Si të analizojmë një poezi

Fragment i një poezie nga Miguel Hernández.

Fragment i një poezie nga Miguel Hernández.

Nga pikëpamja letrare akademike, Njohja e hapave që duhet të ndiqni për të ditur se si të analizoni një poezi është thelbësore. Aktualisht, të gjitha llojet e punëve zakonisht gjenden në internet, nga artikujt mjaft informalë në internet te dokumentet pedagogjike në revistat e indeksuara. Të gjithë ata zakonisht përkojnë në një pikë: poezitë janë një lloj shprehje lirike e strukturuar në vargje.

Prandaj, kur analizohet një poezi Shtë e rëndësishme të rishikohen përkufizime të tilla si: strofa, objekti lirik, rima, synalefa, synereza, ndër të tjera. Në këtë mënyrë, poezitë mund të klasifikohen, interpretohen dhe "maten". Sigurisht, pa pretenduar se formon kritere unanime, pasi një rrëfim i stilizuar i dalë nga frymëzimi gjithmonë ka një ngarkesë të madhe subjektive për ata që e lexojnë.

Poetike

Poetike është sistemi ose procesi i analizës së poezisë. Bazohet në identifikimin e elementeve më të rëndësishëm brenda strukturës së poezisë. Ndërsa një poezi duhet të kuptohet më shumë si një e tërë, kënaqësia e saj nuk buron nga ndarja e pjesëve të saj për një shqyrtim të hollësishëm. Sepse, në fund të fundit, një poezi është shprehje e bukurisë përmes fjalëve të shkruara.

Megjithëse jo të gjitha janë shfaqje sublime kur bëhet fjalë për poezinë, poezitë e motivuara nga frika ose terrori nuk mund të injorohen. Në çdo rast, shumica janë me natyrë epike, lirikat e të cilave mund të pasqyrojnë ekzaltime ose pasqyrime dramatike, romantike dhe miqësie. Poetika bazohet në konceptet e mëposhtme:

Versifikimi

Shtë një analizë stilistike që kërkon të kategorizojë poezinë (në sonet, ode, romancë ...), si dhe përcaktimin e llojit të strofave (katërkëndësh, limerik, i tetë ose i dhjetë). Në mënyrë të ngjashme, lajmërimi përfshin rimën (bashkëlidhëse ose bashkëtingëllore), leksikun (fjalët kyçe, përdorimi i emrave, mbiemrat) dhe burimet letrare (personifikimi, metaforat, onomatopoja, anafora).

Përmbajtja dhe interpretimi

Bëhet fjalë për arsyen ose objektin e shkrimit. Pyetja e domosdoshme është: cili është mesazhi i poezisë? Pra, "si" marrësi deshifron kuptimin e veprës varet drejtpërdrejt nga vija narrative e krijuar nga autori. Thelbësore në këtë pikë është aftësia e shkrimtarit për të ngjallur emocione, imazhe, ndjesi - dhe madje intuitë - tek lexuesi, përmes krahasimeve ose antitezave.

Përdorimi i burimeve letrare duhet të jetë në përputhje me temën e poezisë. Commonshtë e zakonshme që veprat më të goditura të jenë ato që shprehin gjendjen shpirtërore të poetit. Qoftë duke iu referuar familjes, vetmisë apo mbijetesës.

Jozefi i Esproncedës.

Jozefi i Esproncedës.

Elementet e zhanrit lirik

Objekti lirik:

Isshtë personi, entiteti ose rrethana që shkakton ndjenjat në zërin poetik. Zakonisht ka një referencë të prekshme, precize dhe konkrete (një qenie e gjallë ose një objekt i veçantë, për shembull).

Folësi lirik:

Shtë zëri i poezisë, i emetuar nga një rrëfimtar. Mund të jetë gjithashtu zëri i një personazhi tjetër përveç autorit brenda përbërjes letrare. Shprehni ndjenjat dhe emocionet nga një këndvështrim i brendshëm në botën e veprës.

Qëndrimi lirik:

Disponimi ose mënyra e shprehjes së ideve brenda një poezie për të përshkruar një realitet. Mund te jete:

 • Enunciative: kur folësi lirik i referohet në vetën e parë ose të tretë një situate ose elementi të jashtëm për veten e tij.
 • Apostrofike: ku folësi lirik tregon për një person të dytë (interpelancë) që mund të përkojë ose jo me objektin lirik.
 • Karmina: kur shfaqja e folësit lirik vjen nga vetja e brendshme. Zakonisht është në vetën e parë dhe me një perspektivë të theksuar subjektive.

Lëvizja lirike ose tema:

Ai përfaqëson kontekstin, mjediset, mendimet dhe emocionet që gjallërojnë ndjeshmërinë e poetit.

