Si ta festoni Ditën e Librit në shtëpi

Si ta festoni Ditën e Librit në shtëpi

Dita e librit është një nga më të vlerësuarat nga shkrimtarët dhe lexuesit. 23 Prilli, data që u vendos sipas historikut të ditës së librit, po afron. Dhe megjithëse ky vit nuk mund të festohet jashtë shtëpisë, kjo nuk do të thotë se nuk ka plane që mund të bëhen.

Në fakt, ne menduam se do t'ju jepnim ca ide se si të festojmë Ditën e Librit në shtëpi. Disa prej tyre janë të sigurt se do të kryhen.

Dita e Librit në shtëpi: 7 + 1 ide për të kaluar të njëjtën gjë ose më mirë sesa në rrugë

Në ditën e librit është e zakonshme që shumë njerëz të vijnë në panairet e librit që organizohen rreth kësaj kohe për të blerë një libër, të bisedojnë me autorët ose thjesht të përjetojnë atë mjedis.

Por, pasi këtë vit gjithçka duhet të jetë nga shtëpia, planet kanë ndryshuar. Dhe ne duam t'ju propozojmë disa origjinale dhe kurioze që mbase nuk ju kanë kaluar në mendje.

Bëni faqeshënues (faqeshënuesit)

Një nga elementët e zakonshëm të një lexuesi është faqeshënuesi. Quhet edhe pika e librit, është ajo që përdoret për të treguar faqen ku keni lexuar.

Në treg ka shumë lloje të faqeshënuesve që mund të blini, por meqë po flasim për të mos u larguar nga shtëpia, po sikur të bënit faqeshënues? Falë Youtube, ju mund të gjeni udhëzime të shkëlqyera që do t'ju inkurajojnë të lëshoni imagjinatën tuaj.

Jo vetëm kaq, ju mundeni kanë një koleksion të gjerë të faqeshënuesve, një për çdo zhanër letrar: stili origami, me fraza nga librat, me vizatime ... çfarëdo që të mendoni.

Rilexoni librat që ju pëlqyen

Rilexoni librat që ju pëlqyen ditën e librit

Ju duhet të keni disa libra në shtëpi. Dhe nga të gjithë ata, ju do të keni pëlqyer disa më shumë se të tjerët. Epo, ideja është që, ditën e librit, ju mund të kaloni një orë të kohës tuaj duke rilexuar atë libër që ju ka pëlqyer aq shumë.

La Rileximi është befasues sepse i kupton gjërat që më parë kishin kaluar pa u vërejtur. Jo vetëm kaq, ju gjithashtu arrini të mbani mend ndjenjën që keni provuar kur e lexuat për herë të parë. Perfectshtë e përsosur, për shembull, nëse keni një rënie të leximit dhe asnjë libër nuk ju kap.

Dhe e njëjta gjë mund të ndodhë me shkrimtarët, të cilët ndonjëherë duhet të shkëputin dhe rilexojnë atë libër që u dha atyre gabimin e stilolapsit.

Blini një libër elektronik

Mirë, ne nuk mund të largohemi nga shtëpia (as nuk duhet ta bëjmë), dhe blerja e një libri në mënyrë që ai të mbërrijë më 23 mund të jetë i komplikuar, plus që rrezikoni të vendosni shëndetin tuaj (dhe atë të korrierëve që duhet ta marrin me vete) në rreziku

Pra, më mirë blini një ebook. Në Amazon, ose në platforma të tjera si Nubico, ju keni mundësinë e blerjes së librave dixhitalë që shkarkohen menjëherë tek lexuesi juaj i ebook kështu që mund të filloni t'i lexoni ato sa më shpejt të jetë e mundur.

Pra, edhe pse tradita thotë që bleni një libër letre ditën e librit, këtë vit do të bëni një përjashtim dhe dixhitalja do të shijohet akoma.

Krijoni një histori

Një ide tjetër për ditën e librit mund të jetë të bëhesh, për një ditë, autori i një tregimi. Në fakt, nëse keni fëmijë, do ta keni bërë më shumë se një herë. Dhe mund të jetë një aktivitet që të gjithë mund të bëjnë në shtëpi.

