Librat Roald Dahl

Librat e Roald Dahl.

Librat e Roald Dahl.

Roald Dahl ishte një romancier i shquar Uellsian, poet, shkrimtar i tregimeve të shkurtra dhe skenarist me origjinë Norvegjeze.. Ai fitoi famë në të gjithë botën falë punimeve shumë të njohura si p.sh. James dhe pjeshka gjigante (1961), Charlie dhe Fabrika e Çokollatave (1964), Përralla për të papriturat (1979), Shtrigat (1983), Matilda (1988) ose Uji Trot (1990) Lindur në Llandalf (Cardiff), më 13 shtator 1916, ai pati një jetë plot momente epike që shërbyen si frymëzim. Ndikimi i tij ka qenë i tillë që edhe Emma Watson rekomandon ta lexoni.

Por jo gjithçka ishte e lehtë, vdekja e të dashurve ishte gjithashtu një ngjarje e përsëritur për të. Ai ishte përfshirë në polemika të ndryshme deri në ditët e tij të fundit, veçanërisht për shkak të deklaratave të tij anti-Izraelite, ose për shkak të problemeve që u shfaqën gjatë adaptimeve filmike të disa prej krijimeve të tij letrare. Sidoqoftë, ai mbahet mend për trashëgiminë e tij të madhe intelektuale, si dhe për altruizmin e tij. Ndër kontributet e tyre spikasin fjalët që ai shpiku dhe që u përfshinë në fjalorin anglisht të Oksfordit.

Jeta e Roald Dahl

Fëmijëria

Harald Dahl dhe Sofie Magdalene Hesselberg ishin prindërit e saj. Kur Roald i vogël ishte 3 vjeç, motra e tij Astrid vdiq nga apendesiti. Disa javë më vonë babai i tij vdiq nga pneumonia. Nën këto rrethana, gjëja logjike për nënën e ve do të kishte qenë të kthehej në Norvegjinë e saj të lindjes, por ajo mbeti në Britani. Këtë ajo e bëri sepse dëshira e burrit të saj ishte të shkollonte fëmijët e tyre në shkollat ​​britanike.

Shkolle fillore

Deri në moshën tetë vjeçare Dahl studioi në Shkollën Katedrale të Llandalf, Ai më pas ndoqi shkollën private të Shën Pjetrit në qytetin bregdetar të Weston-super-Mare për gjashtë vjet. Në ditëlindjen e tij të trembëdhjetë, adoleshenti Roald u regjistrua në Repton School në Derbyshire, ku ai ishte kapiten i ekipit të shkollës Fives dhe punoi si asistent fotografie.

Roald Dahl.

Roald Dahl.

Lindja e Charlie dhe "Boy" të famshëm

Qëndrimi i tij në Repton filloi komplotin e historisë së tij të famshme për fëmijë Charlie dhe fabrika e çokollatave (1964)Si një kompani lokale herë pas here dërgonte kuti me ëmbëlsira për tu provuar nga studentët. Ai gjithashtu kalonte pushimet e verës me të afërmit e tij në Norvegji, gjë që do të shërbente si frymëzim për të shkruar Djali: histori fëmijërie (1984) Edhe pse mund të duket si një vepër autobiografike, Dahl gjithmonë e mohoi atë.

Arsimi i lartë

Pas shkollës së mesme, ajo mori një kurs eksplorimi në Newfoundland me Shoqërinë e Shkollave Publike që Eksplorojnë. Më vonë, në vitin 1934, ai vazhdoi studimet në Mbretërinë e Bashkuar me Royal Dutch Shell, një kompani vaji. Dy vjet më vonë ai u dërgua në Dar-es-Salaam (Tanzania e sotme) për të përfunduar trajnimin e tij në Shell House, ku ai furnizoi karburant nën rrezikun e fshehtë të luanëve dhe insekteve shumë agresive.

Regjistrimi i tij në Luftën e Dytë Botërore

Kur shpërtheu Lufta e Dytë Botërore në 1939, Roald Dahl u zhvendos në Nairobi për t'u regjistruar në Forcën Ajrore Mbretërore. Pasi përfundoi një trajnim prej gati tetë orësh gjithsej, ai filloi të fluturonte vetëm dhe të mrekullohej me jetën e egër të Kenisë (ai përdori disa nga ato përvoja për librat e tij më vonë). Në vitin 1940 ai vazhdoi trajnimin e tij të përparuar në Irak, u bë oficer dhe u urdhërua në 80vo Skuadra RAF.

Afër aksidentit fatal

Misionet e tij të para konsistonin kryesisht në transportimin e karburantit brenda një Glladiator Gloster. Në njërën prej tyre, më 19 shtator 1940, ajo pësoi një ulje - gati fatale - të përplasjes në Libi për shkak të një gabimi në vendin e caktuar (midis vijave britanike dhe italiane). Kjo u përcaktua në një hetim pasues të RAF. Roald Dahl mezi i shpëtoi aeroplanit që digjej me një kafkë të thyer, një hundë të thyer dhe të verbër.

