Nëngjinitë lirike

Nëngjinitë lirike

Nëngjinitë lirike.

Quhet "nëngjini lirike" në kategorizimet e teksteve të karakterizuara nga shprehja e "unit poetik" të shkrimtarit. Këto janë grupuar - sipas gjatësisë së strofave të tyre - në poezi kryesore dhe poezi të vogla. Po kështu, është e rëndësishme të merret parasysh lloji i rimës ekzistuese dhe numri i rrokjeve metrike të pranishme në secilën prej tyre.

Sipas të lartpërmendurave, forma më e zakonshme e përbërjes brenda zhanrit lirik është poema, dhe kjo, nga ana tjetër, shprehet përmes vargjeve. Necessaryshtë e nevojshme të theksohet se poezia në prozë nuk duhet domosdoshmërisht të hidhet poshtë. Mos harroni se ajo që është vërtet thelbësore në lirikë është thellësia dhe burimet e përdorura nga autori për të përcjellë ndjenjat e tij.

Poezi kryesore

Siç u tha, cilësia e tij kryesore është gjatësia e strofave të saj. Ndër më të zakonshmet, veçohen këto:

Kenga

Isshtë një lloj shprehjeje - pothuajse gjithmonë - në vargje krijuar për tu shpallur si pjesë e një pjese muzikore. Bumi më i madh në këngën lirike ndodhi gjatë Mesjetës në duart e poetëve novatorë si Francesco Petrarca (1304-1374) dhe Lope de Stúñiga (1415-1465).

Gjatë shekujve, këndimi lirik ka evoluar në manifestime të ndryshme të natyrës grupore (zakonisht i integruar me dramaturgjinë). Midis tyre: kori, orkestrat dhe opera. Këto zakonisht përfaqësohen nga tenorë, soprano dhe këngëtarë, tipari kryesor i të cilave është thellësia e zërave të tyre.

Himni

Himni një nën-zhanër lirik i lidhur ngushtë me këngën (për shkak të ngjashmërisë së stileve interpretuese). Sidoqoftë, ai ndryshon nga kjo e fundit në mënyrën se si lartëson motive patriotike ose fetare. Në fakt, në kohët antike ato ishin një mënyrë e zakonshme për të lavdëruar hyjnitë.

Sot, Himni Kombëtar është pjesë e simboleve kombëtare - Së bashku me flamurin dhe mburojën kombëtare - të të gjitha kombeve të botës. Edhe ato shtete që nuk njihen ndërkombëtarisht zakonisht kanë Himnin e tyre Kombëtar.

Elegjia

Shtë një manifestim lirik i lidhur ngushtë me ndjenjat e vajtimit, melankolisë, mallit dhe kujtimeve idilike. Prandaj, elegjitë motivohen nga humbja (materiale, emocionale ose shpirtërore) e një të dashur. Në të njëjtën mënyrë, ato janë të lidhura me nën-zhanret e tjera lirike (kënga, për shembull).

Elegjia është një formë e shprehjes lirike e vendosur në Greqinë e Lashtë. Helenët e përcaktuan atë nga i ashtuquajturi metër elegjiak. Këto u konstituuan nga ndërrimi i vargjeve heksametër me pentametra. Që atëherë, elegjia ka kapërcyer praktikisht çdo moment historik dhe politik në civilizimin perëndimor.

Eklog

Eklogoja është një shprehje lirike e ndërtuar përmes dialogut midis dy ose më shumë njerëzve. Zakonisht, Kjo nëngjini shfaqet në veprat teatrale të vendosura në fshat, ku veprimi zhvillohet me bisedën midis dy çobanësh. Shumica e eklogjeve më të njohura përbëhen nga një akt i vetëm dhe u bënë shumë të popullarizuara në Evropë gjatë epokës së Rilindjes.

Oda

Oda është një lloj poezie e ngarkuar me reflektim të thellë ku lartësohen cilësitë e një personi, sendi ose vendi. Ky lloj i shprehjes lirike ishte shumë i zakonshëm në veprat kushtuar perëndive të mitologjisë antike greke. Në të njëjtën mënyrë, ai shërbeu për të lavdëruar fitoret ushtarake ose bukurinë e vendeve Helene (ose të disa personazheve).

pastaj, Gjatë Mesjetës, oda ishte përsëri në modë falë intelektualëve si Fray Luis de León. Për më tepër, himni aktual i Bashkimit Evropian është Himn për gëzimin kompozuar nga Ludwig van Beethoven (Simfonia Nr. 9). Kush, nga ana tjetër, u frymëzua nga Oda e Gëzimit (1785) nga poeti gjerman Friedrich von Schiller.

