Carlos Ruiz Zafón: libra

Carlos Ruiz Zafon.

Carlos Ruiz Zafon.

Carlos Ruiz Zafón ishte një nga shkrimtarët më të shquar bashkëkohorë të shekullit XNUMX. Jo më kot ai konsiderohet si një nga romancierët më të lexuar në botë, vetëm pas Servantesit; kjo falë punës së tij më të shquar: Hija e erës (2001). Ky roman katapultoi karrierën e autorit dhe është përshkruar nga kritikët si: "... një nga zbulimet e mëdha letrare të kohëve të fundit".

Novelisti kishte stilin e tij, në të cilin ai bashkoi zhanre të ndryshme letrare. Ai kapi në krijimet e tij një thelb madhështor që bëri çdo komplot en diçka unike dhe e pakrahasueshme. Gjatë gjithë karrierës së tij, veprat e tij u përkthyen në dhjetëra gjuhë, me të arriti të pushtojë më shumë se 25 milion lexues, i cili vazhdimisht priste historitë e tij të jashtëzakonshme.

Të dhëna biografike

Të Premten më 25 Shtator 1964, qyteti i Barcelonës pa lindjen e Carlos Ruiz Zafón. Grupi i tij i familjes përbëhej nga babai i tij, Justo Ruiz Vigo, një agjent i sigurimeve; nëna e tij, Fina Zafón dhe vëllai i tij i madh, Javier. Që kur ishte fëmijë, ai manifestoi një thirrje si shkrimtar dhe një imagjinatë të madhe. Prova e kësaj ishin tregimet me tre faqe që ai shkroi gjatë fëmijërisë së tij, me tema terrori dhe marsianësh.

Studimet e para dhe hapat letrarë

Ai përfundoi studimet e tij fillestare në kolegjin Jezuit: San Ignacio de Sarrià, një strukturë që inkurajoi afinitetin e tij për stilin gotik. Në moshën 15 vjeç, ai përfundoi një roman me 600 faqe bazuar në një mister viktorian: Labirinti i Harlequin. Teksti iu dërgua botuesve të ndryshëm, por nuk u botua. Nga ajo përvojë, ai mbeti me këshillat e vlefshme të redaktorit të Edhasa: Francisco Porrúa.

Studime universitare dhe përvojë profesionale

Ai hyri në Universitetin Autonom të Barcelonës për të studiuar Shkenca Informacioni. Ndërsa po kalonte vitin e parë të studimeve, ai aplikoi për të punuar në agjenci të ndryshme reklamash. Ai arriti të punësohej nga Ditaaks, ku ai u rrit nga kontribuues në shkrimtar. Më vonë, ka punuar me agjenci të tjera të rëndësishme, të tilla si: Ogilvy, Tandem / DDB y Grupi Botëror Mc Cann.

Garë letrare

Në 1992, Ruiz Zafón vendosi të tërhiqej nga fusha e reklamave dhe t'i përkushtohej plotësisht letërsisë. A) Po filloi të shkruajë një roman misteri dhe fantazie, i cili arriti kulmin një vit më vonë: Princi i mjegullës. Me rekomandimin e të dashurës së tij, ai e prezantoi atë në konkurs të letërsisë i mitur nga botuesi Edebé, e cila fitoi. Së bashku me çmimin, ai mori atë që ishte një shumë e madhe parash për kohën.

Shkrimtari vendosi të investojë kapitalin e çmimit në ndjekjen e pasioneve të tjera të tij, kinemasë, kështu u zhvendos në qytetin e Los Anxhelos. Pasi u vendos atje, filluan të shkruajnë skenare, pa braktisur krijimin e romaneve të tij. Pas pak, ai botoi vazhdimet e veprës së tij të parë: Pallati i mesnatës (1994) y Dritat e shtatorit (nëntëmbëdhjetë e nëntëdhjetë e pesë); në mënyrë që të përfundojë Trilogjia e mjegullës.

Në vitin 1999, ai prezantoi Marina, roman i përshkruar nga shkrimtari si: “… më personale nga të gjitha veprat e tij” Një vit më vonë, ai vendosi të vërë bast për publikun e rritur dhe filloi tetralogjinë Varrezat e librave të harruar, me botimin e Hija e erës (2001). Shpejt, puna shiti më shumë se 15 milion të kopjeve, të cilat konsoliduan karrierën e Spanjollëve.

Vdekja e hershme

Carlos Ruiz Zafon vdiq më 19 qershor 2020 në Los Angeles (SHBA), në moshën 55 vjeç dhe pasi luftoi për dy vjet me kancer të zorrës së trashë.

