Shtrigat

Citim i Roald Dahl.

Citim i Roald Dahl.

Emri i Roald Dahl është sinonim i suksesit letrar dhe tregtar, si dhe i veprave të pavdekshme dhe polemikave të mëdha. Një nga krijimet e autorit uellsian që bashkon të gjitha këto karakteristika është Shtrigat (1983). Është një tekst i letërsisë për fëmijë me nuanca të fantazisë së errët, sa i lavdëruar aq edhe i përbuzur që në momentin e daljes.

Zërat kundër Shtrigat -titulli origjinal në anglisht- tregojnë për një qasje mizogjene dhe një fund që mund të nxisë vetëvrasjen. Është më shumë, libri është ende i ndaluar nga disa biblioteka britanike dhe amerikane. Nga ana tjetër, ky libër renditet i 81-ti ndër romanet më të mirë për fëmijë në histori sipas Revista e Bibliotekës së Shkollës nga SHBA

Analiza e Shtrigat

Figurë

kryesor

 • Luke, një djalë anglez nga mbeti jetim shtatë vjet pas vdekjes së prindërve në një aksident automobilistik
 • gjyshja e Lukës, OBSH ka njohuri thelbësore rreth shtrigave.

Plotësuese

 • Gratë e "Shoqërisë Mbretërore për Parandalimin e Mizorisë ndaj Fëmijëve".
 • Magjistarja e Madhe, magjistarja më e frikshme dhe e keqja e botës.
 • Bruno Jenkins, një djalë i cili transformohet në një mi nga Shtriga e Madhe dhe përfundon të jetë Aleati i Lukës dhe gjyshja e protagonistit.
 • Prindërit e Brunos; veçanërisht, zonja Jenkins, e cila vuan nga frika nga minjtë.
 • Të darkuarit në festën e hotelit.

Argument

Gjyshja e Lukës i thotë nipit se shtrigat janë të vërteta dhe detajet cilat janë sinjalet më të përdorura për identifikimin e tyre. Këto entitete të liga nuk kanë pamjen drithëruese të përrallavePërkundrazi, ato janë femra të bukura, në dukje normale. Në fakt, shtrigat angleze drejtojnë Shoqërinë Mbretërore për Parandalimin e Mizorisë ndaj Fëmijëve.

Objektivi i vërtetë i shoqatës së shtrigave është të gjejë teknika më afektive për asgjësimin e foshnjave.. Për të arritur qëllimin e tij, grupi i lartpërmendur i shtrigave organizon çdo vit një festë në një hotel luksoz në Bournemouth. Pra, thelbi i tregimit përshkruan se si Luka vendos të ndalojë keqbërësit që t'i kthejnë të gjithë në gala në minj.

rrëfim dhe stil

libri gjendet rrëfyer në vetën e parë me gjuhë të përmbledhur të përshtatshme për çdo personazh. Në të njëjtën kohë, një varg trembjesh e kthejnë leximin në një "koktej" mjaft tërheqës për lexuesit. Për këto arsye, autori arrin të përcjellë një ndjenjë vërtetësie në ngjarjet e raportuara, të cilat mund të klasifikohen në tre grupe sekuencash të diferencuara mirë.

Pjesë të romanit dhe cilësimet

E treta e parë e tekstit përfshin Qëndrimi i Lukës në Norvegji nën kujdesin e gjyshes së tij. Pjesa e dytë tregon djalin me gjyshen e tij gjatë pushimeve tuaja verore në Grand Hotel në Bournemouth, Angli. Atje, ata zbulojnë se gratë që qëndrojnë në hostel janë shtriga të fshehta.

Ndërkohë femrat perverse Ata zbulojnë Lukën dhe e shndërrojnë atë në një mi.. Më vonë, pjesa e tretë e librit rrëfen sesi fëmija brejtës arrin të prishë planet e magjistarëve kur i detyron ata të provojnë "krijuesin e miut". Më në fund, protagonisti dhe gjyshja e tij kthehen në territoret nordike, ku premtojnë të zhdukin të gjitha shtrigat në planet.

Një roman shumë i diskutueshëm për fëmijë

Ekspozimi i femrave tërheqëse të paraqitura në tekst si shtriga të liga Nuk është saktësisht një burim frymëzimi për kauzën feministe. Në fakt, kjo qasje është dëshmia kryesore e kritikëve më të vendosur të romanit, të cilët pretendojnë se ai "i mëson djemtë të urrejnë gratë".

