhërojë ndërtimin e kësaj mbylljeje, të cilën ai urdhëroi të mbushej me më të mirat e letërsisë së kohës së tij.

Leximi në hapësirat e këtij vendi është një akt hyjnor. Hapësirat kujtojnë historinë e kaluar spanjolle dhe vëllimet në bibliotekë janë një thesar historik i njerëzimit.

Libra për një botë më të mirë

Nëse e doni leximin, macet dhe jetoni në Madrid, Libros para un mundo mejor është vendi juaj ideal. Në hapësirat e saj, letërsia më e mirë e të gjitha kohërave është e kombinuar me shumë, shumë felinë.

Objektet e saj janë të vendosura në Calle del Espíritu Santo, dhe dyert e saj mbeten të hapura për të gjithë ata që duan të investojnë kohën e tyre në artin e leximit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.