Matilda

Citim i Roald Dahl.

Citim i Roald Dahl.

Matilda është një klasik i letërsisë për fëmijë i shkruar nga romancieri i njohur Roald Dahl. Versioni i tij origjinal në anglo-sakson u botua në tetor 1988 dhe paraqiti ilustrime nga britaniku Quentin Blake. Botimi i tij në spanjisht u prezantua nga Redaksia Alfaguara me një përkthim nga Pedro Barbadillo; ky version ruajti punën e Blake.

Matilda Shtë një nga historitë më të suksesshme të autorit britanik; sot janë shitur miliona kopje të veprësMe Romani - pavarësisht se ishte një libër për fëmijë - pushtoi disa breza, të gjitha falë krijimtarisë dhe tregimit madhështor të shkrimtarit. Për shkak të ndikimit të tij të dukshëm, në 1996 u paraqit përshtatja filmike homonime e romanit; filmi u drejtua nga Danny Devito.

Përmbledhje Matilda

Pak e ndritshme

Matilda është një vajzë 5-vjeçare që jeton me prindërit dhe vëllain e saj në një qytet të vogël anglez. Ajo Ajo është një vajzë e patrembur dhe kurioze, e cila në moshën 3 vjeç mësoi të lexojë në një mënyrë autodidakteMe Që kur ai zbuloi universin e librave, jeta e tij ndryshoi. Në një kohë shumë të shkurtër ai lexoi disa autorë, të cilët i zgjeruan njohuritë e tij në fusha të ndryshme.

E keqkuptuar nga familja e saj

Për fat të keq, Prindërit e Matildës nuk e vlerësuan talentin e sajAta e konsideruan atë një fenomen dhe vazhdimisht e tallnin. Ata, si ndëshkim, e detyruan të shikonte televizor me orë të tëra, nuk i blinin libra të rinj dhe ata e linin shtëpinë vetëm çdo pasdite. Nuk kaloi shumë kohë para se Matilda të vinte re se ishte më e zgjuar se prindërit e saj, kështu që filloi të injorojë idetë e tyre të egra për atë që është me të vërtetë e rëndësishme.

Biblioteka dhe studimet shkollore

Meqenëse Matilda ishte pa prindërit e saj për pjesën më të madhe të ditës, Ai vendosi të shkonte në bibliotekë çdo ditë, në mënyrë që të kënaqte dëshirën e tij për të mësuar. Në atë vend ai u ndje jashtëzakonisht i lumtur, sepse mund të lexonte pa probleme dhe të merrte njohuri të reja. Çdo gjë që ai asimiloi me leximet e tij e lejoi atë të dallohej nga bashkëmoshatarët e tij të shkollës.

Mësues i ëmbël kundër drejtoreshës së keqe

Aftësitë e Matildës me lexim dhe matematikë ata e befasuan mësuesen Honey, i cili kërkoi që ajo të promovohej në nivel. Megjithatë, që nuk u prit mirë nga regjisori Trunchbull, dhe, duke abuzuar me pozitën e tij, e refuzoi kërkesën. Kjo sjellje nuk e befasoi edukatorin, pasi temperamenti i keq i "autoritetit" ishte tashmë njohuri publike; në fakt, ishte e zakonshme që gruaja e poshtër t'i trajtonte fëmijët me urrejtje dhe t'i ndëshkonte pa justifikim.

Një ndryshim i jetës

Tashmë keni hyrë në komplot, Matilda zbuloi se ajo kishte një lloj tjetër aftësie mendore: telekinesis (Ai mund të lëvizte objekte me mendjen e tij). Në zhvillimin e asaj aftësie, Honey ishte shumë mbështetës. Megjithatë, zbulimi i Ajo "super fuqi" bëri që Matilda të përballej me më shumë forcë dy pengesat e mëdha që ajo kishte pësuar tashmë: kufizimet e vendosura nga Prinderit e tij dhe opozitën dhe abuzimet e Trunchbull të lig.

Të dhënat themelore të punës

Shtë një roman që i përket zhanrit të letërsia për fëmijë që shpaloset mbi 248 faqe të ndara në 21 kapituj të shkurtërMe Historia është e thënë nga një transmetues i gjithëdijshëm. Teksti paraqitet me një fjalor të thjeshtë që lejon një lexim të rrjedhshëm dhe të shpejtë.

Figurë

Matilda pelini

Ajo është protagonistja e historisë. Eshte per një fëmijë i mrekullueshëm me një personalitet të jashtëzakonshëm, të kujdesshëm dhe një aftësi të veçantë mbinatyroreMe Ajo refuzohet dhe ngacmohet vazhdimisht nga prindërit e saj. Jeta e vogëlushes ndryshon kur ajo hyn në shkollën fillore, falë mbështetjes dhe dashurisë së mësuesit të saj dhe marrëdhënieve që krijon me miqtë e saj të rinj.

Mjaltë mjeshtër

Ajo është mësuese e shkollës fillore, e dashur dhe e përkushtuar për studentët e saj. Matilda është një nga të vegjlit nën akuzën e saj. Që në takimin e parë, të dy zhvillojnë një dashuri shumë të veçantë. Marrëdhënia e tyre forcohet me kalimin e kohës, deri në atë pikë sa Mjalti bëhet personi kyç në jetën e protagonistit.

