Miguel Hernandez. 110 vjet të një poeti të pavdekshëm. Përzgjedhja e poezive

Don Miguel Hernandez ka lindur në Orihuela më parë Vjet 110 një ditë si sot. Një nga poetë më të mëdhenj dhe thelbësorë të letërsisë spanjolle na la shumë herët dhe shumë të rinj. Këtë vit ka qenë edhe 75 vjetori i vdekjes së tij në 1942 nga tuberkulozi. Por çdo 30 tetor ne festojmë përsëri se është e jona, që shkruajti në gjuhën tonë të bukur dhe se na la një trashëgimi nga vargjet më të bukura që mund të gjenden.

Luftëra të trishtuara, Punëtorë ditorë, Kenga e fundit, Nana qepë, Duart… Ata janë kaq shumë dhe aq të mirë. Vlen kjo e thjeshtë haraç për figurën dhe artin e tij duke kujtuar një pjesë të punës së tij me një përzgjedhje të vargjeve dhe poezive të mia të preferuara. 

Miguel Hernandez Gilabert

Nació en Orihuela më 30 tetor 1910 dhe ai ishte gjithashtu një dramaturg përveç të qenurit poet. Ishte nga një familje e përulur dhe atij iu desh të braktiste shkollën herët për të shkuar në punë si pastor. Por ishte një lexues i madh i poezisë klasike (Garcilaso, Góngora, Quevedo ose San Juan de la Cruz) dhe kështu gjeti frymëzimin dhe aftësinë e tij për poezi.

Ishte nga 1930 kur filloi botoni poezinë e tij në revista si Qyteti i Orihuela Dita e Alicante. Në atë dekadë ai shkoi në Madrid dhe ai gjithashtu bashkëpunoi në botime të ndryshme, të cilat i lejuan atij të bashkëveprojë me më shumë poetë të kohës. Kur Orihuela u kthye, ai shkroi Ekspert në Hënëku mund të shihni ndikimin e autorëve që ai lexoi në fëmijërinë e tij dhe të atyre që takoi në atë udhëtim në Madrid.

Kur u kthye në Madrid për t'u vendosur, ai punoi si redaktorFjalori i luftimeve me dema të Cossío dhe në Misionet pedagogjike shënuar nga Alejandro Casona. Inshtë në këto vite kur ai shkroi poezi si Bilbili i shkelur Imazhi i gjurmës tuaj, dhe më të njohurit Rrufeja që nuk ndalet kurrë.

Gjatë Luftës Civile të përbërë Era e fshatit y Njeriu kërcen, tituj të asaj që filloi të quhej "poezi e luftës". Pas luftës, u përpoq të largohej nga Spanja, por ai u arrestua në kufirin me Portugalinë. Të tijat Denim me vdekje në fillim u kthye në atë të tridhjetë vjet. Në burg përfundoi Libër këngësh dhe balada të mungesave. Por ai u sëmur nga tuberkuloz dhe vdiq më 28 mars, 1942 në burgun e Alicante.

Përzgjedhja e vargjeve

Nana qepë

ndoshta të poezive të tij më të bukura dhe tronditëse që poeti shkruajti në burg në përgjigje të letrës së gruas së tij. Ata kishin humbur fëmijën e tyre të parë një vit më parë dhe ajo i tha se në ato ditë ajo hante vetëm bukë dhe qepë.

Qepa është acar
i mbyllur dhe i varfër.
Acar i ditëve tuaja
dhe të netëve të mia.
Uria dhe qepa,
akulli i zi dhe acari
i madh dhe i rrumbullakët.

Në djepin e urisë
fëmija im ishte.
Me gjak qepësh
i ushqyer me gji.
Por gjaku juaj
i mbuluar me sheqer,
qepë dhe uri.

Një grua brune
zgjidhet në hënë
fije pas fije derdhet
mbi krevat fëmijësh.
Qesh, fëmijë
që unë të sjell hënën
kur është e nevojshme.

Lark i shtëpisë sime,
qesh shumë
Laughshtë e qeshura jote në sytë e tu
drita e botës.
Qesh shumë
që shpirti im të të dëgjojë
mundi hapësirën.

