Udhëtimi i Shunës: Hayao Miyazaki

Udhëtimi i Shunës

Udhëtimi i Shunës

Udhëtimi i Shunës -ose Shuna jo Tabi, me titullin e saj origjinal në japonisht, është një manga aventureske dhe fantazi e krijuar nga regjisori, producenti, ilustruesi, mangaka, animatori dhe biznesmeni ikonë japonez i filmit të animacionit Hayao Miyazaki, i cili njihet më së shumti për të qenë bashkëthemelues i Studio Ghibli. Vepra që ka të bëjë me këtë rishikim u ilustrua për herë të parë në vitin 1983, por nuk doli në shitje jashtë vendit deri më 27 tetor të kaluar.

Kjo histori e ilustruar nga krijuesi i kryeveprave si p.sh I shpirtëruar larg, Ulërima duke lëvizur në Kala o Mononoke princeshe, Është botuar në japonisht nga shtëpia botuese Tokuma Shoten dhe nga Salamandra Graphic për Spanjën.. Lansimi i tij përkon me premierën e Djali dhe çafka, filmi i fundit që do të jetë në krye të maestroit para daljes në pension.

Një përrallë e sjellë nga e kaluara

Premisa e të gjitha tregimeve të tij të mëdha

Gjatë viteve, Hayao Miyazaki ka arritur t'i ofrojë audiencës disa nga historitë më prekëse të dyzet viteve të fundit. Të gjitha historitë e tyre duken se lëvizin nga të njëjtat fije të përbashkëta: një dashuri e thellë për natyrën dhe qeniet e gjalla, gra të forta. dhe disa që kapërcejnë rrethanat më të vështira, varfërinë, vlerën e miqësisë, pasojat mjedisore të industrializimit dhe luftën.

Këtë e ka dëshmuar që nga produksionet e tij të para deri tek ato të fundit, si p.sh Nausicaä të Luginës së Erës y Era ngrihet, përkatësisht. Në rastin e Udhëtimi i Shunës nuk është ndryshe. Në fakt, Mund të thuhet se kjo manga është një shtyllë madhështore për të kuptuar filozofinë e autorit dhe mënyrën e të parit të botës., të cilat pasqyrohen në mënyrë të pashlyeshme në të gjitha prodhimet e tij.

Arti në Udhëtimi i Shunës

Po kështu, stili artistik i zhvilluar nga Miyazaki është shumë karakteristik, duke qenë Udhëtimi i Shunës një derë për një nga veprat e para të kineastit.

Faqet e veprës përbëhen nga vizatime të bukura dhe delikate duke përdorur teknikën e akuarelit. Këto të kujtojnë shumë ato që më vonë do të zbukuronin repertorin e tij kinematografik në Studio Ghibli, një shtëpi prodhimi e njohur për cilësinë e animacionit, peizazhet ndjellëse të vizatuara me dorë kornizë për kornizë, paletat harmonike të ngjyrave dhe personazhet femra më pak "të bukur" se mesatarja në filma të animuar.

Udhëtimi i Shunës Ai përbëhet, pothuajse tërësisht, nga vizatime. Vinjetat janë të pranishme për të çuar përpara historinë pak më qartë, por, në përgjithësi, ilustrimet e Hayao Miyazaki-t e mbështesin vetë historinë, ndaj ka vetëm disa dialogë brenda veprës. Sa i përket vizatimeve, këto janë natyraliste, të pasura me tone pastel dhe ngjyra të ftohta, me një mbizotërim të gjelbërimit dhe blusë.

Përmbledhje e Udhëtimi i Shunës

Historia tipike e udhëtimit të heroit, por në stilin më të mirë Miyazaki

Protagonist i Udhëtimi i Shunita është një djalë që ka trashëguar një tokë ku asgjë nuk lulëzon. I riu është i dënuar të shikojë njerëzit e tij duke punuar pa u lodhur për të marrë pak më shumë se disa kokrra. Megjithatë, një plak arrin në vend pas një udhëtimi të gjatë. Tashmë i rraskapitur, me fjalët e tij të fundit, ai i tregon Shunës legjendën e disa farave të arta që mund të bëjnë që ushqimi të rritet sërish në shtëpinë e tij.

Megjithatë, për të marrë farat Shuna duhet të ndërmarrë një udhëtim në vendin ku lind Hëna, një hapësirë nga ku askush nuk është kthyer kurrë. Pavarësisht rrezikut, i riu nuk mendohet dy herë para se të nisë aventurën, në të cilën duhet të përballet me frikë të paimagjinueshme. Nëpërmjet kësaj premise, perceptohen dy nga tropet e vazhdueshme të Hayao Miyazaki: heroi i vetmuar dhe marrëdhënia e njeriut me mjedisin.