Romanet nga Carlos Ruiz Zafón

 • Trilogjia e mjegullës
 • Tetralogji Varrezat e librave të harruar
  • Hija e erës (2001)
  • Loja e engjëllit (2008)
  • I burgosuri i parajsës (2011)
 • Labirinti i shpirtrave (2016)

Disa libra nga Carlos Ruiz Zafón

Princi i mjegullës (1993)

Në verën e vitit 1943, orëndreqës Gdhendës maksimilian le njofton gruan e tij Andrea dhe djemtë e tij —Alicia, Irina dhe Maksi— se ata do të lëvizin në një lokalitet në brigjet e Atlantikut, në mënyrë që t'i mbrojë ata nga lufta. Maksi nuk është i kënaqur me këtë vendim, pasi nuk dëshiron të largohet nga shtëpia e tij. Një natë para largimit, babai i tij arrin ta gëzojë pasi i dha një orë argjendi për ditëlindjen e tij.

Gjatë udhëtimit, Maximilian fillon t'u tregojë fëmijëve të tij historinë e shtëpisë, e cila përmban një të kaluar të errët. Kohë më parë, djali i ish-pronarëve ishte mbytur dhe kishte vdekur në rrethana të çuditshme. Pas udhëtimit të gjatë, Gdhendësit arrijnë në shtëpinë e tyre të re, një vend misterioz dhe me pluhur për shkak të një kohe të gjatë në përdorim; menjëherë, ata fillojnë të zbërthehen.

Së bashku, anëtarët e familjes ndihmojnë në pastrimin, duke i lënë të rraskapitur. Pas një pushimi të vogël, Max, i cili është shumë i zgjuar dhe i patrembur, fillon të vëzhgojë elementë të çuditshëm dhe drithërues. Nga atje, ky i ri jeto momente te erreta kur takohen me një qenie të ligë: Princi i mjegullës, i cili jep dëshira, por me një kosto shumë të lartë.

Marina (1999)

Oscar Drai kthehet në Barcelonë pas shumë vitesh jetese i torturuar nga e kaluara, është aty ku ai vendos të fillojë të tregojë historinë e tij. Gjithçka ndodhi kur ai ishte 15 vjeç dhe ai iku nga shkolla me konvikt për të ndërmarrë një qytet. Kurioziteti e çoi atë të hynte në një shtëpi të vjetër në Sarriá, ku gjeti një orë xhepi të vjetër, të cilën e mori me vete kur duhej të largohej me nxitim.

Oscar, disi nervoz, vendos të kthehet për ta kthyer objektin, por habitet nga Marina, i cili e merr atë me babanë e tij Germán. Ai pranon faljen e të riut për marrjen e orës. Pas një bisede, djemtë takohen për të ecur nëpër rrugët e Barcelonës, dhe kështu të njihen më mirë me njëri-tjetrin. Diten tjeter, Marina e çon Oskarin në varreza, ku i tregon një varr të veçantë.

Varri ka një gur varri me një flutur të zi të gdhendur, pa emër. I ngrohtë është vizitohet një herë në muaj nga një zonjë enigmatike, i cili lë vetëm një trëndafil të kuq. Të intriguar, të rinjtë hetojnë këtë situatë të zymtë, e cila i çon ata në një industri të vjetër protetike artificiale. Aty ata zbulojnë sekrete të mërzitshme rreth pronarit të fabrikës: Mikhail Kolvenik.

Udhëtimi i tmerrshëm i çon ata të përfshihen në një histori të ligë, jashtëzakonisht e rrezikshme dhe kjo do të shënojë fatet e tyre përgjithmonë.

Hija e erës (2001)

Në një Barcelonë të qetë pas përfundimit të konflikteve të armatosura, të rinjtë Daniel Sempere ecën dorë për dore me babanë e tij tek një vend misterioz. Ky e merr atë në Varrezat e Librave të Harruar; atje ai propozon zgjidhni një libër, do të duhet të kujdeset sikur të ishte një thesar. I hipnotizuar, Daniel zgjedh një tekst të quajtur Hija e erës, shkruar nga Julián Carax.

Kur të arrij në shtëpi, shpejt lexoni librin dhe tregohuni magjepsur nga tregimi, kështu që ai vendos të kërkojë më shumë informacion në lidhje me autorin, por vështirë se dikush e njeh atë. Së shpejti, ai vrapon në Laín Coubert, një njeri misterioz i cili dëshiron të shkatërrojë të gjitha veprat e Carax. Kjo qenie e çuditshme bën gjithçka që është e mundur për të marrë kopjen që zotëron Danieli.

Pasi vazhdoi të hetojë, Daniel është përfshirë në një lëmsh ​​enigmash që rrethojnë shkrimtarin. Nga atje - midis së kaluarës dhe së tashmes - fillojnë të shfaqen disa personazhe të përfshirë në mister. Sikur të ishin pjesë të a mister, çdo histori përshtatet krejtësisht lart më në fund zgjidhës të gjithë intrigat përreth parcelës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.