Librat e rekomanduar për tu dhuruar në Ditën e Librit

Librat e rekomanduar për tu dhuruar në Ditën e Librit

Dita e Librit është koha e përkryer që një libër të bëhet një dhuratë e veçantë. Gjithashtu, me kaq shumë zhanre, gjithmonë mund të gjesh të duhurin për atë person, veçanërisht nëse vëzhgoni atë që ai lexon shpesh.

Për atë arsye, dhe megjithëse këtë vit panairet e librave dhe aktivitetet dhe ngjarjet lidhur me ditën e librit nuk mund të festohet, kjo nuk do të thotë që nuk mund të shikosh disa për t'i dhuruar. A guxon ta bësh?

Si të zgjidhni librin perfekt për ta dhënë ditën e librit

Kur shkoni t'i dhuroni një personi, ju e dini që ka disa gjëra që nuk duhet t'i merrni parasysh, të tilla si parfume, rroba ose libra. Arsyeja është se, nëse nuk e njihni atë person mjaftueshëm, ajo që u jepni mund të mos i bëjë iluzion.

Prandaj, para se të rekomandojmë librat që të dhurohen ditën e librit, ne do t'ju japim disa këshilla për ju për ta bërë atë të drejtë në mënyrë të sigurt.

Shiko

Perhapsshtë ndoshta më e efektshmja nga këshillat që ju japim sepse nuk ka asgjë si të shohësh atë që personi tjetër lexon për të ditur nëse libri që ke në mendje është vërtet i duhuri.

Ndonjëherë shihni llojin e librave që keni, hidhini një sy librit tuaj pranë shtratit, etj. ju jep një ide, por gjithashtu flisni për leximet. Sepse në atë mënyrë ai do ju tregojë pak a shumë zhanrin letrar që i pëlqen më shumë.

Pyes shokët

Nëse nuk jeni të kënaqur me ato që vëzhgoni, ose nuk mund të merrni ndonjë gjë të qartë, hapi tjetër është të pyesni familjen dhe / ose miqtë, pasi që ata mund t'ju udhëzojnë për atë që mund t'ju pëlqejë më shumë.

Sigurisht, përpiquni të mos mbeteni vetëm me ato që thotë një person, është e nevojshme që të kërkoni disa dhe, në atë mënyrë, të sqaroni pikat e përbashkëta dhe do të jeni në gjendje të drejtoni kërkimin e dhuratës së përsosur drejt një suksesi përfundim.

Kërkoni këshilla të dini se çfarë libri të jepni

Kërkoni këshilla

Sapo të njihni llojin e zhanrit letrar që ju pëlqen, është koha të kërkoni librat që përshtaten brenda tij. Dhe mund të ketë miliona. Duke hedhur poshtë ato që keni parë në dyqanin e tij të librave, ose që e dini se ai tashmë i ka lexuar, i ka ose nuk i pëlqen, do të ngeleni me disa.

Akoma, ka shumë. Kështu që keni nevojë për këshilla dhe këshilla. Ndonjëherë kjo e gjeni në përmbledhjet e librave që të tërheq vëmendjen ose në komentet që lexuesit e tjerë kanë lënë. Në libraritë, kjo ndihmë vjen nga shitësit e librave që marrin librat dhe gjithmonë u hedhin një vështrim atyre për të parë se si janë.

Librat që rekomandojmë për ditën e librit

Dhe tani që dini të zgjidhni një roman të mirë për atë person, këtu ju lëmë një përzgjedhje për t'ju inkurajuar të vazhdoni traditën e dhurimit të librave.

Petali i gjatë i detit, nga Isabel Allende

Mbulesa e Petalit të Detit të Gjatë

I vendosur në Luftën Civile Spanjolle, libri ju përshkon historinë e shekullit të XNUMX-të. Në të do të takoni një mjek dhe një pianist të cilët duhet të largohen nga Spanja dhe të shkojnë në Valparaiso, ku do të duhet të përshtaten me jetën e tyre të re.

Të paktën, derisa gjërat të shkojnë keq përsëri dhe, përsëri, ata ndjehen sikur nuk dinë çfarë të bëjnë me jetën e tyre.

Merre atë këtu.

Një zotëri i përsosur, nga Pilar Eyre

Cover of A Perfect Gentleman

Bazuar në një pjesë të historisë së Spanjës, libri ju tregon më të errëtin e qytetit të Barcelonës, të dy orgjitë në hotel Ritz, dymbëdhjetë masat, dhe një jetë që nuk transmetohet lehtë, por në të cilën shumë kishin qasje .

Me dy protagonistë dhe një histori dashurie disi të veçantë, romani është plot sekrete që do të duhet të zbulosh derisa të zbulosh të vërtetën, si për çiftin, ashtu edhe për vetë shoqërinë.

Bleni atë duke klikuar kjo lidhje.

