Roald Dahl lindi 100 vjet më parë sot

Roald Dahl lindi 100 vjet më parë sot

Ndodhi më 13 shtator 1916 kështu që edhe sot ndodh 100 vjet që kur lindi Roald Dahl, Shkrimtar britanik i veprave për fëmijë dhe të rritur. Librat e tij më të njohur janë "Matilda", "Charlie dhe Fabrika e Çokollatave", "Shtrigat" y "Përrallë e të papriturave", ndër shumë të tjerë.

Ishte një autor pjellor sepse ai mund të shkruante gjithçka: poezi për fëmijë, prozë, tregime të shkurtra, vepra autobiografike, teatër dhe madje skenarë filmash.

Jeta dhe puna

Siç thamë më parë ai ishte një shkrimtar britanik por i tij origjinë ishte Norvegjeze, vend ku ai do të kalonte një pjesë të madhe të pushimeve të tij të fëmijërisë.

Jeta e tij nuk ishte e lehtë: babai i tij vdiq kur ai ishte vetëm 3 vjeç, 3 javë pasi motra e tij Astri gjithashtu vdiq nga apendesiti; ai mori një arsimim të rreptë, pa shpërblim anglez (ishte dëshira e babait të tij që ai të arsimohej në anglisht dhe jo shkolla norvegjeze); dështoi në studime; mori pjesë në Luftën e Dytë Botërore si aviator, ku u godit dhe u rrëzua në aeroplanin e tij duke shkaktuar lëndime kaq të rënda sa që u dërgua në shtëpi; Pasi ishte martuar me aktoren amerikane Patricia Neal, vajza e tij Olivia vdiq me vetëm 7 vjet encefalit dhe Theo, djali i tij, pësoi një aksident trafiku që do të shkaktonte hidrocefalus.

Ai vdiq në vitin 1990 në qytetin e Oksfordit, për leuceminë.

Punime te shquara

Nëse do të fillonim të përmendnim secilën prej veprave që Roald Dahl shkroi, nuk do të mbaronim, kështu që ju lëmë me ato më të dukshmet dhe domethënëse, ato që e bënë atë të njohur jo vetëm si shkrimtar, por edhe që ne vazhdojmë t'i kujtojmë atë sot, 100 vjet më vonë. të lindjes së tij:

 • "Danny, kampioni i botës"
 • "Gishti magjik"
 • "Matilda, historia e një vajze të dashuruar me librat"
 • "Charlie dhe Fabrika e Çokollatave"
 • Djalë
 • "Fluturimi"
 • "Çfarë gabimesh të neveritshme"
 • "Dhelpra super"
 • "Ilaçi i mrekullueshëm i Jorge"
 • "Gjigandi i madh me zemër të mirë"
 • "Përralla në vargje për fëmijë të ligj"
 • "Vikari që foli mbrapsht"
 • "Viti im"
 • "The Mimpis"
 • "Agu Trot"

"Charlie dhe Fabrika e Çokollatave"

Roald Dahl lindi 100 vjet më parë sot - Charlie dhe Fabrika e Çokollatave

Isshtë libri më i njohur i autorit dhe një pjesë e "fajit" është në filmin që është bërë në lidhje me të. Libri ishte botuar në 1964, me shume se 13 milion kopje në të gjithë botën dhe u përkthye në një total prej 32 gjuhë. Por vetëm në vitin 2005 regjisori i filmit Tim Burton Ai vuri re madhështinë e kësaj vepre letrare. Një mësim i tërë si për më të riun ashtu edhe për më të madhin.

Përmbledhje

Një fëmijë që jeton në varfëri, në një shtëpi me vetëm dy dhoma, me prindërit dhe gjyshërit e tij, gjithmonë merr një shirit çokollatë të vetme për ditëlindjen e tij. Pranë shtëpisë së tij, një fabrikë e madhe çokollate bën një turne udhërrëfyes dhe pesë bare për këdo që gjen çmimin në një nga mbështjellësit.

Fraza dhe citate të shkurtra të Roald Dahl

 • Vampirët janë gjithmonë burra. Dhe e njëjta gjë vlen për goblins. Dhe të dy janë të rrezikshëm. Por asnjëri prej nesh nuk është aq i rrezikshëm sa një shtrigë e vërtetë ”.
 • "Nuk ka rëndësi se si jeni apo si dukeni, për sa kohë që dikush ju do."
 • Gjithçka në këtë dhomë është e ngrënshme. Edhe unë jam. Por ky do të ishte kanibalizëm, fëmijë të dashur, dhe është zhgënjyer në shumë shoqëri. ("Charlie dhe Fabrika e Çokollatave").
 • Ai që nuk beson në magji nuk do ta gjejë kurrë.
 • "Një autobiografi është një libër që një person shkruan për jetën e tij dhe zakonisht është plot me të gjitha llojet e detajeve të mërzitshme."
 • "Nëse planifikoni të arrini diku në jetë, duhet të lexoni shumë libra".
 • "Të rriturit janë krijesa plot teka dhe sekrete".
 • «Në botë nuk ka asgjë më të keqe sesa të ulesh para një televizioni. Në fakt, do të rekomandohej shumë që të hiqet krejt kjo gjë e neveritshme ". ("Charlie dhe Fabula e Çokollatës").
 • Mos harroni se shtrigat kanë magji në gishta dhe fuqi djallëzore në gjak. Ata mund të bëjnë që gurët të kërcejnë si bretkosa dhe të bëjnë që gjuhët e zjarrit të kalojnë mbi sipërfaqen e ujit. Këto fuqi magjike janë të tmerrshme. Për fat të mirë, sot nuk ka një numër të madh të shtrigave në botë. Por ka ende mjaft për t'ju trembur. ("Shtrigat")

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.