José de Espronceda. 175 vjet pas vdekjes së tij. Përzgjedhja e vargjeve.

Dje ato u përmbushën Vjet 175 të vdekjes së Hoze de Espronceda, një nga poetët më të mëdhenj, të famshëm dhe më të admiruar të Romantizmi spanjoll Shekulli i XNUMX. Kështu konsiderohej ai kur vdiq. Dhe asgjë më mirë sesa marrja disa fraza, vargje dhe strofa të tij më së miri e njohur që të gjithë ne kemi recituar ndonjëherë.

Poeti Extremaduran na la disa nga punimet e samitit të letërsisë romantike të atdheut. Studenti nga Salamanca, El bota djallëzore, ku është e juaja Unë i këndoj Terezës, Sanço saldana, Bardha e Burbonit. Dhe poezitë e tij të shkurtra u mblodhën këngëtSi Xhelatin, Këngë kozak dhe natyrisht i pavdekshmi Këngë pirate. Epo, le të shijojmë vetëm këtë përzgjedhje.

 • Studenti nga Salamanca. Fillo

Ishte më shumë se mesnatë, tregojnë historitë e vjetra, kur në një ëndërr dhe në një heshtje të zymtë mbështjellën tokën, të gjallët duken të vdekur, të vdekurit largohen nga varri. Ishte ora kur zërat mbase të frikshëm tingëllojnë pa formë, kur dëgjohen hapa të heshtur të zbrazët dhe fantazmat e tmerrshme enden mes errësirës së dendur dhe qentë e tmerruar ulërijnë kur i shohin.

 • Kënga e piratit.
Njëzet diga
ne e kemi bere
përkundër
e anglishtes,
dhe ata kanë dhënë
pankartat e tyre
njëqind kombe
Te këmbët e mia.
 
Kjo është anija ime thesari im,
se liria eshte zoti im,
ligji im, forca dhe era,
atdheu im i vetëm, deti.
 • Kënga e vdekjes.

I vdekshëm i dobët mos të tremb
errësira ime dhe as emri im;
njeriu gjen në gjirin tim
një term për keqardhjen e tij.
Unë ju ofroj me dhembshuri
larg nga bota një azil,
ku në hijen time të qetë
përgjithmonë fle në paqe.

 • Soneti.

I freskët, i harlisur, i pastër dhe aromatik,
gala dhe zbukurim i lapsit me lule,
gallatë e vendosur në buqetën e ngritur,
aroma përhap trëndafilin e porsalindur.

Por nëse dielli që digjet një zjarr i zemëruar
dridhet, nga topi në zjarr,
aroma e ëmbël dhe ngjyra e humbur,
gjethet e saj mbajnë atmosferën e nxituar.

Kështu që fati im shkëlqeu për një moment
mbi krahët e dashurisë, dhe një re të bukur
Unë bëra mbase lavdi dhe gëzim.

Por, mjerisht, ajo e mirë u kthye në hidhërim,
dhe pa gjethe në ajër ngrihet
lulja e embel e shpreses sime.

 • Bota e Djallit, Canto I.

"Kush do të mendojë ndonjëherë, Tereza ime,
se ishte një pranverë e përjetshme lotësh
kaq shumë dashuri të pafajshme, aq shumë gëzim,
kaq shumë kënaqësi dhe delir kaq shumë?
Kush do të mendojë ndonjëherë se do të vijë një ditë
në të cilën, humbi hijeshinë qiellore
dhe syri ka rënë,
sa kënaqësi do të shkaktonte zemërim? "

Shekujt në shekuj kalojnë;
burrat pasojnë burrat,
në pleqëri llogaritjet tuaja rrëzohen,
madhështia e tyre dhe lavditë e vdekjes:
drita që ndezin shpirtrat e tyre
vdesin në mjegullën që ata nuk mund ta pushtojnë,
Dhe kjo është historia e njeriut dhe çmendurisë së tij
një varr i ngushtë dhe i qelbur!

 • Tek një yll.

Unë indiferent ndjek rrugën time
në mëshirën e erërave dhe të detit,
dhe të dorëzuar, në krahët e fatit,
Nuk më intereson të kursej ose të përmbysem.

 • Natën.

Përshëndetje, ose ti, natë e qetë,
Mund ta shihni botën në gusht,
dhe keqardhjet e një të trishtuar
me errësirën tënde ëmbëlsohesh.

 • Në një bilbil.

Këndo natën, këndo në mëngjes
bilbil, në pyll dashuritë e tua;
këndo, kush do të qajë kur qan
perlat e agimit në lulen e hershme.

 • Për në hënë.

Hëna e dobët, se ankesat e mia të trishtuara
e ëmbël ju merrni me një fytyrë të mirë,
nëse të prek mjerimi im i hidhur,
qaj me mua

 • Atdheut.

O vendi im i dashur!
Ku shkuan heronjtë tuaj në luftë,
Shpata juaj nuk është mundur?
Oh! të fëmijëve tuaj në ballin e përulur
Ka skuqje të gdhendur;
Për sytë e tij të rënë trishtueshëm
Të qarat janë të mbushura me njerëz.

 • Kënga e Kozakut.

Kapriçoja jonë do të diktojë ligje atje,
shtëpitë tona do të jenë fortesa,
skeptrat dhe kurorat e mbretërve
cilat lodra të fëmijëve do të rrokullisen.
Urra! Fluturojnë! për të kënaqur dëshirat tona:
ato me te bukurat do te na dhurojne dashurine e tyre,
dhe ata nuk do t'i gjejnë fytyrat tona të shëmtuara,
që fituesi shkëlqen gjithmonë bukur.
Ura, kozakë të shkretë! Urra!
Evropa ju sjell një plaçkë të shkëlqyer:
fushat e tyre do të jenë pishinë të përgjakshme,
e rreshtave festën e ushtrisë së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.