Seinen: çfarë është, karakteristikat dhe shembujt e famshëm të mangës

seinen

Nëse jeni adhurues i manga-s dhe anime-s, me siguri keni lexuar dhe parë shumë histori të shumë zhanreve. Njëri prej tyre është seinen, por jo të gjithë e dinë saktësisht se çfarë i referohet këtij termi.

Prandaj, me këtë rast, ne do t'ju ndihmojmë të kuptoni në mënyrë të përsosur se çfarë do të thotë dhe cilat janë ndryshimet kryesore (ose si të identifikoni) një manga seinen nga ajo që nuk është. Të fillojmë?

çfarë është seinen

anime për burra të rritur

Siç ju thamë më parë, fjala seinen lidhet me manga dhe anime. por edhe me romane të lehta dhe manhva. Sipas përkthimit të tij, do të thotë "djalosh i ri" dhe kjo mund të të japë një ide se është një zhanër i fokusuar tek një audiencë mashkullore dhe më e vjetër. Megjithatë, duhet të bëjmë një mënjanë dhe kjo është se, edhe pse ishte kështu disa vite më parë, tani është gjithnjë e më e zakonshme që seinen të fokusohet në një audiencë mashkullore adoleshente (të mitur), përveç atij tradicional.

Me fjalë të tjera, tregimet, seritë... Ata synojnë të tërheqin meshkujt. prandaj komplotet janë shumë të ndryshme nga ato që mund të gjeni në shojo (që është zhanri i fokusuar te femrat) apo edhe shonen, i cili është një zhanër më i fokusuar te meshkujt, por i bazuar më shumë në aksion dhe aventurë.

Çfarë e karakterizon seinen

Tani që keni një ide më të qartë se çfarë është seinen, le të shohim veçoritë, dhe në të njëjtën kohë dallimet, me zhanret e tjera të manga dhe anime.

Komploti i saj është më i përpunuar

Manga Seinen (dhe anime) karakterizohen nga një komplot shumë më i thellë, me tema që interesojnë të rriturit. Nuk do të thotë se duhet të jenë seriozë, sepse brenda seinen mund të ketë zhanre të tjera, por nuk bazohet vetëm në luftime (siç është shonen) por shkon më tej.

Komploti në këtë zhanër është më i rëndësishëm sesa arritja e një fundi. Ata i japin përparësi krijimit të tregimit sesa arritjes së saj në një pikë, sepse ajo për të cilën bëhet fjalë është të flasim për çështje të të rriturve dhe ne e dimë se nuk është e lehtë t'i zgjidhësh ato (në shumë raste).

Në shumë raste, Komplotet mund të sillen rreth dhunës, seksit ose politikës, si dhe jetës së përditshme të një të rrituri.

Ajo lidhet më shumë me realitetin

Në kuptimin që kërkon të krijojë një marrëdhënie me jetën reale, ose të paktën të përdorë logjikën edhe kur bazohet në një histori fantazie. Kjo do të thotë, komplotet shpesh kanë të bëjnë me probleme të përditshme, ose në përgjithësi, që mund të interesojnë burrat e rritur.

Për shembull, disa vite më parë lindi zhanri iyashikei brenda seinen, i cili u fokusua tek burrat japonezë të stresuar nga kushtet e punës. Në këtë mënyrë ata mund ta shihnin veten të identifikuar dhe kështu të pushonin (nëse përdorej komedi) ose të reflektonin mbi ato histori.

Si të kuptoni nëse jeni përballë një seinen

mëngë të rritur

Ajo që do t'ju tregojmë më pas është e mundur vetëm kur të keni në duar manga japoneze dhe në japonisht. Sepse i vetmi ndryshim midis shonen dhe seinen, ose seinen dhe demografike të tjera (siç quhen në vend) është se seinen nuk ka furigana mbi kanji. Kjo do të thotë, nuk ka asnjë gjurmë furigana dhe kjo ndodh sepse, duke u fokusuar në gjininë e rritur (dhe mashkullore), ajo nuk ka nevojë të shfaqet (prandaj, është ajo që mund t'ju ndihmojë ta dalloni më shumë).

Sigurisht, jo gjithmonë funksionon. Dhe është se, ndonjëherë, disa manga (dhe anime) janë klasifikuar gabimisht, duke i vendosur ato si shojo kur janë seinen (ose si shonen kur është në të vërtetë seinen).

Seinen manga dhe anime që duhet të dini

anime për të rritur

Pasi folëm për seinen, si thua t'ju japim shembuj praktikë të këtij zhanri? Ja ku shkojmë:

Akira

Akira është një nga mangët e para që u inkuadrua në seinen nga historia (edhe pse në Spanjë, kur mbërriti, besohej se ishte shndritur). Historia na vendos në vitin 2019, në Neo-Tokio, një qytet futurist ku qeveria kontrollon qytetarët në mënyrë të tepruar (duke qenë në gjendje të bëjë eksperimente mbi fëmijët dhe t'i detyrojë ata të bëjnë disa gjëra që nuk janë "ligjore").

Tetsuo dhe Kaneda janë dy miq që janë pjesë e grupit The Capsules, disa motoçiklistë që janë të përkushtuar ndaj garave dhe që janë në luftë me një bandë tjetër, The Clowns. Në një nga konfrontimet, Tetsuo plagoset nga një fëmijë i moshuar dhe menjëherë pas kësaj qeveria fillon ta persekutojë.

Edhe pse kanë kaluar shumë vite (manga u botua midis 1982 dhe 1990), Është një nga referencat më të mira të seinen. Nga rruga, ajo u shkrua nga Katsuhiro Otomo.

Përbindësh

Kjo manga është një nga më të vështirat dhe gjithashtu realiste që mund të lexoni. Krijuar nga Naoki Urasawa, hasni në një komplot që do t'ju bëjë të mendoni.

Kenzo Tenma është personazhi kryesor, një neurokirurg japonez që punon në Düsseldorf, Gjermani. Ai përballet me një dilemë: shpëtoni kryetarin e bashkisë ose një fëmijë që sapo është pushkatuar. Zgjedhja që duhet të bëni ju bën të kthehet gjithë jeta juaj.

Nuk do t'ju lëmë misterin, sepse e vërteta është se në fillim të rrëfimit tashmë shohim se ai zgjedh të voglin, me të cilin vdes kryebashkiaku dhe që dëmton reputacionin e tij, por edhe jetën personale.

Pas disa vitesh, Ky neurokirurg i rrënuar zbulon se fëmija që ai shpëtoi nga vdekja e sigurt është bërë një nga psikopatët më të rrezikshëm.. Dhe pikërisht atëherë ai vendos të marrë masa për këtë çështje.

I çmendur

Ne përfundojmë me Berserk kështu që ju mund të shihni se fantazia (dhe historia) mund të jenë gjithashtu të pranishme në seinen). Në të jemi në Evropën mesjetare (me shumë licenca, meqë ra fjala). Do të takoni Guts, një luftëtar me një shpatë të madhe, Dragonslayer. Ai kërkon hakmarrje me një sekt të quajtur Dora e Zotit.

Në udhëtimin e tij ai takohet me Griffith, udhëheqësin e Band of the Falcon dhe vendos të punojë për të, ndërsa ai gjen ata të atij sekti.

Manga u krijua nga Kentaro Miura në 1988 dhe vetëm sa ta dini, ajo është ende aktive.

A është seinen më e qartë për ju tani?


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.