Drejtor Trunchbull

Përveç përgjegjësisë për drejtimin e shkollës fillore, është antagonisti i veprës. Personaliteti i saj është krejtësisht i kundërt me atë të Master Honey. Fizikisht përshkruhet si një grua e fortë dhe me fytyrë të keqeMe Mes shijeve të tyre perverse nxjerr në pah kënaqësinë e ushtrimit të dënimeve të rënda dhe mizore ndaj fëmijëve, si mbyllja e tyre për orë të tëra në një dhomë të errët.

Z. dhe Zonja Wormwood

Ata janë prindërit biologjikë të Matildës së vogël. Ata të dy kanë zakone të këqija dhe kanë një IQ shumë të ulët. Nëna është një lojtare e papunë dhe sipërfaqësore. Nga ana e saj, babai i është përkushtuar tregtimit të automjeteve me origjinë të dyshimtë, e cila e mban atë në telashe të vazhdueshme ligjore.

Personazhe të tjerë

Michael është vëllai më i madh i Matildës, një i ri i varur nga shikimi i televizorit dhe e mbivlerësuar nga prindërit e saj - të cilët e përdorin atë për të poshtëruar fëmijën. Për më tepër, ka shoqërues të Matildës, mes të cilëve spikat Lavender, një vajzë e patrembur që bëhet shoqja më e mirë e protagonistit.

Rreth autorit, Roald Dahl

Roald Dahl.

Roald Dahl.

Roald Dahl lindi më 13 shtator 1916 në Cardiff, një qytet në Llandaff, Uells. Prindërit e tij ishin Sofie Magdalene Hesselberg dhe Harald Dahl, të dy nga Norvegjia. Ai ndoqi klasat e tij fillore në Shkollën Cathedra dhe Shkollën e Shën Pjetrit, ndërsa ato të mesme ishin në shkollën Repton.

Punët e para

Në moshën 18 vjeç ai filloi të punojë në Royal Dutch Shell, një kompani nafte që i lejoi të jetonte në luks të madh. Në 1939, ai u bashkua me Forcat Ajrore Mbretërore, atje ai kreu stërvitjen e tij të parë të fluturimit dhe gjashtë muaj më vonë ai u caktua në batalionin e 80 -të të RAF. Në 1940, ndërsa lëvizte nga Egjipti në Libi, ai pati një aksident të rëndë që e la të verbër për dy muaj.

Karriera letrare

Në 1942 filloi karrierën e tij si shkrimtar, sose filmi i parë ishte shfaqja Peasy lehtë, e cila u botua në E shtunë Evening Post. Shtë një histori e bazuar në rrëzimin e avionit të tij. Pastaj, ai paraqiti lojën e tij të parë për fëmijë: Gremlinat (1943). Krijimi i këtyre librave të veçantë për fëmijë i solli atij njohje të madhe letrare. Ndër veprat e tij, sukseset dallohen: Charlie dhe Fabrika e Çokollatave (1964), Shtrigat (1983) dhe Matilda (1988).

Dahl gjithashtu merrej me zhanrin e të rriturve, me përralla me humor të errët me përfundime të papritura. Gjatë karrierës së tij ai shkroi më shumë se gjashtëdhjetë tregime të këtij lloji që u botuan në revista të tilla si: Harper-së, Pleiboj y Revista Home LadiesMe Më vonë, këto u përpiluan në antologji. Gjithashtu, disa histori u përshtatën për filmin dhe televizionin, të tilla si: Burrat e Jugut y Histori të papritura.

Në vitet '60 ai shkroi skenarë për kinemanë, një prej tyre ishte James Bond, Vetëm jeton dy here, Përshtatja e një romani nga Ian Fleming. Në 1971 ai përshtati një nga librat e tij për fëmijë për filmin Willy Wonka dhe Fabrika e Çokollatës.

Me kalimin e viteve, Dahl u bë një shkrimtar i shquar. Ai trajtoi romane, poezi, tregime dhe skenarë me lehtësi. Përkushtimi i tij u bë i qartë jo vetëm nga puna e tij e gjerë dhe e përpunuar mirë, por edhe duke arritur të shiste më shumë se 200 milion kopje në të gjithë botën.

vdekje

Roald Dahl vdiq në Great Missenden më 23 nëntor 1990, pasi humbi betejën me leuçeminë.

Disa vepra të Roald Dahl

Librat e Roald Dahl.

Librat e Roald Dahl.

Librat për fëmijë

 • Gremlins (1943)
 • James dhe the pjeshkë Gigante (1961)
 • Charlie dhe Fabrika e Çokollatave (1964)
 • Gishti magjik (1966)
 • Super Dhelpra (1970)
 • Charlie dhe ashensori i madh prej xhami (1972)
 • Danny kampion bote (1975)
 • El krokodil i madh (1978)
 • Kretinët (1980)
 • Ilaçi i mrekullueshëm i Jorge (1981)
 • Gjigandi i madh me zemër të mirë (1982)
 • Shtrigat (1983)
 • Gjirafa, pelikani dhe majmuni (1985)
 • Matilda (1988)
 • Uji Trot (1990)
 • Vikari që foli mbrapsht (1991)
 • Mimpins (1991)

Antologji tregimi

 • Ndryshimi i madh (1974)
 • Tregimet më të mira të shkurtra të Roald Dahl (1978)
 • Zanafilla dhe katastrofa (1980)
 • Histori të jashtëzakonshme (1977)
 • Përralla për të papriturat (1979)
 • Hakmarrja është e imja SA (1980)
 • Histori të plota (2013)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.