Charlie dhe Fabrika e Çokollatave.

Charlie dhe Fabrika e Çokollatave.

Shërimi i mrekullueshëm

Pavarësisht se mjekët parashikuan se ai nuk do të fluturonte më kurrë, i riu Roald rifitoi shikimin tetë javë më vonë. të aksidentit dhe u lirua në shkurt 1941, duke u kthyer në detyrat e tij të fluturimit. Në atë kohë, skuadra e 80 ishte tashmë afër Athinës duke luftuar në rrethana shumë të pafavorshme kundër forcave të Boshtit. Akoma, pas dy muajsh, Dahl kaloi Mesdheun për t'u bashkuar me ta.

Pamja ishte krejt e zymtë: 14 Uragane dhe 4 Britanik Bristol Blanheims në të gjithë territorin helen kundër më shumë se një mijë anijeve armike. Gjatë anijeve të tij të para bombarduese luftarake në Chalcis, Dahl u përball me gjashtë bombardues vetëm, duke qenë në gjendje të rrëzonte një për të shpëtuar më vonë i padëmtuar. Të gjitha ato përvoja luftarake u kapën në librin e tij autobiografik Fluturon vetëm.

Publikimet e para, martesa dhe fëmijët

En 1942 ai u emërua si zëvendës atashe ajror në Uashington. Në atë qytet ai do të bënte botimin e tij të parë, të quajtur fillimisht Një copë tortë (lehtë peasy). Atje ai tregoi detajet e aksidentit të tij në bordin e Glitter Glladiator, por në fund u lëshua nën titullin U rrëzua mbi Libinë. Në 1943 u shfaq proza ​​e tij e parë për fëmijë, Gremlins, përshtatur në kinema disa dekada më vonë.

Aktorja amerikane Patricia Neal ishte gruaja e tij nga 1953 deri në 1983, me të ai kishte pesë fëmijë, mes tyre, autori Tessa Dahl. Mjerisht, në vitin 1962 vajza e tij shtatë vjeçare Olivia ndërroi jetë nga encefaliti i rëndë i shkaktuar nga virusi i fruthit. Theo, djali i tyre i vetëm, vuante nga hidrocefalusi për shkak të një aksidenti gjatë fëmijërisë së tij. Si rezultat i kësaj ngjarjeje, ai u përfshi në kërkimin që çoi në shpikjen e valvulës Wade-Dahl-Till, një pajisje e krijuar për të zbutur hidrocefalusin. Një tjetër nga vajzat e tij, Ophelia, ishte bashkëthemeluese dhe drejtore e Parthners in Health, një organizatë jofitimprurëse që mbështet njerëzit në zonat më të varfra të botës me kujdes mjekësor.

Citim i Roald Dahl.

Citim i Roald Dahl.

Martesa e dytë dhe vdekja

Mbesa e saj, modelja dhe shkrimtarja Sophie Dahl (vajza e Tessa), frymëzoi një nga personazhet kryesore në Një gjigant me zemër të mirë (1982). Ajo u martua për herë të dytë në 1983, me Felicity Ann d'Abreu Crosland, shoqen më të mirë të gruas së tij të parë. Mu nxit më 23 nëntor 1990, në shtëpinë e tij në Buckinghamshire, për shkak të leukemisë.

Ndër nderimet e marra pas vdekjes është hapja e Galerisë së Fëmijëve Roald Dahl në Muzeun e Qarkut Bucks. dhe Muzeu Roald Dahl - Qendra Historike u hap në 2005 në Great Missenden. Po kështu, Fondacioni që mban emrin e tij ka vazhduar angazhimin e autorit Uells në fusha të tilla si neurologjia, hematologjia dhe shkrim-leximi i popullsisë në rajone të prekshme.

Librat më të njohur Roald Dahl

Charlie dhe fabrika e çokollatave

Prezantimi i librit të tretë për fëmijë të Roald Dahl - më pas Gremlins y James dhe pjeshka gjigante- Kjo nënkuptonte një pikë kthese në karrierën e tij letrare. Prandaj, nuk është për t'u habitur që kjo vepër është përshtatur me sukses për ekranin e madh dy herë (1971 dhe 2005). Historia e botuar në 1964 përqendrohet te Charlie Bucket, një djalë nga një familje shumë e varfër që jeton me prindërit dhe gjyshërit e tij, duke qenë i uritur dhe i ftohtë.

Fati i protagonistit ndryshon kur ai fiton një nga pesë biletat e arta që japin një turne nëpër fabrikën e çokollatave të qytetit.. Vendi zakonisht është i mbyllur për të shmangur spiunazhin dhe është në pronësi të milionerit ekscentrik Willy Wonka. Ky çuditshëm e organizoi të gjithë këtë për të zgjedhur një trashëgimtar midis pesë pjesëmarrësve. Pas një serie ngjarjesh teatrale, Charlie quhet fituesi dhe zhvendoset në fabrikë me gjithë familjen e tij.