Historia origjinale prapa Udhëtimi i Shunës

Prodhimet e Hayao Miyazaki janë ndjerë gjithmonë më perëndimore se veprat e shumicës së autorëve të tjerë japonezë. Megjithatë, regjisori ka mbrojtur edhe kulturën dhe traditat e Japonisë dhe rajoneve ngjitur me tokën e diellit në rritje. Një nga këto raste ndodh në Udhëtimi i Shunës, ya que Ky libër është frymëzuar nga një legjendë tibetiane e njohur si Princi që u shndërrua në qen.

Historia vlerësohet përmes dorës së vetë Miyazaki-t, i cili është përgjegjës për ta treguar në prologun e librit të tij. Legjenda thotë për një princ që është i pushtuar nga mjerimi që po kalon njerëzit e tij për shkak të mungesës së grurit.. Për ta qetësuar, ai fillon një udhëtim të gjatë. Pas shumë mundimeve, ai arrin t'i vjedhë disa kokrra nga mbreti i gjarpërinjve, por ai e mallkon duke e kthyer djalin në qen. Më vonë, trashëgimtari shpëtohet nga dashuria e një vajze.

Rreth autorit, Miyazaki Hayao

Miyazaki Hayao lindi më 5 janar 1941, në Bunkyō, Tokio, Japoni. Regjisori është i dyti nga katër fëmijët nga një familje e pasur. Babai i tij ishte Miyazaki Katsuji, drejtor i kompanisë Miyazaki Airplane, e cila ishte përgjegjëse për ndërtimin e timonëve për avionët luftarakë A6M Zero. Veprimet e babait të autorit ndodhën gjatë Luftës së Dytë Botërore, kështu që Hayao ishte dëshmitar i disa pasojave të betejës kur ishte ende shumë i ri.

Ky fakt shënoi përgjithmonë krijuesin, i cili, si drejtor i animacionit, Ai iu përkushtua prodhimit të filmave kundër luftës me koncepte të forta mjedisore. Nëna e Miyazaki Hayaos u sëmur nga tuberkulozi kurrizor kur ai filloi studimet në shkollën e mesme Omiya. Gruaja kaloi tetë vjet e shtrirë në shtrat derisa vdiq. Vdekja e tij do të frymëzonte autorin edhe në veprat e tij të ardhshme.

Interesi i Miyazaki-t për artin ka qenë gjithmonë i fshehtë, por ai u rrit gjatë ditëve të shkollës së mesme, veçanërisht pas shikimit të një filmi të quajtur Përralla e gjarprit. Edhe pse e dinte se do të studionte për Ekonomi dhe Shkenca Politike për të ndjekur hapat e të atit, regjisori ishte i trajnuar në art, krijimi i mëngëve të cilat u pritën mirë në Japoni. Më vonë, ai filloi të punonte si artist në Toei Amimation, gjë që do ta shtynte atë të krijonte Studio Ghibli shumë vite më vonë.

Filmografia e Hayao Miyazaki

 • Shonen Ninja Kaze - Stili ninja i vitit të parë (1964);
 • Rupan sansei - Lupin III (1971);
 • Rupan sansei: Kariosutoro no shiro - Lupin III: Kalaja e Cagliostro (1979);
 • Akage nuk ka - Anne of Green Gables (1979);
 • Kaze no tani no Naushika — Nausicaä e Luginës së Erës /1984);
 • Tenkū no shiro Rapyuta - Kalaja në qiell (1986);
 • Tonari no Tótoro - Fqinji im Totoro (1988);
 • Majo no takkyūbin — Kiki: Dërgesa në shtëpi (1989);
 • Kurenai no buta - Porco Rosso (1992);
 • Mononoke Hime - Princesha Mononoke (1997);
 • Sen to Chihiro jo kamikakushi - Spirited Away (2001);
 • Hauru no ugoku shiro - Kalaja e mahnitshme e endacakëve (2004);
 • Gake no ue no Ponyo - Ponyo dhe Sekreti i Sirenës së Vogël (2008);
 • Kaze Tachinu - Era ngrihet (2013);
 • Kimitachi wa Dō Ikiru ka - Djaloshi dhe Heroni (2023).

Si skenarist apo producent

 • Taiyō no Ōji: Horusu no Daibōken - Aventurat e Horusit, Princi i Diellit (1968);
 • Nagagutsu ose Haita Neko - Puss in çizme (1969);
 • Panda Kopanda — Panda Go Panda (1972);
 • Omohide Poro Poro — Kujtimet e djeshme (1991);
 • Heisei Tanuki Gassen Pompoko-Pompoko (1994);
 • Mimi wo sumaseba - Pëshpëritjet e zemrës (19945);
 • Neko no ongaeshi — Neko no Ongaeshi (2002);
 • Karigurashi pa Arrietty (2010);
 • Kokuriko-zaka kara - Kodër me lulekuqe (2011).

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.