Temperamentin e humorit:

I referohet qëndrimit emocional të manifestuar nga poeti. Kjo mund të pasqyrojë trishtim, ose gëzim. Zemërimi, zemërimi ose terrori janë gjithashtu të zakonshme.

Masa e vargjeve

Numri i rrokjeve në secilin varg përcakton nëse ato janë të artit të vogël (me tetë rrokje metrike ose më pak. Gjithashtu nëse ato janë të artit madhështor (nëntë ose më shumë rrokje metrike). Po kështu, duhet të merret parasysh nëse vërehen umlauts, synalephas ose syneresis. Këta faktorë modifikojnë numrin total të rrokjeve të një vargu.

Dieresis:

Ndarja e zanoreve që zakonisht do të ishte një rrokje e vetme. Kjo prodhon një ndryshim në shqiptimin normal të një fjale. Tregohet nga dy pika (diaeresis), në zanoren e dobët të prekur (ï, ü), siç shihet në vargun vijues nga Fray Luis de León:

 • Ai të cilitti- ai mund-da-nal rü-i-do.

Sinereza:

Bashkimi i dy zanoreve të forta të dy rrokjeve të ndryshme nga pikëpamja gramatikore. Një shembull mund të shihet në vargun vijues të 14 rrokjeve metrike (alejandrino) nga José Asunción Silva:

 • Me mo-vi-mien-to-ritëm-mi-bashkë ai da-lan-cea the djalë

Sinalefa:

Formimi i një rrokje metrike nga dy ose më shumë zanore që u përkasin fjalëve të ndryshme. Mund të ndodhë edhe me një shenjë pikësimi në mes. Shembull (vargu oktozilibër i espronceda):

 • Erë-të në po-pa, të të-da shih-it.

Ligji përfundimtar i theksit:

Sipas rrokjes së theksuar të fjalës së fundit, rrokjet metrike shtohen ose zbriten nga totali i vargut. Nëse fjala është e mprehtë, shtohet një; nëse është esdrújula, dikush hiqet; kur është serioz, mbetet.

Rima

Miguel Hernandez.

Miguel Hernandez.

Kur analizoni një poezi, një nga hapat thelbësorë është të vëzhgoni llojin e rimës së fjalëve të fundit të secilit varg. Nëse përkon në zanoret dhe bashkëtingëlloret, quhet "bashkëtingëllore". Në mënyrë të ngjashme, quhet "bashkëtingëllore e përsosur" nëse rrokjet e theksuara gjithashtu përkojnë. Siç mund të shihet në fragmentin vijues të Miguel Hernandez:

... "Çdo pesë nëero

çdo janar të vënashkoi

këpucët e mia do të shkojnëero

te dritarja frshkoi

Në vend të kësaj, kur vetëm zanoret përfundimtare përkojnë në rimë, ajo quhet «bashkëveprim». Në fragmentin vijues nga Antonio Machado, ky lloj rime është vërejtur midis vargjeve 2 dhe 4:

“Shtë një natë dimri.

Bora bie në një vorbullino.

Ora Alvargonzález

një zjarr gati i shuarido".

Stanza

Një tjetër nga aspektet themelore kur analizohet një poezi janë karakteristikat e strofave. Ato klasifikohen sipas numrit dhe gjatësisë së vargjeve. Kuptimi nga strofa "një grup vargjesh që përmbajnë një ritëm dhe një ritëm". Më poshtë janë llojet e ndryshme të strofave:

 • Çiftëzohet (strofa me dy rreshta)
 • Strofa me tre rreshta:
  • E treta.
  • Solea
 • Strofa me katër rreshta:
  • Kuartet.
  • Rrumbullakët.
  • Serventesio.
  • Katërkëndësh
  • Çifteli.
  • Seguidilla.
  • Brez
 • Strofa me pesë rreshta:
  • Kuintet.
  • Limerik
  • Lira
 • Strofa me gjashtë rreshta:
  • Sestina.
  • Sekstil.
  • Binjakët e thyer të këmbëve.
 • Strofa me tetë rreshta:
  • Kryetari i Bashkisë Copla de Arte.
  • I teti mbretëror.
  • I teti italian.
  • Pamfleti
 • Strofa me dhjetë rreshta:
  • E dhjeta.
 • Stanza pa një numër të caktuar të vargjeve:
  • Romance.
  • Zhurmë
  • Romancë.
  • Silva.

Njohja e këtyre elementeve çon në një kuptim më të plotë

Kuptoni dhe Studimi në një mënyrë të bollshme, secili nga aspektet e shpjeguara këtu hap një derë të madhe për ata që synojnë të studiojnë poezi. Megjithëse kjo zhanër varet shumë nga subjektiviteti, njohja e të gjitha aspekteve që ndërhyjnë në krijimin e saj është thelbësore për arritjen e punëve me peshë që plotësojnë ekspresivitetin e nevojshëm dhe mesazhi i të cilave arrin tek lexuesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.