Si të shkruani një roman: qëndrimi i shkrimtarit të vërtetë

Kompjuter, fletore dhe kafe

Ne arritëm në postimin e fundit në monografia jonë se si të shkruajmë një roman, në të cilën ne kemi qenë duke rishikuar, si një përmbledhje, të ndryshme këshilla dhe faktorë që duhet të merren parasysh sipas shumicës së manualeve kushtuar krijimit narrativ.

Dhe me të ju sjellim ambientet e fundit që zakonisht rekomandojnë të gjithë: kanë një qëndrim shkrimtari.

Kjo përfshin një seri të bindjet dhe zakonet që ne do të përpiqemi t'i rishikojmë dhe që janë të një natyre shumë të larmishme.

Së pari, ne duhet të jemi shumë të qartë çfarë është ajo që na shtyn të shkruajmë, cili është motori që na shtyn. Për këtë duhet ta pyesim veten pse shkruajmë dhe të jemi shumë të sinqertë në përgjigje. Nëse përgjigjja jonë tregon sukses, njohje, famë apo para gjërat nuk duken mirë: as nuk janë arsye adekuate për t’i kushtuar një jetë shkrimit (dhe për ta bërë atë me entuziazëm të vërtetë) dhe as nuk janë objektiva lehtësisht të arritshme në skenën aktuale letrare.

Duke cituar të shkëlqyerin Charles Bukowski, në poezinë e tij Pra Ti Dëshiron të Bësh Shkrimtar, "Nëse nuk vjen duke u djegur nga brenda (...) mos e bëj".

Unë shkruaj nga nevoja për ta bërë këtë. Kjo duket të jetë e vetmja përgjigje e vlefshme dhe e qëndrueshme për shumicën e shkrimtarëve profesionalë. Çdo përgjigje tjetër do t'ju çojë të bini të fikët gjatë rrugës.

Një tjetër këshilla që manualët përsërisin më shumë, e cila është shumë e rëndësishme, sigurisht që duket thjesht një tepricë: gjëja më e mirë që dikush mund të bëjë për të shkruar është të fillojë të shkruajë.

Sidoqoftë, nëse e shqyrtojmë me kujdes frazën, do të shohim se ajo përmban një të vërtetë shumë të madhe. Të gjithë shkrimtarët kanë fantazuar të jenë një para se të shkruajnë. «Do ta shkruaja këtë, do ta përktheja tjetrën. Në romanet e mia do të ketë këto elemente dhe personazhet do të sillen në një mënyrë të tillë ». Por e gjitha është asgjë, për sa kohë që është vetëm brenda mendjes tuaj. Siç e kemi parë, shkrimi kërkon praktikë, mësim dhe përmirësim të vazhdueshëm, por kjo nuk do të ndodhë derisa të keni një tekst të parë për ta parë në mënyrë kritike për të filluar lustrimin e stilit tuaj.

Qëndrimi nënkupton gjithashtu të jesh i guximshëm. Mos lejoni që frika nga dështimi ose dështimi t'ju ndalojë të provoni: gabimet janë baza e përmirësimeve, ato janë mundësia të rritesh si shkrimtar. Mos mendoni shumë për rezultatin përfundimtar, ose botimin, ose lexuesit (të paktën më shumë sesa është e nevojshme pasi që pritja është një pjesë e pashmangshme e sistemit të komunikimit dhe prandaj romani, si një mesazh që është, duhet ta ketë atë në llogari deri ne nje pike). Thjesht shkruaj dhe mos ki frikë nga ajo që pret.

Llambë që përfaqëson një ide

Një tjetër këshillë interesante për të pasur qëndrimin e nevojshëm është si më poshtë: lexoni gjithçka që mundeni. Afrohuni me autorë të ndryshëm, prekni të gjitha zhanret, të gjitha epokat dhe lëvizjet. Mos u kufizo në leximin e literaturës, lexo shtypin, ese, manuale (madje është e mundur që në ndonjë pjesë të veprës tënde të duhet të riprodhosh disa nga ato lloje të fjalës). Zhytuni sa më shumë në stile të ndryshme nga të cilat mund të përfshini gjëra dhe mbi të gjitha, kultivoni vetveten sa më shumë që të jetë e mundur: të shkruash një roman është një depozitë e shkëlqyeshme e ideve, diçka që vështirë se mund të bëhet me kokë bosh nga përmbajtja.

Një përbërës tjetër i qëndrimit të saktë është predispozicion për të mos rënë. Mos e lini punën tuaj në mes, menaxhoni mirë energjitë tuaja: është një garë në distanca të gjata. Shumë shkruajnë pa ndërprerje për muajin e parë dhe pastaj kalojnë disa orë çdo fundjavë duke kompletuar pjesën tjetër të romanit, natyrisht duke marrë rezultate të pabarabarta në të dy periudhat. Kapërceni bllokimet kur ato ndodhin, thjesht lëshoni duke bërë diçka tjetër dhe pastaj përballeni me energjinë më të madhe.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të jesh vigjilent, lëreni që projekti i shkrimit të thithë ditët tuaja dhe të keni sytë dhe veshët hapur: çdo ditë do të gjeni gjëra për t'u përfshirë në punën tuaj dhe që sigurisht do t'ju shpëtojë nga bllokimi në më shumë se një rast.

Ne jemi larguar për në fund dy këshillat që ne i konsiderojmë më të rëndësishme prej të cilave zakonisht ofrojnë manualet e krijimit të narrativës.

Njëra do të ishte si më poshtë: Qëndrueshmëria dhe rutina. Keni një orar pak a shumë të fiksuar, përpiquni të shkruani çdo ditë ose të paktën të uleni në kompjuter ose në faqen bosh edhe nëse asgjë nuk del. Keni një hapësirë ​​të rregullt (edhe nëse është porosia juaj) në të cilën mund të punoni pa u ndërprerë nga askush dhe të rezervoni kohë të mjaftueshme. Ju mund ta dini kur filloni të shkruani por kurrë nuk e dini kur mbaroni: nëse fjalët rrjedhin është gjithmonë mirë të mos duhet ta lini në gjysmë të rrugës për të përmbushur një tjetër angazhim. Shkrimi kërkon pak talent dhe shumë përpjekje, punë dhe përkushtim.

Dhe së fundmi këshilla e fundit dhe më e vlefshme nga të gjitha: shijoni atë që bëni ... përndryshe asgjë nga këto nuk do të kishte kuptim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.