Trilogjia e Qytetit të Bardhë

Ritet e ujit.

Ritet e ujit.

La Trilogjia e Qytetit të Bardhë është një seri e krijuar nga romancierja spanjolle Eva García Sáenz de Urturi. Të tre librat kanë qenë vendosur në vendlindjen e autorit (Vitoria, valava). Megjithëse ato janë komercializuar brenda zhanrit të romanit të krimit, zhvillimi i komploteve të tyre korrespondon gjithashtu me atë të një romani detektiv.

Titujt e sagës u lëshuan nën vulën e Editor Planeta dhe kanë tejkaluar një milion kopje të shtypura të shitura deri më sot. Per kete arsye, Autori vitorian konsiderohet si shkrimtari me ndikimin më të madh sot në Spanjë. Nuk është për t'u habitur, në 2019 pjesa e parë e trilogjisë (Heshtja e qytetit të bardhë) u soll në ekranin e madh.

Për autorin, Eva García Sáenz de Urturi

Ai lindi në Vitoria, Alava, në 1972. Ai u vendos në Alicante që nga mesi i viteve 80. Që në moshë të vogël ajo demonstroi magjepsjen e saj për leximin, një pasion - me fjalët e vetë autorit - të trashëguar nga babai i saj. Ajo ka një diplomë në optikë dhe optometri, me një karrierë të gjerë në këtë fushë. Ajo ka punuar gjithashtu në Universitetin e Alicante dhe është një pedagoge e njohur.

Eva Garcia Saenz de Urturi zyrtarisht filloi karrierën e tij letrare me vetë-botimin në Amazon të Saga e të vjetrave gjatë vitit 2012 Puna u prit mirë nga publiku në Internet, gjë që çoi në botimin e saj të shtypur nga Esfera de Libros. Që nga viti 2013 ai ka publikuar me Planeta. Perpara se Trilogjia e Qytetit të Bardhë (2016 - 2018), botoi dy romane (të dy nga 2014):

  • Saga e II-së me jetë të gjatë: Bijtë e Adamit.
  • Kalim në Tahiti.
Eva Garcia Saenz.

Eva Garcia Saenz.

Trilogjia

Nga vija e parë e Heshtja e Qytetit të Bardhë, autori arrin ta kap lexuesin përmes rrëfimit të saj të gjallë dhe surprizave të vazhdueshme. Një intensitet i tillë vazhdon edhe më i dukshëm në librin e dytë, Ritet e ujit. Sidoqoftë, disa zëra kritikë - të tillë si Carmen del Río nga portali Udhëtari aksidental- Ata tregojnë se "libri i fundit nuk është aq emocionues".

atmosferë

Një aspekt unik i trilogjisë është rikrijimi i vendeve më emblematike të qytetit të Vitoria, ku zhvillohet një pjesë e mirë e ngjarjeve. Në fakt, falë kësaj vepre, autori u njoh (nga zgjedhja e dëgjuesve të radios) me Çmimin Cadena Ser de Álava 2017.

Përshkrimet e qendrës historike të Vitoria janë veçanërisht të detajuara dhe shumë të sakta. Në të njëjtën mënyrë, zakonet tipike të rajonit përfaqësohen në mënyrë madhështore. Si dhe veçoritë e mbiemrave të përbërë - shumë të zakonshëm në valava - që rrjedhin nga kombinimi midis paterfamilias dhe bashkësisë së origjinës (López de Ayala, për shembull).

Heshtja e Qytetit të Bardhë (2016)

Qyteti i Vitoria është tronditur nga një seri vrasjesh të çifteve, moshat e të cilave përfundojnë në shumëfish të 5. Përveç kësaj, trupat e viktimave shfaqen në vende të njohura në qytet, të lënë në pozicione që evokojnë një lloj simbolizmi. Ky modus operandi shqetësues tërheq vëmendjen e plotë të Inspektorit të Divizionit të Hetimit Penal të Vitoria, Unai López de Ayala, alias "Kraken".

Inspektori me pseudonimin mitologjik cefalopod është një ekspert në profilizimin e autorëve. Por në këtë hetim hutues ai ka nevojë për mbështetje shtesë, sepse strategjitë e vrasësit kërkojnë njohuri specifike të riteve antike. Për këtë arsye, Kraken i drejtohet një arkeologu të diskutueshëm (i dënuar më parë për vdekje të tjera) në mënyrë që të kuptojë më mirë kontekstin e vdekjeve.

Citim nga Eva García Sáenz.

Citim nga Eva García Sáenz.