Përralla për të papriturat

Shtë një koleksion mjeshtëror i 16 tregimeve të shkurtra që dolën në dritë në 1979. Më parë, tregimet ishin botuar në media të ndryshme të shkruara. Humori i zi, pezullimi dhe intrigat janë elementë të zakonshëm në të gjithë ata. Të tjerët kanë të bëjnë veçanërisht me hakmarrjen (Zonja turton, Murgesha Dimittis) ose pakënaqësi (Qengji i pjekur, Ngjitja në qiell) Dhe, në të njëjtën mënyrë si në tregimet e fëmijëve të tyre, ata zakonisht përfundojnë me një fabul morale.

Shtrigat

U botua në vitin 1983. Përshtatja e tij filmike (1990) e drejtuar nga Nicolas Roeg shkaktoi polemikë sepse ndryshimet e bëra, pasi ato nuk i përshtateshin romanit dhe ata nuk i pëlqyen shumë Dahl. Shtë një histori e treguar në vetën e parë nga dikush që ka pasur takime me disa shtriga "që nuk janë si ato në histori". I pari donte t'i jepte një gjarpër; me të dytën ishte edhe më keq.

Matilda.

Matilda.

Paralelisht, relatori tregon për aksidentin fatal të makinës të pësuar nga prindërit e tij, për të cilin ai u rrit nga gjyshja e tij në Norvegji. Dadoja i përshkruan atij cilat janë karakteristikat tipike të një shtriga dhe e paralajmëron atë për sulmet e mëparshme të këtyre 5 fëmijëve që ajo i dinte. Por identifikimi i magjistares është i komplikuar, ata vishen si gra të zakonshme ndërsa përfundojnë misionin e tyre të fshehtë: të shkatërrojnë fëmijët e botës.

Matilda

Kjo vepër nga Dahl botuar në 1988 duhet të jetë më e njohura për Millennials, kjo për shkak të filmit popullor homonim të metrazhit të gjatë (1996) me regji të Danny DeVito. Protagoniste është Matilda Wormwood, një vajzë jashtëzakonisht inteligjente pesë vjeçare, lexuese e pasionuar dhe shumë e shkathët. Ajo është vajza e prindërve që janë mjaft dembelë dhe injorantë për virtytet e saj.

Mësuesi i tij, Miss Honey, duke vërejtur cilësitë e saj të jashtëzakonshme, pyet Drejtorin Trunchbull që Matilda të marrë pjesë në një klasë më të përparuar. Drejtoresha nuk pranon, pasi në të vërtetë ajo është një person i lig që i pëlqen të ndëshkojë fëmijët pa ndonjë arsye. Ndërkohë, Matilda zhvillon fuqi telekineze, duke qenë në gjendje të lëvizë objektet me shikimin e saj.

Miss Honey është kurioze për aftësitë e vajzës dhe e fton atë në shtëpinë e saj. Aty Matilda vëren se mësuesja e saj është shumë e varfër dhe vuan nën kujdesin e tezes së saj, e cila është (zbuluar më vonë) Znj Trunchbull. Kështu që Matilda harton një plan për ta larguar zonjën Trunchbull nga jeta e tyre për të mirë. Kur ajo ka sukses, Matilda brohoritet nga fëmijët e tjerë dhe kalon në një klasë më të përparuar.

Si pasojë, befasia e vogël humbet fuqitë e saj telekineze sepse duhet të përdorë të gjithë trurin e saj për të pasur sukses në lëndët e saj të reja. Në fund, Matilda përfundon duke jetuar nën kujdestarinë e një Zonja Honey. (i cili nuk ka më punë me znj. Trunchbull) pasi prindërit e vajzës u arrestuan për vjedhje makinash.

Trashëgimia artistike dhe letrare e Roald Dahl

Në total, Roald Dahl botuar 18 tregime për fëmijë, 3 libra prozë për fëmijë, 2 romane për të rritur, 8 antologji tregimesh, 5 kujtime bibliografike dhe një shfaqje. Lidhur me botën audiovizive, Dahl hartoi 10 skenarë filmash, duke përfshirë edhe pjesët e famshme Ne jetojmë vetëm dy herë në (1967), Chitty Chitty Bang Bang (1968) y Një botë fantazie (1971), ndër të tjera.

Ai gjithashtu mori pjesë si producent dhe / ose drejtues në 7 programe televizive në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Shtetet e Bashkuara.. Punimet e tij janë përshtatur në 13 filma artistikë të pritur shumë mirë nga publiku, si p.sh. James dhe pjeshka gjigante (1996), Z. Fox fantastik (2009) y BFG (2016 - titulli origjinal anglisht i Një gjigant me zemër të mirë) Për më tepër, krijimet e tij janë transferuar në 9 seriale dhe televizione të shkurtra.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.