8 nga titujt më të përfolur të romanit historik tani

Më ka munguar numri një Një kolonë zjarri, Ken follet, i cili sapo është botuar dhe tashmë është në krye të listës. Duket se miliona ndjekës të shkrimtarit Uellsit po e prisnin me padurim. Por ka më shumë tituj që janë në pozitat e para të më të komentuarve tani roman historik. Unë i kam mbajtur këto Libra 8, duke filluar nga risitë në klasike.

Lordët e veriut - Bernard Cornwell

Libri i tretë në sagën e Saksonët, Vikingët dhe Normanët de Bernard Cornwell, shkrimtari prestigjioz anglez, krijues i pushkatarit Richard Sharpe dhe mjeshtër i zhanrit. Vendosur në pushtimet e Vikingut të Britanisë së Madhe gjatë mbretërimit të Alfred i Madh, ky titull i serisë u botua në vitin 2008.

Protagonist është Uhtred Ragnarson, ndonjëherë i njohur si Uhtred Uhtredson. Lindur në Northumbria, ai është kapur dhe birësuar nga danezët. Ata e edukojnë atë si një të tyren. Në këtë roman Uhtred kthehu në veri pasi ndihmoi Alfredin për ta kthyer Wessex-in në një mbretëri të pavarur Sakson. Ai dëshiron të gjejë motrën e tij, por gjatë rrugës do të hasni në një tokë të trazuar dhe në luftë.

Pikërisht kjo sagë ka edhe një adaptimi i fundit si serial televiziv nga titulli yt i pare, Mbretëria e fundit.

hëna, S Palace - Weina Dai Randel

Ishte romani i parë të këtij shkrimtari kinez. Ne jemi në año 631 dhe protagonist, Mei, i cili jeton me familjen e tij në heshtje, por për shkak të rrethanave, do të bëhet pjesë e harem i konkubinave të pallatit perandorak. Ju nuk do të keni zgjidhje tjetër përveçse të provoni tërhiqni vëmendjen e perandorit. Dhe ajo do ta bëjë atë në mënyrën e vetme që di se si: me cilësitë që e kanë bërë një i dëbuar ndër konkubinat e tjera.

Buzëqeshja e ujkut - Tim Leach

Ende në porosi paraprake sepse nuk botohet deri më 26 tetor. Leach u diplomua në Universitetin e Warwick, ku jeton dhe jep mësime për shkrime krijuese.

Një histori tjetër me Vikings me një protagonist, poetin Kirián pa tokë. Ai dhe shoku i tij Gunnar, një luftëtar antik Viking i vendosur në Islandë, dolën vrasin fantazmën që ngacmoi një fermë fqinje. Por ishte një mashtrim dhe ata vranë një njeri. Ai krim, në Islanda e shekullit të XNUMX-të , pa mbretër ose shefa, mund të pastrohej vetëm me argjend ose gjak. Ose përballet me një kundërshtar me buzëqeshje ujku.

Kalorësi i derrit të bardhë - José Javier Esparza

Gazetari dhe shkrimtari, autor i më shumë se 20 romaneve historikë, botoi këtë roman në 2012. Tregon historinë e Zona, e cila në vitet e fundit të Shekulli i XNUMX-të të epokës sonë, ai kalon malet Kantabri me familjen e tij në kërkim të një toke më të mirë. Por ata e dinë se ata mund të hasin në plaçkitjen e muslimanëve ose të përfundojnë si skllevër në tregun e madh të Kordoba. Avatarët tuaj do të jenë pararendësit e Ripushtimit.

Spartani - Javier Negrete

Ky i diplomuar në Filologji Klasike kultivon kryesisht zhanret e fantazi dhe trillim shkencor. Por ai ka shkruar edhe një roman erotika me sukses.

Gjithashtu në para-shitje deri në fund të këtij muaji, me këtë roman ne shkojmë në vit 480 a C. Mbreti Leonidas, para se të vdiste në betejën e Termopileve, dorëzoji një letër oficerit Perseu dhe e urdhëron atë të kthehet në Sparta dhe t'ia japë gruas së tij, Gorgo. Por në të vërtetë Perseu është djali i mbretit Damarato, i cili, viktimë e komploteve të pallatit, humbi të drejtën e fronit dhe duhet të mësojë të mbijetojë si një luftëtar i thjeshtë.

Saga e të vjetrave - Eva García Sáenz de Urturi

En 2012 ky roman u botua i cili ishte një nga shitjet e mëdha dhe fenomenet kritike. Historia dhe marrëdhëniet e jetëgjatë Iago del Castillo, me 10.300 vjet, dhe Adriana, prehistoriani i ri dhe i vendosur që kthehet në Santanderin e saj të lindjes, i punësuar në muzeun ku ai punon, është ende në modë.

Kapiten i detit dhe i luftës - Patrick O'Brian

Një klasik i klasikëve. Titulli i parë në seri prej 21 romaneve të shkruara nga mjeshtri britanik i zhanrit aventurë detare. Me protagonist kapitenin Jack Aubrey dhe natyralist dhe spiun Stephen Maturin, ata akoma janë thelbësor për ata që krenohen se janë adhurues të romanit historik.

Në këtë roman të parë jemi Mahon, ne prill 1800, në mënyrë të plotë luftërat napoleonike midis Britanisë së Madhe dhe Francës. Atje, gjatë një koncerti, Dr. Stephen Maturin takon togerin e atëhershëm Jack Aubrey. Të personazheve sa të ndryshëm aq edhe të kundërt, miqësia që ata do të zhvillojnë do të jetë përgjithmonë.

Do te shpetoj jeten tende - Joaquín Leguina dhe Rubén Buren

Më 5 korrik ky roman fitoi Çmimi i Romanit Historik Alfonso X El Sabio në botimin e tij të gjashtëmbëdhjetë. Shkruar së bashku me Leguina dhe Buren, ai tregon jetën e Melchor Rodriguez, një anarkist i njohur gjithashtu si «Engjëlli i kuq', E cila shpëtoi shumë jetë gjatë Luftë civile dhe se ai është stërgjyshi i Buren.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.