Protagonistët

Si një roman i mirë misterioz me një komplot detektiv, personazhi kryesor ka një karakter dominues dhe enigmatik. Inspektori Unai López de Ayala fitoi pseudonimin e tij (Kraken) për shkak të dy çështjeve të padyshimta. Së pari, fiziku i tij imponues në kombinim me një personalitet pragmatik, i pakuptueshëm për shumicën e atyre që e rrethojnë.

Së dyti, një sjellje obsesive që e çon atë të zgjidhë krimet më të ndërlikuara, pasi "askush nuk është përtej arritjes së tentakulave të tij të mëdha". Për më tepër, ai nuk heziton të kufizojë kufijtë e asaj që është e pranueshme moralisht për të zgjidhur një çështje. Në të kundërt, bashkë-ylli (shpesh i acaruar nga sjellja joortodokse e Kraken) është një person shumë më racional, Ndihmës Komisioneri Alba Díaz de Salvatierra.

Ritet e ujit (2017)

En Ritet e ujitEva Garcia Saenz de Urturi thellohet në psikologjinë e personazheve kryesorë ndërsa paraqet zgjidhjen e një çështjeje të re. Rrëfimi është i ndarë në dy afate kohore, 1992 dhe 2016. Në 1992 tregohet marrëdhënia midis Kraken dhe të dashurës së tij të parë, Ana Belén Liaño. Kush do të ishte viktima e parë shtatzënë (në 2016) e një vrasësi serial i cili (me sa duket) ndjek një ritual të praktikuar 2500 vjet më parë.

Ana Belén u gjet e varur me kokë poshtë, e mbytur në një anije të vjedhur më parë nga një muze në Santander. Pra, për të kuptuar incidentet e ndodhura në të tashmen, është e nevojshme të njohim rindërtimin e një qyteti Kantabrian në 1992. Kraken, ish i tij, Profesor Raúl dhe Rebeca (vajza e profesorit) morën pjesë në këtë punë. Do të ishte një mision i shënuar nga pamja paralajmëruese e një artisti të ri të librit komik.

Evolucioni i karakterit

En Ritet e ujit shfaqet ana më e prekshme e protagonistit. Sepse vrasësi është i lidhur me të kaluarën e Kraken dhe shkon pas grave shtatzëna. Frika e tij është e justifikuar sepse Zëvendës Komisioneri Alba mund të jetë shtatzënë me të (gjë që potencialisht e bën atë një shënjestër). Të gjitha frikat përkeqësohen nga trauma e kaluar në Unai, i cili vuajti vdekjen e prindërve të tij si fëmijë.

Kontributi i personazheve dytësorë (siç është partneri i tij Esti ose gjyshi i Kraken, për shembull) rezulton të jetë vendimtar për rezultatin. Prandaj, në zhvillimin e argumentit nuk ka pasazhe të panevojshme ose të rastësishme. Përkundrazi, çdo detaj - sado i parëndësishëm të duket - është i rëndësishëm brenda komplotit të tërbuar dhe dramatik të krijuar nga autori.

Zotërat e kohës (2018)

Ngjashëm me rrëfimin e Ritet e ujitZotërat e kohës zhvillohet në dy linja kohore. E para (në të tashmen) shpjegon zgjidhjen e çështjes së një vrasjeje të një biznesmeni në rrethana të ngjashme me ato të një romani që do të nisë. E dyta është një lloj romani historik nga Mesjeta e quajtur Zotërat e kohës.

Zotërinjtë e kohës.

Zotërinjtë e kohës.

Pjekuria emocionale e Unai

Eva García Sáenz de Urturi tregon të gjitha aspektet e udhëtimit të brendshëm të Unait. Ai kalon nga të qenit një karakter mjaft frikësues në fillim të sagës, në të qenit një person shumë i zhytur në mendime dhe i pjekur emocionalisht. Përshtypja e një djali të rëndë dhe të ashpër, ai shndërrohet në një njeri që vlerëson familjen mbi të gjitha. Në fund, protagonisti është në gjendje të vlerësojë thellë njerëzit përreth tij.

Mbyllja mjeshtërore e sagës

Pavarësisht nga distanca e dukshme midis afateve kohore, Zotërat e kohës bëhet mbyllja perfekte e trilogjisë. Sepse lidhja është vendosur përfundimisht midis të gjitha pretendimeve që kanë ndodhur që nga ajo kohë Heshtja e Qytetit të Bardhë dhe familja e Unait. Sipas faqes Lexues në Lexues (2018), shkrimtari lë "të gjitha skajet të lidhura së bashku, sado e vështirë të duket ndonjëherë".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.