Disa histori të jashtëzakonshme nga Jorge Luis Borges (III)

Pjesa e tretë e rishikimit të tregimeve të shkrimtarit argjentinas JJorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo. Për të lexuar pjesën e dytë shtypni këtu. Ata që prezantoj sot janë nga libri i tij Fiksi (1944), konkretisht tre tregime të shkurtra nga pjesa e dytë, Objekte, të cilën unë e kam parë veçanërisht interesante për një arsye apo një tjetër.

Forma e shpatës

Arsyet që një burrë mund të ketë për të neveritur një tjetër ose për ta dashur atë janë të pafundme.

Shoku im i arsyeshëm po më shiste.

Kalorës të heshtur të lartë patrullonin rrugët; kishte hirit dhe tymit në erë; në një cep pashë një kufomë të shtrirë, më pak këmbëngulës në kujtesën time sesa një manekin në të cilin ushtarët ushtronin qëllimin e tyre, në mes të sheshit ...

Ne fillojmë me Forma e shpatës, një histori në të cilën një irlandez që jeton në Tacuarembó, Uruguaj, i tregon vetë Borges, i kthyer në një personazh, si mbresë e shëmtuar që i kalon fytyrën. Kjo futje e narrator në veprën e tij Do të binte në sy më vete, por siç është e zakonshme në botën Borgiane, unë do të preferoja të theksoja që autori luan me konvencionet e zakonshme letrare. Edhe një herë, Borges na bën të dyshojmë për të mirën, të keqen, kush është hero dhe kush horr.

Tema e tradhtarit dhe heroit

Mendoni për shpërnguljen e shpirtrave, një doktrinë që tmerron letrat kelte dhe që vetë Cezari ia atribuoi Druidëve Britanikë; mendoj se përpara se të ishte Fergus Kilpatrick, Fergus Kilpatrick ishte Julius Caesar. Ai shpëtohet nga ato labirinte rrethore nga një verifikim kurioz, një verifikim që më vonë e zhyt atë në labirinte të tjerë, më të pazgjidhshëm dhe heterogjenë: disa fjalë të një lypësi që bisedoi me Fergus Kilpatrick ditën e vdekjes së tij, ishin paralajmëruar nga Shekspiri, në tragjedia e Makbethit. Ajo histori që kishte kopjuar historinë ishte mjaft befasuese; që historia kopjon letërsinë është e pakonceptueshme ...

Ndërsa titulli i historisë sonë të dytë ngjall mirë, në Tema e tradhtarit dhe heroit Borges hyn përsëri në çështjet e ngritura tashmë në punën e tij të mëparshme. Dhe edhe një herë, me Irlandë sfond Por kësaj here qasja është e ndryshme: shkrimtari argjentinas na bën të reflektojmë në simetri tmerruese, Dhe rastësi të çuditshme që mund të paraqiten në lumenjtë e Historisë. Konkretisht, ajo na rrit nëse letërsia, trillimi dhe, në fund të fundit, gënjeshtra mund të frymëzojnë të vërtetën, bota e prekshme në të cilën jetojmë.

Vdekja dhe busulla

Lönnrot besonte se ishte një arsyetues i pastër, një Auguste Dupin, por kishte diçka si një aventurier dhe madje edhe një bixhoz. […]

"Ju nuk keni pse të kërkoni tre këmbë për macen", tha Treviranus, duke tundur një puro perandorake. Të gjithë e dimë që Tetrarku i Galilesë ka safirët më të mirë në botë. Dikush, për t'i vjedhur, do të ketë hyrë këtu gabimisht. Yarmolinsky është ngritur; hajduti duhej ta vriste. Cfare mendoni ju

"E mundur, por jo interesante", u përgjigj Lönnrot. Ju do të përgjigjeni se realiteti nuk ka detyrimin më të vogël për të qenë interesant. Unë do të përgjigjem se realiteti mund ta heqë këtë detyrim, por jo hipotezat. Në atë që ju keni improvizuar, shansi ndërhyn me bollëk. Këtu është një rabin i vdekur; Unë do të preferoja një shpjegim thjesht rabinik, jo fatkeqësitë imagjinare të një hajduti imagjinar.

Ne e përfundojmë shqyrtimin tonë për sot me Vdekja dhe busulla, një përrallë që vazhdon traditën e histori misterioze dhe detektive. Kjo nuk duhet të na habisë, pasi nuk është sekret që Borges, si një lexues i zjarrtë, e dinte dhe admironte Edgar Allan Poe. Në fakt, detektivi juaj i trilluar, Auguste Dupin, përmendet në tregimin Borgian.

Historia gjithashtu ekspozon një nga fiksimet e Argjentinës: Feja dhe misticizmi hebre, si një sfond për vrasjet që protagonist, Lönnrot, ju duhet të zgjidhni. Sidoqoftë, gjëja interesante në lidhje me historinë është se luaj me lexuesin y përmbys konventat dhe klishetë supozohet natyrshëm në këtë lloj letërsie.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.