E qeshura jote më çliron
me jep krahe.
Vetmitë më marrin,
burgu me merr me vete.
Goja që fluturon,
zemër që në buzët e tua
shkëlqen. […]

Pemë ulliri

Andaluzianët e Jaén,
ullinj krenarë,
me thuaj ne shpirtin tim: kush,
kush i rriti ullinjtë?

Ata nuk u rritën nga asgjë,
as paratë, as zoti,
por toka e qete,
punë dhe djersë.

Të bashkuar me ujë të pastër
planetët tashmë të bashkuar,
të tre i dhanë bukurisë
të trungjeve të përdredhur.

Çohu, ulliri gri,
thanë ata rrëzë erës.
Dhe ulliri ngriti një dorë
themeli i fuqishëm. […]

Djali i natës

Duke qeshur, duke qeshur qartë ditën,
fëmija që unë doja të bëhesha dy herë në natë.
Nuk doja dritë më. Kështu që? Nuk do të dalë
më shumë nga ato heshtje dhe ato zymtësi.

Doja të isha… Për çfarë?… Doja të arrija i gëzuar
në qendër të sferës së gjithçkaje që ekziston.
Doja të sillja të qeshurën si gjënë më të bukur.
Kam vdekur duke qeshur i trishtuar.

Fëmijë dy herë fëmijë: tre herë për të ardhur.
Rrokullisuni përsëri në atë botë të errët të barkut.
Zbrapa, dashuri. Largohu, fëmijë, sepse nuk dua
dilni atje ku drita gjen trishtimin e saj të madh. […]

Kënga e burrit ushtar

Unë e kam mbushur barkun tënd me dashuri dhe mbjellje,
Unë e kam zgjatur jehonën e gjakut të cilës i përgjigjem
dhe unë pres në brazdë ndërsa plugu pret:
Unë kam arritur në fund

Brune me kulla të larta, dritë të lartë dhe sy të lartë,
gruaja e lëkurës sime, pije e shkëlqyeshme e jetës sime,
gjinjtë e tu të çmendur rriten drejt meje duke kërcyer
dreri i konceptuar.

Më duket se je një kristal delikat,
Kam frikë se do të më thyesh në pengesën më të vogël,
dhe përforconi venat tuaja me lëkurën time të ushtarit
jashtë si pema e qershisë.

Pasqyra e mishit tim, ushqimi i krahëve të mi,
Unë ju jap jetë në vdekjen që ata më japin dhe nuk e marr.
Grua, grua, dua të rrethohesh me plumba,
mall për plumb. […]

Boca

Goja që më tërheq gojën:
gojën që më ke tërhequr zvarrë:
gojë që vjen nga larg
të më ndriçojë me rrezet.

Alba qe ju jepni neteve te mia
një shkëlqim i kuq dhe i bardhë.
Goja e populluar me gojë:
zog plot zogj
Këngë që kthen krahët
lart dhe poshte.
Vdekja u kthye në puthje
të etur për të vdekur ngadalë,
ju i jepni barit të përgjakur
dy përplasje të ndritshme.
Buza mbi qiell
dhe toka buzën tjetër.

Puthje që rrokulliset në hije:
puthje kodrina
nga varrezat e para
deri në yjet e fundit.
Astro që ka gojën tënde
i heshtur dhe i mbyllur
deri në një prekje të kaltër të lehta
i bën qepallat të dridhen. […]

Unë e quaj demin e Spanjës

Çohu, dem i Spanjës: çohu, zgjohu.
Zgjohu plotësisht, dem i shkumës së zezë,
që ti të marrësh frymë nga drita dhe të lëshosh hijen,
dhe ju përqendroni detet nën lëkurën tuaj të mbyllur.

Zgjohu

Zgjohu plotësisht, të shoh në gjumë,
një pjesë e gjoksit dhe një tjetër e kokës:
që nuk je zgjuar akoma si zgjohet një dem
kur sulmohet me tradhti ujku.

Cohu.

Gërhij fuqinë tënde, shpalos skeletin tënd,
ngre ballin me boshtet kumbuese,
me dy mjetet për të trembur yjet,
për të kërcënuar parajsën me bri të tragjedisë.

Më lyej.

[...]

Burimi i biografisë: Instituto Cervantes


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.