Satirë

Satira është një nën-zhanër lirik, vlefshmëria e së cilës është përjetësuar deri në ditët e sotme për shkak të poezive të saj burleske dhe frazave të ashpra. Origjina e saj daton që nga Greqia antike. Edhe nëse, satirat më të kujtuara në gjuhën spanjolle u krijuan në fund të Mesjetës.

gjithashtu, satira u bë një mënyrë e "pranuar" për të kritikuar shoqërinë dhe rendin e vendosur. Për këtë qëllim, burimet më të përdorura në satirë janë sarkazma dhe ironia, qoftë në prozë apo në vargje. Këto karakteristika janë të dukshme në dy autorë të mëdhenj që i përkasin të ashtuquajturës Epoka e Artë Spanjolle:

Fraza nga Félix Lope de Vega.

Fraza nga Félix Lope de Vega.

Poezi te vogla

Duke ndjekur rendin e ideve të ngritura, kompozimet me shtrirje më të vogël vazhdojnë. Ata bien në sy:

Madrigal

Disa studiues e konsiderojnë madrigalin si një variant të këngës. Sidoqoftë, madrigali paraqet udhëzime shumë specifike që e dallojnë atë nga manifestimet e tjera lirike. Midis tyre, më e rëndësishmja është se numri i vargjeve të tij nuk mund të jetë më i madh se pesëmbëdhjetë. Për më tepër, këto, metrikisht, duhet të jenë të kapshme në heptasila dhe të hendekasilave.

Prandaj, ato janë kompozime të shkurtra me tema që lidhen me dashurinë ose dialogët baritorë. Një nga shembujt më domethënës të madrigalit në gjuhën spanjolle është Madrigal për në biletën e tramvajit të poetit dhe dramaturgut spanjoll Rafael Alberti.

Epigrama

Ajo shquhet për stilin e saj të mprehtë, të mprehtë dhe të kafshimit, prandaj konsiderohet shumë e ngjashme me satirën. Sidoqoftë, ai ndryshon nga ky i fundit duke qenë më i shkurtër (zakonisht, përbëhet nga dy vargje) dhe shpall një ndjenjë të vetme transhendentale. Epigrami ka origjinën - si shumica e nën-zhanreve lirikë - në Greqinë e Lashtë, fjala e tij do të thotë "të mbishkruash" (në gur).

Helenët i vendosnin ato në hyrjet e ndërtesave të rëndësishme ose në bazën e statujave dhe mauzoleeve. Qëllimi i tyre ishte të përkujtonin një ngjarje historike ose të festonin jetën e një personi. Më vonë, epigramat në gurët e varreve u quajt "epitafë". Sidoqoftë, disa epigrama janë shkruar në mënyrë që të pasqyrojnë disa shqetësime të kohës.

Haiku

Jorge Luis Borges.

Jorge Luis Borges.

Shtë një lloj përbërjeje poetike tradicionale nga Japonia. Karakterizohet nga temat e saj të lartësimit të natyrës dhe struktura e tij prej tre vargjeve me pesë, shtatë dhe pesë rrokje, vazhdimisht, mungon rima. Ndër haikusët më të njohur në spanjisht janë 17 të përfshira në libër Shuma (1981) e Jorge Luis Borges. Isshtë gjithashtu e nevojshme të përmendet libri Kendi Haikus (1999) nga Mario Benedetti.

Nën-zhanret e tjerë lirikë të njohur

  • Letrilla: është një poezi e shkurtër me refren qëllimi i së cilës është të këndohet.
  • Epitalamio: përbërje e shkurtër lirike e shkruar për një martesë.
  • Escolión: manifestim lirik me gjatësi të shkurtër, i krijuar në një mënyrë të improvizuar në mes të banketeve ose ahengjeve të Greqisë Antike, të recituar nga një ose më shumë këngëtarë (të cilët ndërrohen). Karakterizohet nga lojërat e saj me fjalë dhe futja e elementeve të tilla si gjëegjëzat.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.