Një aspekt tjetër shumë i diskutuar është fundi i librit. Arsyeja: gjyshja i tregon Lukës se në formën e tij brejtës vështirë se do të jetojë një dekadë. Mirëpo, atij nuk i intereson, sepse për shkak të moshës së shtyrë (86) të plakës, ndoshta edhe ajo nuk do të jetojë më shumë se nëntë vjet. Prandaj, kritikët shohin një mesazh të fshehtë të vetëvrasjes si një mënyrë për të mos u rritur.

Rreth autorit, Roald Dahl

Djali i Harald Dahl dhe Sofie M. Hesselberg (të dy shtetas norvegjezë), Roald Dahl lindi më 13 shtator 1916, në Llandaff, Cardiff, Uells. Kur shkrimtari i ardhshëm ishte vetëm disa vjeç, ai humbi motrën dhe babain e tij. Megjithatë, nëna vendosi të qëndronte në territorin britanik (në vend që të kthehej në vendlindjen e saj), pasi dëshira e zotit Harald ishte të shkollonte fëmijët e tij atje.

Roald Dahl.

Roald Dahl.

Gjatë adoleshencës së tij, Roald Ai studioi në Repton College në Derbyshire, ku shkëlqeu në aktivitete të ndryshme jashtëshkollore dhe sportive. Përveç kësaj, nxënësit e shkollës në fjalë morën çokollata falas nga një fabrikë aty pranë që ata t'i provonin. Me sa duket, kjo ngjarje e frymëzoi të shkruante Charlie dhe fabrika e çokollatave (1964), libri i tij më i famshëm.

Një rini plot udhëtime dhe aventura

Young Dahl ishte një udhëtar i shpeshtë, duke kaluar shumicën e pushimeve të tij verore me familjen e tij norvegjeze dhe duke eksploruar Newfoundland pas shkollës së mesme. Në vitin 1934, ai u bashkua me kompaninë Royal Dutch Shell; dy vjet më vonë ai u dërgua në Dar-es-Salaam. Në Tanganyika (Tanzania e sotme), ai takoi kafshë të egra ndërsa kryente detyrat e furnizimit me karburant.

Pas shpërthimit të Luftës së Dytë Botërore, Dahl u pranua në Forcat Ajrore Mbretërore.. Falë kësaj, ai ishte në gjendje të vlerësonte horizontet e gjera të peizazheve afrikane gjatë disa fluturimeve të zbulimit. Ndonëse në atë kohë nuk u urdhërua të hynte në luftime, ajo pësoi një aksident në Libi (shtator 1940) për shkak të një vendosje të gabuar dhe u qëllua nga forcat italiane.

Shkrime të hershme

Pasi u shpëtua nga shkretëtira dhe kaloi pesë muaj në spital, Dahl u transferua në skuadron e 80-të të Forcave Britanike të Ekspeditës. Në mesin e vitit 1941 ai u urdhërua të bombardonte një flotë anijesh në Chalcis, Greqi. në një disavantazh të qartë, pasi ai u përball me gjashtë avionë armik i vetëm me Uraganin e tij. Këto ngjarje shfaqen në tekstin autobiografik Fluturon vetëm (1986).

Publikimi i tij i parë me shkrim ishte I lehtë peasy (1942), një histori për rrëzimin e avionit të tij në Afrikën e Veriut që u shfaq në E shtunë Evening Post të Uashingtonit. Në atë kohë, Dahl po shërbente tashmë si zëvendës atasheu ajror në kryeqytetin amerikan. Në territorin e Amerikës së Veriut ai takoi gruan e tij entre 1953 dhe 1983, aktorja Patricia Neal, me kë kishte pesë fëmijë.

Karriera letrare

Nga viti 1943 dhe deri në vdekjen e tij më 23 nëntor 1990 (për shkak të leucemisë), Roald Dahl publikoi rreth 50 botime të shkruara. Pjesa më e madhe (dhe më e njohura) e krijimeve të tij letrare ishin proza ​​për fëmijë (gjithsej 17). Për më tepër, shkrimtari uellsian u dallua me poezinë e tij për fëmijë, romanet fiksionale, antologjitë e tregimeve, kujtimet dhe skenarët për filma dhe televizion.

Disa nga librat e tij për fëmijë janë përshtatur në kinema kohët e fundit

 • James dhe pjeshka gjigante (Walt Disney Pictures, 1996)
 • Matilda (TriStar Pictures dhe Jersey Films, 1996)
 • Charlie dhe fabrika e çokollatave (Village Roadshow Pictures, 2005)
 • Z. Fox fantastik (20th Century Fox, 2009)
 • Shtrigat (Esperanto Filmoj dhe Image Movers, 2020).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.