Historia e Ditës së Librit

Origjina e ditës së librit

Çdo vit dita e librit festohet më 23 prill. Shtë një datë në të cilën shumë librari ofrojnë zbritje dhe organizohen aktivitete të shumta në lidhje me letërsinë.

Megjithatë, dita e librit ka një origjinë, meqenëse nuk është kremtuar që përgjithmonë. Nëse doni të dini se çfarë është dhe pse festohet në atë ditë dhe kujt i detyrohet që ka një datë të tillë, atëherë lexoni për të zbuluar.

Origjina e ditës së librit

Origjina e ditës së librit

Dita e librit përkujton promovimin e leximit, krijimin e tregimeve dhe gjithashtu mbrojtjen e pronës intelektuale. e gjithë kjo ka të bëjë me një libër dhe është festuar në atë mënyrë për shumë vite. Sidoqoftë, a e dini se cila ishte origjina e saj?

Shumë njerëz nuk e dinë se ajo që festohet Dita Ndërkombëtare e Librit i detyrohet një Spanjolli. Po tamam. Festa filloi nga një sugjerim nga Spanja dhe nuk kaloi vetëm më vonë, në vitin 1988, kur UNESCO vendosi që do të ishte një festë ndërkombëtare. Në fakt, vetëm në vitin 1989 filloi të festohej në vendet e tjera, por e bëri në Spanjë dhe po e bënte atë për mjaft kohë.

Kush e krijoi ditën e librit?

Kush e krijoi ditën e librit?

Kurdoherë që thuhet se 23 Prilli është dita e librit, mendohet arsyeja pse ai festohet në atë datë dhe jo në një tjetër. Dhe megjithëse do t'i përgjigjem kësaj pyetjeje në pjesën tjetër, unë dua që ju të dini diçka që shumë pak e dinë: kush ishte krijuesi i ditës së librit?

Sepse po, ishte një person që donte ta jepte ditën e librit "dita e saj", atë moment kur më shumë njerëz përfunduan me një libër në duart e tyre. Y ai person ishte Vicente Clavel Andrés. Ai ishte shpikësi i ditës së librit.

Vicente krijoi Cervantes Redaktues në 1916 në Valencia. Përveçse redaktor, ai ishte gazetar, shkrimtar dhe përkthyes. Në dy vjet, ai zhvendosi shtëpinë botuese në Rambla në Barcelonë, një vend kyç ku filloi të takonte intelektualët e qytetit dhe u bë miq me shumë prej tyre. Veç kësaj, librat që boton tërheqin vëmendjen, siç janë ato të José Enrique Rodó.

Në 1923 ai u emërua nënkryetar i parë i Dhomës Zyrtare të Librit të Barcelonës. Dhe atje ai fillon të sugjerojë që libri të ketë një ditë kremtimi. Ai e bëri atë dy herë, të njëjtin vit kur u emërua dhe në 1925. Ishte në atë sugjerim të dytë që bëri që Alfonso XIII të nënshkruante një Dekret Mbretëror ku u vendos që do të kishte një Festival Spanjoll të Librit.

Sigurisht, nuk u festua më 23 Prill, por nga viti 1926 deri më 1930 u festua në 7 Tetor, që është lindja e Cervantes. Dhe, më vonë ajo u kalua në datën aktuale që nuk ka lëvizur përveç në disa raste, ose për shkak të Luftës Civile, ose rastësisht me Javën e Shenjtë.

Në vitin 1995 ishte një iniciativë tjetër që doli nga Konferenca e Përgjithshme e UNESCO-s, në Paris, ku u përcaktua deklarojë 23 Prillin si "Ditën Botërore të Librit dhe të Drejtës së Autorit", tashmë e njohur si Dita Ndërkombëtare e Librit. Në fakt, në pothuajse të gjitha vendet festohet atë ditë, megjithëse ka disa që nuk pajtohen.

Për shembull, në rastin e Irlandës ose Mbretërisë së Bashkuar, kremtimi i saj është e enjtja e parë në mars (pa një datë të caktuar) dhe atje ata e quajnë atë Dita Botërore e Librit. Një vend tjetër që e feston atë në një datë tjetër është Uruguaji. Ata përcaktuan që 26 maji ishte data më e mirë për të qenë kur u krijua biblioteka e parë publike kombëtare. Ose rasti i Paraguait, i cili feston Ditën e Librit më 25 qershor.

Në 2001, UNESCO filloi të zgjidhte çdo vit një kryeqytet të librit në botë, një mënyrë për të mbështetur industrinë e librit, por edhe për të promovuar kulturën dhe mbrojtjen e të drejtës së kopjimit. I pari, në 2001, ishte Madridi. Dhe këtë vit 2020 ka qenë Kuala Lumpur (Malajzi).

Pse u zgjodh 23 Prilli?

Pse u zgjodh 23 Prilli?

Siç ju kam thënë më parë, dita e librit u festua në 7 tetor, ne vjeshte. Por vite më vonë ai u ndryshua në 23 Prill.

Në të vërtetë, një nga arsyet pse data u ndryshua ishte në nivelin meteorologjik. Mbani në mend se në tetor moti mund të mos jetë i mirë. Ka më shumë mundësi që i ftohti dhe shiu të lënë në hije kremtimin dhe do të ketë më pak shitje. Një arsye tjetër ishte sepse kishte shumë dyshime në lidhje me datën e saktë në të cilën lindi Cervantes. Në fakt, nuk dihet me siguri, megjithëse ajo që tingëllon më shumë është ajo e 7 tetorit. Por askush nuk mund t'i sigurojë ato të dhëna.

Prandaj, datat e tjera u morën në konsideratë. Dhe që kur lindja e Cervantes ishte marrë parasysh për të rregulluar origjinalin, ata vendosën të drejtoheshin nga dita e vdekjes së tij. Sidoqoftë, ata gabuan në dy pjesë të informacionit:

Nga njëra anë, sepse kishte një ngatërrim me datat. Sepse Miguel de Cervantes Saavedra nuk vdiq më 23 prill, por më 22 prill 1616. Më 23 u varros. Prandaj, tashmë ka një mospërputhje.

Përveç kësaj, dhe si një gabim i dytë, thuhet se si Cervantes (një nga shkrimtarët e mëdhenj të Spanjës) ashtu edhe Shekspiri (një nga të mëdhenjtë e Mbretërisë së Bashkuar) vdiqën në të njëjtën ditë. Gjë që është gjithashtu një gabim. William Shakespeare vdiq në 23 Prill të kalendarit Julian. Në Spanjë u përdor Gregoriani, që do të shënonte se data e vdekjes së tij ishte 3 maj 1616.

Prandaj, ajo që është konsideruar gjithmonë dita e librit, e cila festohet për të përkujtuar vdekjet e dy shkrimtarëve të mëdhenj që vdiqën në të njëjtën ditë, është një dështim.

Edhe kështu, kjo nuk e ndalon që të jepen emra të tjerë të shkrimtarëve të mëdhenj që kanë lindur ose kanë vdekur më 23 Prill. Emra si Inca Garcilaso de la Vega, Vladimir Nabokov, Teresa de la Parra, James Patrick Donleavy, Josep Pla, Maurice Druon, Manuel Mejía Vallejo, Karin Boye ... të cilët janë gjithashtu shkrimtarë të mëdhenj dhe që padyshim meritojnë njohje në këtë ditë. Dhe është se, ndonjëherë, është e nevojshme të kujtojmë njerëz të tjerë të aftë të krijojnë histori me mendjen e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.