Andrea Camilleri vdes. Komisioneri Montalbano ka mbetur jetim

Shkrimtari Andrea Camilleri. Aktori Luca Zingaretti si Komisioner Montalbano, nga seriali televiziv RAI 1.

Kam një muaj korrik për ta harruar për shkak të vdekjeve. Ajo që më mungonte ishte ajo letrare dhe ja ku është. Andrea Camilleri ka vdekur, krijuesi italian shkrimtar i së paharrueshmes dhe universales kurator Salvo Montalbano. Kështu që të gjithë adhuruesit e zhanrit të zi pendohen për humbjen. Camilleri, punë joagenare dhe e madhe, na lini a trashëgimi që do të qëndrojë pa dyshim Ky është rishikimi im i figurës së tij.

Andrea Camillery

Camilleri pësoi një atak ne zemer vetëm një muaj më parë nga i cili ai nuk ka qenë në gjendje të shërohet dhe ka vdekur sot në Roma. Vjet 93 dhe i verbër për ca kohë, ai vazhdoi të shkruante me ndihmën e sekretarit të tij.

Siçilian nga lindja, deklaroi një dashuri të thellë për tokën e tij dhe kështu e kapi dhe e transmetoi në veprën e tij. Të gjitha tregimet dhe shkrimet e tij në të tij më shumë se 100 libra të botuar midis romaneve, eseve dhe tregimeve ato mbajnë aromën e tokës së tyre. Gjithashtu vizioni i tij i veçantë i botës, me një shpirt i ri, rebel, kritik dhe ironik, me gjendjen e tij si një duhanpirës zinxhir dhe i gjallë. Theshtë autori më të shitur dhe të dashur ne Itali.

Babai i romanit kriminal të Mesdheut

Konsiderohet si një nga baballarët e romanit kriminal të Mesdheut, ai është Referues të bashkatdhetarëve dhe gjithashtu autorë të suksesshëm si Antonio Manzini ose Maurizio de Giovanni, për të dhënë disa shembuj. Por gjithashtu të zhanrit Negro Evropian në përgjithësi

Isshtë e njohur shumë mirë miqësia me Manuel Vázquez Montalban, të cilin e konsideronte autorin e tij të preferuar jo italian dhe nga i cili kishte lexuar gjithë veprën e tij. Sigurisht, admirimi i tij nuk mund të ishte më i sinqertë në emërimin e krijesës së tij më të njohur pas tij.

"Shpejt. Montalbano dukej… ».

Komisioneri Montalbano është krijimi më universale dhe popullore nga Camilleri. Janë botuar 26 romane të cilat janë përkthyer në 25 gjuhë dhe se ata kanë shitur më shumë se 25 milion kopje. Një sukses që as vetë Camilleri nuk mund ta shpjegonte, pasi ai ishte një personazh pa tehe shumë të thella ose trauma të veçanta ose ikonografi të shënuar.

Montalbano është thjesht një nëpunës civil, aspak shqetësues, me karakter të gjallë, një gustator i shkëlqyer dhe, megjithëse tingëllon klishe, shume italiane. Një burrë normal, të cilin nuk mund ta shihni plotësisht si autoritet, mbase edhe për shkak të mjedisit dhe personazheve dytësorë që e rrethojnë. Jashtë detyrës, ju e merrni për të ngrënë, darkoni ose pini në çdo kohë dhe ju garantohet një kohë e mirë. Dhe në punën e tij, besnikëria ndaj vetvetes dhe njerëzve të tij është e para, si kundërshtimi i tij dhe i tij mënyra joortodokse kur eprorët e tyre japin urdhra absurdë.

Nëse e vendosni edhe në atë atmosferë Silicon sa bukolike, aq edhe plot cepa, me çështje mafie gjithmonë në prapavijë, dhe një ekip sekondar luksoz, ju jeni siguruar favor i lexuesve.

Dhe ky sukses u përmbyll me adaptimi televiziv i rasteve të tyre në seritë RAI 1. Këtu është parë nga La 2 në disa përsëritje tashmë. Të gjitha një sukses për sa i përket vendosjes dhe vendndodhjeve, dhe në një kast që i vë fytyrat më të mira komisionerit dhe njerëzve të tij. Me pak fjalë, çfarë ia vlen të zbulohet për ata që ende nuk e njohin si në krijimin e tij letrar ashtu edhe në atë televiziv, të cilin rekomandoj ta shoh në versionin origjinal.

Seria Montalbano

 • Forma e ujit
 • Qeni Terrakote
 • Vjedhësi i meze të lehtë
 • Zëri i violinës
 • Ekskursioni në Tindari
 • Era e natës
 • Një kthesë vendimtare
 • Durimi i merimangës
 • Hëna prej letre
 • Djegia e gushtit
 • Krahët e sfinksit
 • Rruga e rërës
 • Fusha e Potterit
 • Mosha e dyshimit
 • Vallja e pulëbardhës
 • Gjueti thesari
 • Nga goja ngordh peshku
 • Buzëqeshja e Angelica
 • Lojë pasqyre
 • Një buzë drite
 • Një zë në natën
 • Një fole nepërkash
 • Vdekja në det të hapur
 • Piramida e baltës

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.