Biblioteka dixhitale të cilat mund t’i këshillojmë falas

Në këtë artikull sot po paraqesim disa bibliotekat që kanë dixhitalizuar përmbajtjen e tyre për të na ofruar njohuri plotësisht falas dhe Shkarkim dhe konsultim ligjor 100%. Nëse doni të dini se cilat janë ato, kushtojini vëmendje të madhe asaj që vijon. Ato u ndihmojnë shumë lexuesve dhe shkrimtarëve.

Bibliotekat dixhitale

Biblioteka dixhitale botërore

Kjo është Biblioteka e Kongresit të Shteteve të Bashkuara dhe Unesco. Njihet si WDL dhe në të mund të gjeni informacione të shkëlqyera historike dhe kulturore (aziatike, amerikane, evropiane, etj.) plotësisht falas dhe në gjuhë të ndryshme.

Rekomandohet shumë për ata që kërkojnë të dhëna historike për të vendosur romanet e tyre.

Projekti Gutemberg

Një koleksion që ju pëlqen vetë web ato tregojnë se është përgatitur nga mijëra vullnetarë. Në të mund të kemi akses në më shumë se 20.000 libra dixhitalë, dhe më shumë se 100.000 nëse bashkohemi në faqet e internetit që janë të lidhura dhe që mund t'i gjejmë në faqen e tyre të internetit.

Gjithashtu shkarkime ligjore, krejtësisht falas dhe gjithashtu në një numër të madh të formateve të ndryshme për tonat ebooks dhe pajisjet elektronike. Por nëse doni të ndihmoni, mund të lini donacionin tuaj prej 1 euro. Jo e shtrenjtë nëse marrim parasysh përmbajtjen e shkëlqyeshme në të cilën kemi qasje falas, apo jo?

Biblioteka Virtuale e Miguel de Cervantes

Nëse dëshironi të shikoni për fakte kurioze rreth historisë, të kërkoni poezi, të mësoni për jetën e artistëve të mëdhenj dhe gjithçka që lidhet me letërsinë, veçanërisht spanjisht dhe Amerikën Latine, kjo është faqja juaj e internetit. A web shumë i kujdesshëm dhe i përpunuar që na ofron të gjitha këto, përsëri, krejtësisht falas për kënaqësinë tonë.

Biblioteka Virtuale e Trashëgimisë Bibliografike

Shtë një projekt i lindur në Ministrinë Spanjolle të Arsimit, Kulturës dhe Sporteve, i cili na ofron të gjitha llojet e koleksioneve të dorëshkrimeve dhe librave të shtypur që janë pjesë e Trashëgimisë Historike Spanjolle. Shtë mjaft e mirë pasi këtu mund të gjejmë të dhëna që, për shkak të karakteristikave të tyre, mund të jenë mjaft të lodhshme dhe të komplikuara për t'u kërkuar.

Nëse dëshironi ta vëzhgoni, vizitojeni këtu.

Biblioteka Kombëtare e Spanjës

Tjetër web në të cilën na lejohet të konsultohemi, të shkarkojmë ose lexojmë një numër të madh të dokumenteve, skedarëve, vizatimeve, fotografive, hartave, gdhendjeve, etj., falas për çdo përdorues.

Përveç kësaj, ata do t'ju informojnë vazhdimisht për shërbimet dhe aktivitetet kulturore që mund të gjeni në pjesë të ndryshme të vendit tonë. Të gjitha me qime dhe shenja, duke detajuar ditët dhe orët. Një faqe në internet shumë e plotë.

Biblioteka kibernetike

"Biblioteka Cyber" ishte një projekt i filluar nga Fondacioni Bancaja. Në të, ne kemi qasje plotësisht të lirë në më shumë se 45.000 tekste letrare, shkencore dhe teknike, përveç që jemi në gjendje të vizitojmë qindra biblioteka virtuale që janë të lidhura dhe me qasje të menjëhershme përmes kësaj platforme. Për këtë arsye, «Ciberoteca» njihet si «Biblioteka e bibliotekave».

Një fakt për të theksuar dhe diçka që mua personalisht më pëlqen shumë është se në të mund të shohim se cili autor zgjidhet si "autori i muajit". Në këtë mënyrë ne jemi gjithmonë duke mësuar dhe gjithmonë duke kërkuar njohuri për gjithçka, si ata autorë që janë krejtësisht të panjohur për ne dhe që megjithatë kanë krijuar vepra të mrekullueshme.

Çfarë mendoni për këto biblioteka dixhitale? Wonderfulshtë e mrekullueshme të ecësh në një bibliotekë mes mijëra e mijëra librave. Vëzhgoni ata, zgjidhni një, merrni atë, shikojeni, prekeni ... Por është gjithashtu po aq apo edhe më e mrekullueshme, të jesh në gjendje të përdorësh këtë sasi sublime informacioni me vetëm disa klikime, apo jo mendoj Asnjëherë më parë nuk kemi pasur qasje në kaq shumë informacion sesa tani ... Le ta shfrytëzojmë atë!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.