Rocco Schiavone. Rishikimi i serisë së krijuar nga Antonio Manzini

Rocco schiavone, nënkryetari (i internuar) i policisë së Aostës, është krijimi më i shquar i shkrimtarit Antonio Mancini. Seria e tij, a heksalogji tani për tani, është bërë një nga më të njohurat të viteve të fundit. Sapo e kam përfunduar me një shije tjetër të mirë në gojën time, sepse ai ruan nivelin dhe tashmë ka fituar një prekje të domosdoshme brenda zhanrit evropian të zi. Kjo është rishikimi im.

Antonio Mancini

Në datën 7, unë isha Vjet 56 kjo Shkrimtar, aktor dhe skenarist romak se është bërë një vend i rëndësishëm në skenën e zezë evropiane në pesë vitet e fundit. Ishte në 2015 kur u botua këtu titulli i parë i serisë me protagonist shumë të veçantë Rocco Schiavone. Dhe në fillim të këtij 2020 mbërriti i fundit. Në atë kohë Manzini tashmë konsiderohej më i madhi trashëgimtar i denjë i një nga më të mëdhenjtë si Andrea Camillery.

Rocco schiavone

Zbulova Rocco Schiavone Rastesisht në një librari duke hedhur një vështrim Pista e zezë. Thjesht më tërhoqi vëmendjen dhe pasi lexova kopertinën e pasme e mora. Kur e mbarova e kuptova se me të vërtetë më kishte pëlqyer gjithçka: komplot, ambient, stil Pra, italiane (megjithëse duket si jo-mendore) nga Manzini, por mua më pëlqente veçanërisht nga Rocco.

Ai polic romak ka atë që zakonisht më kap për protagonistët jo vetëm të romaneve të krimit, por në përgjithësi: mosrespektim, ortodoksi e vogël dhe pa korrektësi politike, një karakter më shumë se i vështirë dhe një njerëzim i thellë dhe romantizëm. Një polic, mënyrat më të këqija dhe të errëta të të cilit e kanë çuar në internim në Luginën e Aostës. Aty ai shfaqet me kostumet e tij romake, të tijat Clarks shumëvjeçare, të tyre të përbashkët çdo ditë në mëngjes dhe të gjitha synimet për të mos bërë asgjë fare. Sigurisht, ai nuk i harron ato mënyra dhe po i mëson dhe po i përhap ato pak nga pak në ekipin e tij, një galeri e mesme, e përcaktuar ashtu siç është.

Ekipi

Nga vartësi i tij më i menjëhershëm, Italo Pierron, një agjent i ri dhe pa përvojë, duke kaluar përmes tij shefi baldi, i cili gjithmonë nxjerr gështenjat nga zjarri, duke ndjekur absolutisht të padobishme dhe më të karikatura Deruta dhe D'Intino, dhe inspektori shumë efikas Katerina Rispoli, e cila gradualisht po bën një vrimë në zemrën e Rokos.

Edge, i inatshëm, i zemëruar me botën dhe veçanërisht me veten e tij, Schiavone gjithashtu tërheq një hidhërim i pafund për humbjen e Marinës, gruaja e tij, për të cilën ai ndihet përgjegjës. Me të vazhdoni të flisni brenda dialogët e personit të parë që ndodhin gjatë gjithë serisë dhe na bëjnë të paaftë të shmangim ndjeshmërinë me dhimbjen e tij.

miq

Të gjitha romanet në këtë seri janë rreth raste të ndryshme, por si zakonisht gjithashtu, në secilin prej tyre ne mësojmë më shumë për personazhet dhe rrethanat. Pra, pavarësisht ndjekjes së hulumtimit të tyre me interes, ajo që në fund të fundit ka më shumë rëndësi për ne është se zhvillimi. Gjithashtu sfond në të gjitha, përveç në të 5-tën që merret pikërisht me këtë, është arsyeja e fundit e kësaj mërgim nga Schiavone: e tij (më shumë se) korrupsioni i pretenduar kur isha duke punuar në Romë. Kjo dhe marrëdhënie njëjës me miqtë tuaj gjatë gjithë jetës, Brizio, Sebastiano dhe Furio, një treshe që është më e mira e secilës shtëpi.

Të katërt, me Rocco si një kundërvënie sepse ai është një polic, po përfshihen - ose po futen në të. gjithnjë në telashe, por edhe gjithmonë ata do të bënin gjithçka për të gjithë, për atë miqësi të pathyeshme. Inshtë në romanin e fundit, Pluhur dhe hije, kur ajo miqësi do të kërcënohet me të vërtetë dhe tradhtitë do të jenë më të papriturat. Apo ndoshta jo.

Seriali Rocco Schiavone

Si zakonisht rekomandoj në të gjitha seritë që fillojnë, Convenientshtë i përshtatshëm për t'i lexuar ato në rregull për të parë evolucionin e personazheve. Gjithashtu për të verifikuar se sa logjikisht evoluon stili i Manzinit, i cili në këtë të fundit sapo i ka rrumbullakosur.

 1. Pista e zezë
 2. Brinja e Adamit
 3. Një pranverë qensh
 4. Dielli i majit
 5. 7-7-2007
 6. Pluhur dhe hije

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.