E vetmja gjë që ju duhet është që dikush të fillojë të tregojë një histori. Përfundimisht, ai person i jep historinë një personi tjetër i cili duhet të vazhdojë të tregojë, duke marrë parasysh gjithçka që ka ndodhur. Dhe kështu me radhë derisa të mbarojë.

Të vegjlit e duan këtë lojë, dhe është një aktivitet që inkurajon krijimtarinë, rrit kujtesën dhe është gjithashtu shumë argëtues. Sigurisht, unë ju rekomandoj që ta regjistroni sepse më vonë më shumë se një ka mbetur me dëshirën për të dëgjuar atë histori përsëri.

Tregimi i tregimeve ose leximi me zë të lartë

Tregimi i tregimeve ose leximi me zë të lartë

Lidhur me sa më sipër, ju keni tregimtarët. Por në vend që të shpikni historinë, ajo që do të bëni është të lexoni një që është shkruar tashmë. Përveç kësaj, është një mënyrë e përsosur për të inkurajuar fëmijët të lexojnë dhe në të njëjtën kohë i bëni ata të shkathët duke e bërë atë.

Nëse e gjithë familja merr pjesë, ata nuk do ta shohin atë si diçka të mërzitshme, por si një aktivitet normal që mund të argëtohet shumë. Sigurisht, bëni kujdes kur zgjidhni libra, pasi ato duhet të pëlqehen nga të gjithë në familje.

Një mundësi tjetër është të zgjidhni libra që përbëhen nga tregime të shkurtra. Në këtë mënyrë të gjithë do të lexojnë nga libri që duan një histori të shkurtër. Nëse e kombinoni me një bisedë rreth asaj se pse kontribuon ai libër ose çfarë leximi, mund t'i kafshoni një të mete një tjetri në mënyrë që ata të inkurajohen të lexojnë.

Përveç kësaj, kjo mund të bëhet edhe me thirrje video, kështu që do të ishte një tregimtar i pabesueshëm përralla për të bërë me familjen, miqtë ...

Kushtojini rrjeteve sociale ditës së rezervimit

Rrjetet sociale janë si një dritare nga jashtë tani që ju duhet të qëndroni në shtëpi. Pra, pse të mos festojmë ditën e librit përmes tyre?

Mund të mendoni për postime të përqendruara në atë ditë. Për shembull: librat që ju kanë shënuar më shumë, ai që ju ka pëlqyer më pak, autori që do të dëshironit ta takonit personalisht, aksesorët që janë fetishi juaj kur bëhet fjalë për leximin (ose shkrimin) ...

Ka kaq shumë gjëra në të cilat mund të përqendroheni ditën e librit, saqë thjesht duhet të planifikoni se sa postime dëshironi të bëni atë ditë.

Flisni me një shkrimtar

El dita e librit është perfekte për të filluar një bisedë me një shkrimtar. Në fakt, atë ditë në shumë panaire, shkrimtarët më të njohur kanë radhë të mëdha për të nënshkruar librat e tyre dhe për të kaluar disa minuta me lexuesit e tyre.

Por a e dini që falë rrjeteve sociale mund të flisni me atë shkrimtar? Në fakt, shumë janë duke përgatitur ngjarje në internet që të jenë në gjendje të jenë me lexuesit e tyre, kështu që ju thjesht duhet të vendosni se me kë dëshironi të flisni.

Kjo do të varet nga autori që do t'ju përgjigjet atë ditë apo jo, por me siguri ai është i ngazëllyer për të marrë një mesazh. Ashtu siç do të bëjë që ju ta merrni përsëri.

Vizitoni një bibliotekë virtuale

vizitoni një bibliotekë virtuale ditën e librit

Si lexues, të shkosh në një bibliotekë mund të jetë parajsë. Problemi është se tani ato janë të mbyllura dhe nuk mund të shkosh fizikisht te një. Por po virtualisht.

Në fakt, mbase biblioteka e qytetit ose qytetit tuaj nuk ka shumë për të bërë, por e njëjta gjë nuk ndodh me të tjerët në botë. Dhe ata kanë menduar që ju t'i vizitoni nga shtëpia juaj.

Kështu që, ditën e librit, mund të shpenzoni pak vizitoni përmes kompjuterit bibliotekat më të bukura në botë. Nga rruga, planifikoni udhëtimin tuaj kur të mbarojë kjo dhe shëtisni bibliotekat për t'i parë ato personalisht më vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.