Fariña, nga Nacho Carretero, për të njohur një pjesë të Spanjës në ditën e librit

Kopertina e Fariña

Fariña është një libër i diskutueshëm. Kur u botua, kishte probleme për ta gjetur, ishte gati të dilte në pension ... por më në fund mund ta merrni me lehtësi dhe, për ditën e librit, mund të jetë një nga sukseset më të mëdha për t'u dhënë.

Përveç kësaj, ajo është pjesë e një pjese të Spanjës. Sepse Fariña ju tregon historinë e drogës në Spanjë. Përmes një ese të dokumentuar, ju do të dini se çfarë askush nuk tregon për Galicinë, trafikun e drogës dhe si është akoma aktive.

Mos rri pa të.

Nëna e Frankenstein, nga Almudena Grandes

Kopertina e nënës së Frankenstein

Një roman që na kujton një pjesë të së kaluarës së Spanjës me personazhe të ndryshëm se zakonisht, si dhe një situatë historie të pazakontë, siç është një çmenduri. Aty do të zbuloni disa personazhe që, pa dyshim, do t'ju kapin.

Dhe është që libri zhytet midis të kaluarës të të dy personazheve për të gjetur një të ardhme, së bashku ose veç e veç. Por mënyra se si vetë shoqëria e asaj kohe dhe si jetohej, veçanërisht me shumë tabu, mund të tërheqë vëmendjen tuaj.

Bleje para se të jetë tepër vonë.

Reina Roja, nga Juan Gómez Jurado

Mbulesa e mbretëreshës së kuqe

Përveç Reina Roja, ju keni edhe Loba Negra, e cila është diçka si vazhdimi i "aventurave", për ta quajtur disi, të protagonistit të librave nga Juan Gómez Jurado.

Në të do të keni një grua detektive, e cila, pothuajse sikur të ishte Sherlock Holmes si grua, ju paraqet një thriller thithës dhe një prej të cilave nuk mund ta ndaloni së lexuari. Kritikët e kanë rekomanduar atë dhe, megjithëse në fillim mund të jetë e vështirë për t’u lexuar, sepse e gjen veten plotësisht në situata që nuk e di pse kanë arritur atje, atëherë gjërat ndryshojnë.

Ju dëshironi atë? Merre këtu.

1Q84 nga Haruki Murakami

Mbulesa e 1Q84

Për ta bërë më të lehtë për të shqiptuar, është 1984, pasi që 9 dhe q në Japonisht shqiptohen njëlloj. Por libri bazohet gjithashtu në Japoni në 1984, ku ne prezantohemi me personazhe që bëjnë një jetë të vetmuar. Por edhe një jetë e fshehur, për të cilën askush nuk e di derisa të dyja janë të përbashkëta dhe pa ditur shumë mirë se si ta marrin atë.

Murakami shquhet për të qenë shumë përshkrues dhe për të analizuar tërësisht personazhet e tij, duke ju bërë të dini çdo qime të trupit të tij. Prandaj, nëse jeni analitik dhe dëshironi gjithashtu të jepni një roman midis historisë, dramës dhe stilit të Orwell, kjo mund të jetë zgjedhja.

Kliko këtu për ta blerë atë.

Vjedhësi i Librit, nga Markus Zusak, ideal për një dhuratë të ditës së librit

Kopertina e hajdutit të librit

Oneshtë një nga librat klasikë që kur doli dhe që, për ditën e librit, është ideal. Pse Për shkak se komploti sillet rreth librave, dhe se si një vajzë nuk dëshiron që ato të zhduken të djegura, kështu që ajo përpiqet t'i shpëtojë ato.

Personazhet, komploti që ju paraqitet pa klishe të mëdha që ju bëjnë të thoni se tashmë keni lexuar diçka të tillë, dhe mbi të gjitha reflektimi që do t'ju bëjë të keni se si fjalët mund të jenë shumë më të vlefshme se gjërat e tjera, do të bindin ju që keni zgjedhur librin ideal.

Ju dëshironi atë? Merrni nga kjo lidhje.

Çmenduria e ditës humbi, nga Javier Castillo

Kopertina e ditës që humbi mendja e shëndoshë

Një thriller ku, në vend të dy protagonistëve, do të kemi disa, secili duke ju treguar historinë e tij. Përveç kësaj, si e kaluara ashtu edhe e tashmja janë të përziera, duke e bërë secilin kapitull të ju tregojë një pjesë të asaj komploti.

Me një fund që nuk do ta prisni (ose imagjinoni), autori ju transporton në një histori që i ka të gjitha: pezull, dashuri, romancë, terror ... Mund të lexohet në mënyrë të pavarur, por e vërteta është se, nëse dëshiron për të ditur se si përfundon gjithçka, është e përshtatshme që të lexoni edhe Ditën që dashuria u humb. Në fakt, ju mund t’i blini së bashku në një paketë.

Kliko këtu për të marrë atë.

Gëzuar Ditën e Librit!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.