Mirupafshim në Círculo de Lectores, pas gjashtë dekadash duke sjellë libra në shtëpitë e Spanjës.

Círculo de Lectores u ka nënshtruar kompanive të afta për të marrë një libër kudo në gadishull brenda 24 orësh.

Kjo teknologji ndryshon mënyrën se si ne e shohim botën dhe zakonet tona nuk është sekret. Se kjo ndikon ose në tregje. Dhe tani është radha e të dashurit për shumë Círculo de Lectores.

Kompania, e themeluar në 1962 dhe e blerë nga Grupo Planeta pesë vjet më parë, kishte humbje për gati një dekadë.

Përpjekjet për të shpëtuar kompaninë në vitet e fundit duke përfshirë produkte të reja që nuk kishin asnjë lidhje me librat, modeli i biznesit ishte shteruar: problemi nuk ishin produktet e ofruara por modeli i shitjeve. Shitjet e katalogëve nuk kanë më kuptim në një shoqëri të lidhur përgjithmonë në internet dhe me një kapacitet logjistik që mund të marrë porosi kudo në gadishull në një maksimum prej 48 orësh pa vështirësi.

Dje, 6 nëntor, rrjeti tregtar i Círculo de Lectores, i përbërë kryesisht nga pensionistë që shpërndanin libra me karroca në shtëpitë e lexuesve, u çaktivizua. Dallimi me pjesën tjetër të platformave për shitjen e librave në internet? Círculo de Lectores ofroi shpërndarje një herë në muaj dhe pjesa tjetër (Amazon, Fnac, Casa del Libro…) pothuajse menjëherë. Ne jetojmë në kohë në të cilat menjëhershmëria e shërbimit është një vlerë që bën diferencën për konsumatorin dhe një muaj pritje për të marrë lajmet më të fundit nga autori juaj i preferuar nuk pranohet kur mund ta merrni në 24 orë.

Teknologjia ndryshon mënyrën tonë për të parë realitetin, dëshirat tona, zakonet tona dhe nevojat tona.

Bota ndryshon, bizneset ndryshojnë, por në një mënyrë apo në një tjetër librat vazhdojnë të arrijnë në shtëpitë spanjolle dhe lajmi i mirë është se konsumi i librit është rritur vitin e fundit, sipas shifrave të shitjeve të sektorit të botimeve.

Círculo de Lectores do të vazhdojë, për momentin, si një platformë e shitjeve në internet, duke konkurruar me libraritë e reja në internet.

Edhe pse ne lexuesit i rezistojmë leximit dixhital (libri dixhital përfaqësonte vetëm 5% të shitjeve të librave në Spanjë në 2018), e vërteta është se, e dashur apo jo për shkak të viteve që Rrethi ka shpërndarë histori në shtëpitë Spanjolle, shpërndarja e librat në një karrocë duken, në këtë shoqëri dixhitale, një imazh për t'u mbajtur mend. Të vjela siç do të thoshe në këto kohë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.